Emoji ve Anlamları (Geniş Anlatım)

Emoji ve anlamları içeriğimizle birlikte Whatsapp, Instagram ve Snapchat’in en çok kullanılan emojileri hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacağız. Günlük hayatta çok sık bir şekilde kullandığımız emojilerin anlamlarını merak ediyorsanız bu içeriğimizle birlikte tüm detayıyla öğrenmiş olacaksınız. Kökeni Japonca olan emoji sözcüğünün Dünya’daki ilk kullanımı 2015 yılında gerçekleşmiştir. Resimli karakterler olarak adlandırılan emojiler bugün Whatsapp, Instagram ve Snapchat gibi bir çok popüler uygulama da çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Karşılıklı konuşmalarda yani Whatsapp mesajlaşmalarında, Snapchat ve Instagram konuşmalarında kendimizi daha iyi bir şekilde ifade edebilmek için kullanılabilir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık kendimizi uzun uzun mesajlarla meşgul etmek yerine birkaç karakterden oluşan ve resimli karakter olarak adlandırılan emojileri kullanabiliriz.

Emojinin Anlamı Nedir?

Türkçedeki karşılığı ‘’Sındamga’’ olan emojiler, resim ve karakterden oluşturulmaktadır. 2015 yılında hayatımıza dahil olan emojilerin ilk kullanım yılları aslına bakılırsa 1999 yıllarıdır. 1999 yılında Japonya’da çok fazla popüler olan DoCoMo adlı grup tarafından ortaya çıkartılmıştır.

Tarihin ilk emojisi 1635 yılında Jan Ladislaides adlı bir kişi tarafından hukuk dosyasında kullanılmıştır. Dosya içerisinde yer alan emojiyse ‘’ 😊’’ yani ‘’Gülen Yüz’’ emojisidir.

WhatsApp Emoji Anlamları

Günlük hayatta çok sık kullandığımız WhatsApp’ta birbirinden farklı bir çok çeşitte emoji bulunmaktadır. Bu emojilerin ne anlama geldiğini sizlere detaylı bir şekilde aktarmış olacağız. Aşağıda kalp, el, beyaz kalp, parmak, çeviri ve iki el gibi emojilerin detaylı anlamlarını paylaşmış olduk.

Emoji Anlamları Kalp

Sevgililerin en çok kullandığı emojiler arasında ilk sıralarda yer alan kalp veya kırmızı kalp emojisi, aşkı temsil etmektedir. Eğer sevgililer arasında kullanılmıyorsa beğenme anlamını da taşımaktadır. Çok yakın olduğunuz, samimi gördüğünüz veya dost gördüğünüz birisine bu emojiyi göndererek samimiyetinizi pekiştirebilirsiniz.

Emoji Anlamları El

Neredeyse bütün uygulamalarda yer edinen emojilerin en çok tercih edileni el emojisidir. Aslında bir tür zafer işareti olan ‘’ ✌’’, ‘’El’’ emojisi herhangi bir şeyi onaylamak anlamında da kullanılmaktadır. Diğer bir el emojisi olan ‘’Alkış’’ ise ‘’ 👏’’ herhangi bir olayı tebrik etmek için kullanılır. ‘’ 🤞’’ bu emojiyse daha çok şans dileme anlamını taşımaktadır.

Emoji Anlamları Beyaz Kalp 🤍

Saflık ve mutluluğunu temsil eden beyaz kalp emojisi yine sevgililer arasında en çok tercih edilen emojilerin ilk başında yer alır.

Emoji Anlamları Çiçek

Whatsapp, Instagram veya diğer her bir uygulamada eğer birisine ‘’Geçmiş olsun’’ demek istiyorsanız kısaca ‘’ 🌼’’ bu çiçek emojisini göndermeyi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda kiraz çiçeğini temsil eden ‘’ 🌸’’ bu emojiyse sevgi, romantizmi anlatmaktadır.

Emoji Anlamları Parmak

Emojilerin en çok tercih edileni hatta günde milyonlarca kullanılanını parmak emojileridir. Mesela ‘’ 🤙’’ bu emoji karşı tarafa ‘’beni ara’’ demeyi anlatır. Diğer parmak emojilerinden ‘’ 🖕’’ bu emoji birisine hakaret etmek için kullanılır. Son olarak birisine parmaklarınızla övgü ve onaylama anlamı yollamak istiyorsanız ‘’ 🙌’’ bu emojiyi tercih edebilirsiniz.

emoji ve anlamları

Emoji Anlamları Çeviri

Tablolar halinde sizlere emojilerin anlamlarını çevirili olarak aşağıda paylaşmış olduk.

😀Sırıtan YüzGrinning faceGenel anlamda kullanılır, mutluluğu ifade eder.
🙂Hafifçe GülümsemekSlightly smiling faceAbartmadan daha resmi bir gülümseme.
😇Halkalı GülümsemeSmiling face with haloMelek anlamına gelirken teşekkür ve minnet için kullanılır.
😍Kalp GözlüSmiling face with heart-eyesSeni Seviyorum veya Senin adına çok sevindim anlamında kullanılır.
🧐Tek GözlükFace with monocleŞüphe anlamı taşımaktadır.

Emoji Anlamları İki El

Anlamı en çok karıştırılan emoji olan iki el emojisi ‘’Dua ediyorum’’ anlamını taşımaktadır veya ‘’Namaste’’ demektir. Teşekkür etmek içinde yine iki el emojisi kullanılabilir.

Emoji Anlamları Ateş

Birisine harika, müthiş veya havalı demek istiyorsanız ‘’Alev emojisi’’ gönderebilirsiniz. Uzun bir şekilde ‘’Çok havalısın’’ yazmak için uğraşmadan direk alev emojisi atın ve ne demek istediğinizi çok daha kolay bir şekilde anlatmış olun.

Gülerken Ağlayan Emoji Ne Anlama Gelir?

‘’Mutluluktan ağlıyorum’’ demek için ‘’ 😂’’ bu emojiyi gönderebilirsiniz. Yine anlamı en çok karıştırılan emojiler arasında yer alır ve çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.

İki Göz Emojisi Ne Anlama Gelir?

İki göz veya ‘’Çift göz’’ olarak adlandırılan emoji, sapık bakışları hatta gözüm üzerinde demeyi çağrıştırmaktadır.

Yüz Emojilerinin Anlamları

Emojilerde yüz emojileri çok fazla yer kapladığından ve anlatımı yazmak için uygun olmadığından yüz emojilerinin anlamlarını sizlere tablo halinde aşağıda paylaşmış olduk.

😀Sırıtan – Sevinen YüzGenel Sevinme
😝Dil Dışarıda ve Gözler Kapalı YüzÇok fazla sevinme
🥰3 Kalpli Gülümseyen YüzAşk ifadesi
😅Soğuk ter atarak gülümseyen YüzGenel Sevinme
🤐Ağzı Fermuarlı YüzAğzım Kapalı
😶Ağzı var Dili YokKonuşamam
😮‍💨Nefes veren yüzSıkılmış
😴Uykucu YüzUykum Var
🤧Hapşıran YüzHastayım
🤓Ukala YüzUkala

Cinsel Emoji Anlamları

Merak edilen en büyük konu! Cinsel emoji anlamları denilince akla gelebilecek bir çok emoji vardır. Mesela ‘’ 🍆’’ bu patlıcan emojisi ‘’Penis’’ anlamına gelmektedir. Diğer bir emoji olan şeftali emojisi ‘’ 🍑’’, ‘’Popo’’ anlamını taşımaktadır. Patlıcan yerine ‘’Penis’’ anlamında farklı bir emoji göndermek isterseniz sosis emojisini kullanabilirsiniz. ‘’Islanmak’’ anlamını çağrıştıran emojiyse ‘’ 💦’’ bu emojidir.

Snapchat Emoji Anlamları

Günümüzün en çok kullanılan ve gençlerin en çok sevdiği sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Snapchat’te de yine kullanılabilecek bir çok emoji vardır. Fakat Snapchat kullanıcıları daha çok ‘’ 💛’’, ‘’ ❤️’’ ve benzeri olan emojileri kullanılır. Sarı kalp kanka anlamını taşır. Kırmızı kalpse, erkek arkadaşı temsil eder.

Birisine ‘’Sen benim en iyi arkadaşımsın’’ demek istiyorsanız direk ‘’ 😏’’ bu emojiyi gönderebilirsiniz.

Genel kategorimize göz atmayı unutmayınız.

4.2/5 - 5 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.