Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer (Çözüm Yolu)

Ayak tabanınız ağrıyorsa ve ağrısı nasıl geçer diye soruyorsanız, ayak tabanı ağrısı hangi hastalığın belirtisidir, ayak tabanı ağrısına ne iyi gelir gibi başlıklarda bu içeriğimizle birlikte bilgi paylaşmış olacağız.

Ziyaretçilerimiz tarafından bizlere bu konu hakkında çok sık bir şekilde soru sorulmakta ve ayak tabanı ağrısı nasıl geçer? Şeklinde bilgiye ihtiyaç duyduklarını söylemekteler. Bizlerde bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize ayak tabanı ağrısı nasıl geçer, ayak tabanı ağrısına ne iyi gelir, ayak ağrılarına ne iyi gelir şeklinde başlıklarda bilgi vermiş olacağız.

Ayak tabanı ağrısı günümüzün en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. En popüler ağrı ve sızılar arasında yer alan ayak tabanı ağrısı çok çeşitli nedenler dolayısıyla ortaya çıkabilmektedir. Eğer ayak tabanınızda ağrı hissediyorsanız buz yardımıyla ağrılarınızı kısmen de olsa dindirebilirsiniz. Elinize bir buz alınız ve yaklaşık olarak 15 dakika boyunca ayağınızda bekletiniz. Yapılan bu soğuk masaj ayak ağrılarınızın dindirilmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntemin ayak ağrısına iyi gelen en iyi yöntem olduğu söylenir.

Ayak Tabanı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir

Topuk veya ayak tabanı ağrısı, Plantar fasit olarak bilinen en yaygın hastalıktır. Topuğunuzla ayak kemeriniz arasındaki bölmeyi destekleyen bu bağ iltihaplanarak sorun çıkartır. Net bir çözümü veya net bir nedeni bulunmamaktadır.

Ayak Tabanı Ağrısına Ne İyi Gelir

Çok şiddetli bir şekilde ayak tabanı ağrısıyla karşı karşıya kalıyorsanız ılık ve tuzlu bir su hazırlayınız. Ilık ve tuzlu içerisinde ayaklarınızı 10 ile 15 dakika boyunca bekletiniz. Bu şekilde şiddetli ayak ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Tuz, ayak ağrılarında kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Ayak Ağrılarına Ne İyi Gelir Doğal

Bir süreden sonra ayak ağrıları bizleri çok rahatsız eder ve yürüyemeyecek duruma kadar getirir. Ayak ağrısından bıktıysanız epsom tuzu bulunan sirkeyi kullanabilirsiniz. Bir kap bulun ve içerisini suyla doldurun. İçerisinde su dolu olan kaba bir bardak kadar sirke dökün. Daha sonra bu kabın içerisine ayaklarınızı koyun ve 15 dakika boyunca bekletin. Bekleme sonrası sizlerde göreceksiniz ki ayaklarınızdaki ağrılar dinmiş olacaktır.

Çok Ayakta Durmaktan Ayak Ağrısı Nasıl Geçer

Gün içerisinde uzun süreli ayakta kalmak zorunda olabiliyoruz. Bu yüzden uzun süreli ayakta kalmalar bizlerin ayak tabanı ve diğer sorunları yaşamamıza neden olabiliyor. Ayak tabanı ağrısıyla karşılaştıysanız bir kap içerisine su koyun ve suyun üzerine tuz ekleyin. Tuzlu suyun içerisinde ayaklarınızı 10 dakika kadar bekletin. Bu sayede ayaklarınızın ağrılarını dindirebilirsiniz.

Ayak Altı Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Türkiye’de çok sık bir şekilde karşılaşılan ayak altı ağrısı veya diğer adıyla ayak tabanı ağrısı için herhangi bir ortopedi doktoruna görünmeniz gerekir. Ortopedi doktoru şikayetinizi dinleyecektir ve sorununuzun çözümü için sizlere en doğru yöntemin bilgisini paylaşacaktır. Ortopedi haricinde travmatoloji bölümüne de gidebilirsiniz.

Ayak Altı Neden Ağrır

Ayak taban ağrısı neden oluşur? Diyorsanız bu sorunun birden fazla nedeni bulunmaktadır. Fakat en büyük nedeni gün içerisinde çok sık ayakta kalmaktır. Eğer sürekli ayakta kalmanız gereken bir işte çalışıyorsanız ayak tabanı ağrısıyla karşılaşmanız muhtemeldir. Aynı zamanda gün içerisinde gün aşırı yürüdüyseniz de bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bir diğer neden olarak fazla kilolu bir yapıya sahipseniz yine ayak altı ağrısıyla karşılaşabilirsiniz.

Ayak Ağrılarına Tuzlu Su İyi Gelir Mi

Ayak ağrısına en iyi gelen yöntem tuzlu sudur. Herhangi bir ilaç veya farklı bir sağlığı riske atacak yöntem olmadığından, doğal bir yöntem olduğundan akşam eve gelindiğinde bir kap içerisine koyacağınız su ve tuz sayesinde ayaklarınızı dindirebilirsiniz. Tuzlu su içerisinde ayaklarınızı 10 ile 15 dakika boyunca bekletmeniz gerekir. Eğer ayaklarınız çok fazla ağrıyorsa suyun içerisine daha fazla tuz koyabilirsiniz. Bu sayede hem ayaklarınızdaki şişkinlik ortadan kalkacak hem de ayaklarınızdaki ağrılar son bulmuş olacaktır.

Ayaklarım Çok Ağrıyor Ne Yapmam Lazım

Ayaklarınızı çok sık bir şekilde ağrıdığını fark ettiyseniz ve çok ağrılı bir şekilde bu sorun ortaya çıkıyorsa hemen dinlenebileceğiniz bir bölgeye gidin. Dinlenme bölgesinde ayağınızı aşağıya doğru sallamak yerine ayağınızı yüksekte tutacak bir bölge bulun. Veya dinlenme bölgesi müsaitse ayağınıza buz uygulaması yapmayı deneyin.

Uzun Süre Ayakta Kalanlar Ne Yapmalı

Uzun süreli ayakta kalıyorsanız köseli ayakkabılardan uzak durmanız gerekir. Kösele bir ayakkabı yerine yumuşak tabanlı ayakkabıları tercih ediniz. Aynı zamanda akşam yattınız, sabah kalktınız diyelim kalktığınızda direk yataktan kalkmayın. Ayak egzersizleri yapınız. Ayak tabanınızı bu sayede esnetmiş olursunuz ve ani hareketler ile onun incinmesine engel olabilirsiniz. Kendi elinizle masaj yapmayı da deneyebilirsiniz.

İçeriği Değerlendirin!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.