Erkek Tarafı Ne Alır (Detaylı Anlatım)

Erkek tarafı ne alır, erkek tarafı geline kaç altın yapar, erkek tarafı çeyize ne koyar, düğünde erkeğe ne takılır, düğün erkeğe ne takılır, düğünde geline takılır, evlenirken erkek tarafı ne alır başlıklarında bilgi sunacağız. Bu son dönemlerde sorulan ve en fazla cevabı merak edilen soruların başında yer almaktadır. Öncelikle düğünde erkek tarafının ne alacağının bölgeden bölgeye hatta ilden ile farklılık gösterdiğini belirtmek gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse birbirine çok yakın iki şehirde bile bu durum farklılık gösterebilir. Nevşehir’de erkek tarafı beyaz eşyalardan çamaşır makinesini alırken, sadece 70 kilometre uzaklıkta yer alan Kayseri’de hiç beyaz eşya almaz. Bu sebeple hangi eşyaların alınıp alınmayacağına biraz da bulunduğunuz çevrenin karar verdiğini ve buna göre adetlerin belirlendiğini de belirtmek gerekmektedir.

Erkek Tarafı Geline Kaç Altın Yapar

Aynı durum sadece beyaz eşya ve ev eşyaları için değil aynı zamanda altın içinde geçerli olmaktadır. Tüm Türkiye’de aşağı yukarı aynı durumlar geçerli olup, erkek tarafı geline durumuna göre bilezik ve/veya set alır. Bu da tabii ki karşılıklı olarak anlaşma ile çözülebilecek bir durum olarak ön plana çıkar.

Erkek Tarafı Çeyize Ne Koyar

Hem erkek tarafı hem de kız tarafı için çeyizlik biraz karşı tarafın kıyafetleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Gelin bohçası ve damat bohçası olarak ön plana çıkan bu seçeneklerde kişiden kişiye farklı özelliklerin olduğunu da belirtmek önemlidir. Size göre farklı seçeneklere yer verilen bu konu başlıklarının ona göre değerlendirilmesi de önem arz eder.

Bazen geline bir saat yada parfüm alınırken karşılıklı olarak anlaşılırsa ikisi de alınmayabilir.

Düğünde Erkeğe Ne Takılır

Özellikle sahil kesimlerinde düğün öncesinde damada iyi bir saat alınması geleneği bulunmaktadır. Bunun karşılığında da erkek tarafı eğer gelin kabul eder ve isterse parfüm alabilir. Bu da yine karşılıklı olarak anlaşma ile mümkün olan bir alışveriştir.

Düğünde Geline Ne Takılır

Genelde altınlar bütün düğün esnasında tek parça olarak alınmaktadır. Nişanda yada sözde takılan altınların bir kısmı gelinden alınarak düğünde tekrardan takılır. Bu esnada geline takılacak olan takıların belirlenmesi de ailelerin düğün öncesinde oturarak karar verdikleri bir konu olarak ön plana çıkar. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için o bölgede daha öncesinde evlenmiş büyüklerden de destek alınabilir.

Evlenirken Erkek Tarafı Ne Alır

Ev eşyaları, oturma odası, salon takımı ve diğer ev eşyaları, perdeler vs. erkek tarafı tarafından alınmaktadır. Pek çok yerde ise kız tarafı yatak odası takımı alır.

Nişanda Erkek Tarafı Ne Takar

Biraz öncede altını çizdiğimiz üzere yapılan bu alışveriş çoğunlukla düğün sürecinin tamamını kapsamaktadır. Sadece nişan – söz yada kına için değil, genel olarak evlilik merasiminde bu takılar alınmaktadır. Genellikle iç Anadolu ve karadeniz bölgesinde geline bir adet bilezik yapılır ve bu bileziği takması istenir. Bunun dışında sette nişanda geline takılabilir. Evlenirken takılan bu setin alınması  ve buna göre yeniden takılması beklenmektedir. 

İçeriği Değerlendirin!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.