Kamuoyu Araştırması Nedir (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden kamuoyu araştırması nedir şeklinde sorular almaktayız. Bu içeriğimizle birlikte siz değerli ziyaretçilerimiz kamuoyu araştırması nedir ve benzeri olan başlıkların her birisinde detaylı bir şekilde bilgi aktarmaktan yana olacağız.

Kamuoyu Araştırması Nedir

Oluşturulacak olan veya istenen raporlar için kanıtı ortaya çıkartabilmek için kamuoyu araştırmaları yapılır. Bir konu hakkında herhangi bir yerde kamuoyu araştırması yaparak olaya yeni bilgiler katılabilir. Kurumsal performans hakkında daha belirgin sonuçlar ortaya çıkartılarak görüş açısı genişletilebilir. Amaca uygun bir şekilde oluşturulduğu zaman ve dikkatli bir şekilde araştırılması yapıldığı zaman kamuoyu araştırmaları başarılı bir şekilde sonuç verebilir. Prosedürler iyi bir şekilde araştırılmalı ve kaliteye önem verilmelidir.

Kamuoyu Araştırmaları Nasıl Kullanılır

Kamuoyu araştırması yaparak performans denetimini sağlayabilirsiniz. Görüşmeler ve görüşmeler sonrasındaki yanıtlayıcı bilgiler size performans hakkında zayıf, güçlü veya daha iyi olabileceği şeklinde analizler sunabilir.

 • Performans denetimi için kullanabilirsiniz.
 • Kanıt göstermek için kullanabilirsiniz.
 • Kurumlar arasındaki karşılaştırmayı ve rekabeti ortaya çıkartmak için kullanabilirsiniz.

Kamuoyu Araştırma Çeşitleri

Birden fazla araştırma tekniği mevcuttur. Önemli olan araştırmanın nereden geldiği, kimlerden toplandığı ve nasıl kullanılacağıdır.

 • Yüz yüze
 • Telefon ile
 • Posta yoluyla

Kamuoyu Araştırmaları Yararlı Mıdır?

Kamuoyu araştırmasının yararlı olup olmadığını belirleyen faktörler birden fazladır. Araştırmanın kalitesi, sonuçların çıkardığı performans ve güvenilir kaynaklar araştırmanın yararlı olup olmadığını belirleyebilir.

Kamuoyu Araştırmasının Maliyeti Nedir

Araştırmanın ne kadar genişliğe ve yapısına göre maliyet farklılık gösterebilir. Fakat küçük olan bir araştırma bile yapısı gereği maliyet olarak epey bir pahalı olabilir. Yüz yüze görüşmeler, kamuoyu araştırmalarında her zaman pahalı olarak yansır. Fakat telefon veya posta yoluyla yapılan araştırmalar yüz yüze araştırmalara göre daha az maliyetlidir.

Kamuoyu Araştırma Şirketleri

Türkiye’de bir çok alanda bir çok konu da araştırma yapan bir çok şirket bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için aşağıda paylaştık.

 • Konda Araştırma
 • Aksoy Araştırma
 • A & Araştırma
 • Bayes Araştırma
 • Anar Araştırma
İçeriği Değerlendirin!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.