Çok Borcum Var Çaresizim Ne Yapmalıyım (Çözüm)

Çok borcum var çaresizim ne yapmalıyım, borçlarım var ne yapmalıyım, borcum var ne yapmam lazım şeklinde ziyaretçilerimizden çok sık sorular almaktayız. Bizlerde bu içeriğimizde ziyaretçilerimizin kafasında olan çok borcum var ne yapmalıyım sorusuna cevap niteliğinde geniş anlatımlı bir içerik oluşturduk. Bu içeriğimizle birlikte çok borcum var çaresizim ne yapmalıyım başlıklarında bilgi vermiş olacağız.

Türkiye’de borçlu olmak kadar normal bir durum yok aslında… Türkiye’de karşınıza çıkabilecek neredeyse herkesin borcu var fakat bu sizi hemen ‘’herkesin borcu var ya ne olacak’’ dedirtmesin. Borcunuz varsa ve çaresiz kaldıysanız başvurabileceğiniz birden fazla yöntem mevcut. Asla kendinizi salmayın ve ‘’bu borçları asla ödeyemem’’ demeyin. Çünkü o borçları siz yaptınız ve bir şekilde ödemek zorundasınız. Hayatınızın geri kalanında büyük sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, huzurunuzun kaçmasını istemiyorsanız o borçları teker teker ödememiz lazım. Bir bir ödersiniz veya az ödersiniz hiç fark etmez yeter ki borcunuza sadık olun, kendinize güvenin ve ödemelerinizi zamanında yaparak tüm borçlarınızı kapatın.

Cok Borcum Var Çaresizim Ne Yapmalıyım

Borcunuzun olması sizi tereddüt etmeye sürüklemesin. Herkesin borcu var ve bu borç bir şekilde ödenerek kapanıyor. Borcunuz çok fazlaysa ve bankalarla aranız bozulduysa, peşinize avukatlar düştüyse adım adım aşağıdaki yöntemleri takip ediniz. İlk önce bu borçları ödeyebilecek yeterli gücünüzün olmadığını varsayıyoruz. Eğer olsaydı zaten bu içeriğimizi okuyor olmazdınız. Aşağıda paylaştığımız önerileri dikkate alarak borçlarınızı hafifletebilirsiniz.

  • Borcunuz halen bankadaysa ve avukata düşmemişse bankayla iletişime geçin. ‘’Ben bu borcu ödemek istiyorum’’ deyin. Onlar sizlere her halukarda yardımcı olarak borcunuzu yapılandıracak, size uygun ödeme koşulunu oluşturarak borç ödemelerinizin devamını sağlayacaktır. Bankayla iletişime geçmekten asla çekinmeyin. Banka borcunu alabilmek için size her daim yardımcı olmaktan yana olacaktır.
  • Borcunuz bankada değil de avukattaysa yine endişeye kapılmadan ve hiç çekinmeden durumunuzu anlatır bir şekilde avukatla iletişime geçin. Durumunuzu söyleyin, borçları ödeyebilecek kapasitede olmadığınızı iletin. Bir şekilde kendinizi düze çıkartabilecek beyaz yalanlar söyleyebilirsiniz fakat abartıya kaçmadan çünkü onlar sizin üzerinize ne var ne yok her şeyi görebiliyorlar. O yüzden yalan atarken dikkat edin, siz yalan atsanız da onlar üzerinizdeki tüm mal varlıklarını göreceklerdir. Avukata durumunuzu anlattıktan sonra yapılandırma ortaya çıkacaktır ve belirlediğiniz günlerde ödemenizi yapmanız istenecektir. Burada önemli nokta; ‘’Eğer bir gün belirlediyseniz o günde mutlaka ödemenizi yapmanız gerekir.’’ Eğer günü gelen borcunuzu avukata ödemezseniz hapis cezası gibi cezalarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Borçlarım Var Ne Yapmalıyım

Yukarıda da dediğimiz gibi herkesin borcu var. Türkiye’de borç ödemek kadar normal bir durum yok. Neredeyse herkeste kredi, kredi kartı veya çeşitli borçlar mevcut fakat hiç birisi çaresizliğe düşerek ‘’ne yapacağım ben şimdi’’ demiyor. Sabır ediyor, kendine inanıyor ve borçlarını kapatıyor. Sizde kendinize güvenmeli, asla kendinizi bırakmamalı ve borcunuzu kapatacak yolların arayışını sağlamalısınız.

Borç Kapatma Yöntemleri

Borcunuzu kapatmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz;

  • Mevcut banka borcunuzu yapılandırabilirsiniz.
  • Bankanız yapılandırmaya gitmiyorsa diğer bankalarla iletişime geçerek borcunuzu diğer bankalara taşıyıp ödemelerinizi hafifletebilirsiniz.
  • Eşinizden, dostunuzdan veya akrabanızdan borç isteyebilirsiniz. Borcu borçla kapatmak doğru olmaz fakat çok çaresiz duruma geldiyseniz bunu yapmanız gerekir.
  • Elinizde son model telefon veya herhangi bir telefon mu var satabilirsiniz. Sonuçta telefon bu süreçte sizin çok ta ihtiyacınız olan bir şey olmayacak. Evinizdeki mevcut son model eşyaları veya gereksiz eşyaları satabilirsiniz. En azından sattığınız eşyalarla borcunuzun bir kısmını ödeyebilirsiniz fakat sizin mutlak ihtiyacınız olan eşyaları kesinlikle satmayın. Bu durum sizi daha çok çaresizliğe iter. Yaşamanıza engel olmayan, sizi kısıtlamayan eşyaları satın.

Yapılandırma işlemleri sonrasında kesinlikle ödeme gününüzü aksatmayın. Yapılandırma yapmak bir nevi bankaya söz vermektir. Eğer ödemezseniz borcunuz avukata aktarılır ve bu sefer çok daha fazla çıkmaza girerek zor durumlarla karşılaşabilirsiniz.

1/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.