Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde uyuz geçtikten sonra kaşıntı ne kadar sürer? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizde uyuz geçtikten sonra kaşıntı ne kadar sürer? Sorusuna doğru cevabı verdik. Aynı zamanda uyuz belirtileri nelerdir, uyuz nasıl geçer, uyuz bulaşıcı mıdır? Başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

Uyuz hastalığı hakkında detaylı bilgi ve ne kadar sürer?, uyuz böceğinin vücuda geçmesiyle birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Deriye yerleşen Sarcoptes Scabiei var. Hominis böceği tüm vücutta kaşıntıya yol açar ve parazit hastalığını başlatır. Vücudun genelini etkileyen büyük ve rahatsız eden uyuz hastalığı halk arasında sık bir şekilde yaşanmaktadır. Büyük bir korkuya ve endişeye neden olan hastalık için bazı farklı bilgiler veriyoruz. Uyuz geçtikten sonra kaşıntı ne kadar sürer? Merak ediyorsanız cevabı aşağıdadır.

Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Uyuz Belirtileri Nedir?

Sıkça sorulan sorular arasında; ‘’Uyuz olduğumuz nasıl anlarım?’’ yer alıyor. Uyuz olduğunuzu anlayabilmeniz yolu uyuz böceğinin derinize yerleşmesi olması ve yerleşmeyle birlikte üremeye başlamasıyla kaşıntı ile çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Uyuz böceği derinizde 4 – 6 hafta boyunca gezinerek üreme yapabilir. Duyara bağlı şikayetler ortaya çıkar ve bu şikayetler sonucunda hastanın uyuz hastalığına yakalandığı teşhisi konulur.

Uyuz hastalığının meydana gelmesiyle birlikte deri üzerinde uyuz lezyonları ortaya çıkar. Deri aşırı fazla kaşındığı için kaşınma nedeniyle ortaya yaralanmalar çıkar. Uyuz belirtileri arasında en sık karşılaşılan belirtileri sizler için aşağıda paylaştık.

  • El parmakları arasında kaşıntı
  • El bileğinde kaşıntı
  • Koltuk altında kaşıntı
  • Kulak arkalarında kaşıntı
  • Bel bölgesinde kaşıntı
  • Ayak bileklerinde kaşıntı
  • Kalçalarda simetrik lezyonlar

Uyuz hastalığına yakalandıktan sonra kadınların genital bölgesinde yaralanmalar ortaya çıkar. Erkeklerde de aynı şekilde genital bölgelerinde yaralar çıkar.

Uyuz Geçse De Kaşıntı Devam Eder Mi?

Uyuz tedavisi kesinlikle aksatılmaması gereken bir tedavidir. Doktorun önerdiği dozda ilaçlar kullanılarak tedavi başarı ile tüm akarlar ve yumurtalar öldürülmüş olsa bile, tedaviden sonra birkaç hafta ila bir ay sürebilir.

Uyuz Geçtikten Sonra Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Tedavi süreci kesinlikle aksatılmayacak hastalıklar arasında yer alan uyuz hastalığı için hijyen kuralları fazlasıyla önemlidir. Uyuz hastası olduktan sonra kaşıntılarınız devam ediyorsa kişisel hijyeninize mutlak surette dikkat etmeniz gerekir. Uyuz olmuş bir kişi uyuz ilaçlarını kullanmadan banyo girerek keselenerek duş alması gerekir. Banyo çıkışında deri iyi bir şekilde kurulanmalı ve kulak arkası dahil olacak şekilde tüm vücuda uyuz ilacı sürülmelidir.

Uyuz hastalığında tedaviniz sona ermiş olsa bile kaşıntılarınız hızlı bir şekilde sona ermez. Deri üzerindeki alerji durumu bir süre daha devam ederek kaşıntılar meydana gelir. Bu süreç 2 – 6 hafta kadar sürebilmektedir.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı çevrenizdeki diğer kişilerden temas ile sizlere bulaşabilir bir hastalıktır. Uyuz böceğinin temas ettiğiniz bir kişiden size geçmesi 15 – 20 dakika sürecektir. Bu süre içerisinde sık bir şekilde deri temasında bulunduğunuz kişi size uyuz böceğini bulaştırabilir. Uyuz hastalığı genel olarak cinsel ilişki sırasında veya aile üyeleri arasındaki temasta hızlıca yayılabilir.

Sağlık kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın