Sigara Bırakma Duası (En Etkilisi)

Sigara bırakma duası veya sigarayı bırakmak için dua şeklinde ziyaretçilerimiz çok sık soru sormaktaydı. Bu içeriğimizle birlikte ziyaretçilerimize sigara bırakma duası hakkında yeni bilgiler paylaşmış olacağız. Sigarayı bırakmak isteyenler için paylaşacağımız bilgiler çok önemli ve hassas bilgilerdir.

Sigarayı bırakmak için dua, ayet veya zikir arıyorsanız doğru yerdesiniz. Son yıllarda artan sigara kullanımı ve sigaraya gelen zamlarla birlikte insanlar sigaradan uzaklaşmanın yollarını arıyorlar. Sigara içmenin yaşı ilköğretime kadar düşmüşken bir an önce bu pislikten vazgeçmeniz en doğru karardır. Sizlerde sigarayı bırakmak için dua konusunda yardım arıyorsanız belki de bu içeriğimiz sizlere detaylı bir şekilde yardımcı olacaktır.

Sigaranın Zararları

Sigara kullanımı sadece Türkiye’de çok sık rastlanılan bir olay değildir fakat Türkiye sigara içme konusunda ilk sıralarda yer almaktadır. Tütün ve tütün ürünlerinin her birisi vücudumuza inanılmaz zararlar veriyorken halen sigara içme arzusuyla yanan insanların olması çok acı… İlerleyen yaşlarda çok büyük sağlık sorunları çekmek istemiyorsanız mutlaka sigara içmeyi bırakmalısınız. Sigara içiyorsunuz fakat bırakmak için nedenler arıyorsanız sigaranın vücudunuza verdiği zararları öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 • Kalp damar hastalıklarına neden olur.
 • Solunum sisteminizi mahveder.
 • Cinsel fonksiyonların dengesini bozar.
 • Böbrek hastalıklarına neden olur.
 • Depresyon eğilimini arttırır.
 • Tip 2 diyabete yol açar.
sigara bırakma duası

Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Tüm vücudu doğrudan zararlı olacak şekilde etkileyen sigara bırakıldığı zaman vücut eski haline döner ve bu sayede yepyeni bir vücut kazanılmış olur. Çok sayıda sistematik hastalığa neden olan sigara, hücrelerin oksijensiz kalmasına neden oluyor. Bu da doğrudan kalp krizini tetikliyor. Tüm bunlar bir yana ‘’Artık sigarayı bırakmanın zamanı geldi!’’ diyorsanız sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda neler olacak işte sizlere cevabı…

 • Kan basınç değerleriniz artık normale dönecek ve kan dolaşımında artış yaşanacaktır.
 • Karbonmonoksit düzeyi normale inecek ve kandaki oksijenin yoğunluğu artacaktır.
 • Kalp krizi riski 4 kat daha azalacaktır.
 • Sinir uçlarına verilen zarar ortadan kalkacak ve tat, koku kaybının önüne geçilmiş olacaktır.
 • Akciğer kapasitesi %30 oranında artış yaşayacaktır.
 • Kalp damar yollarında sorunlar ortadan kalkacaktır.
 • Akciğer kanserine bağlı ölüm azalmış olacaktır.

Sigara Bırakma Duası

Sigarayı bırakmak isteyen bir kişinin zikir yapması daha doğru olacaktır çünkü Kuran’da birebir sigaradan kurtulmaya yönelik herhangi bir dua veya ayet bulunmamaktadır. Sigarayı bırakmak için dua arıyorsanız her gün 100 defa tevbe istiğfar edebilirsiniz. Veya yedi tane karanfil alabilir ve bu karanfillerden bir tanesinin üzerine 19 defa besmele-i şerife okuyabilirsiniz. Okuduğunuz karanfilleri ağızda çiğneyerek yutabilirsiniz. Bu şekilde yapılacak olan işlemler sayesinde Allah’ın izniyle tüm sigara alışkanlığınızdan kurtulmuş olursunuz. Fakat tüm bunların yanı sıra sigarayı bırakmak için en önemli etken idaredir. Eğer idarenizi zayıf tutarsanız sigarayı bırakmak için dua veya sigara bırakma duası okusanız da hiçbir sonuç alamayacaksınız.

Sigara Bırakma Hattı

Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarına özel olarak hizmet sunan ALO Sigara Bırakma Hattı tüm vatandaşlara ücretsiz bir şekilde danışmanlık sağlıyor. Alacağınız danışmanlıkla sigarayı bırakma yolunda emin adımlarla yol kat edebilirsiniz.

Sigarayı bırakma hattının telefon numarası ALO 171’dir. Yani telefonunuzun arama bölümünden 171’i çevirerek hızlıca Sigara bırakma danışma hattına bağlanabilir ve sigarayı bırakmak için ilk adımı atabilirsiniz. Bunun haricinde Sağlık Bakanlığı’nın kendi internet sitesini ziyaret ederek sigara hakkında daha fazla bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Genel adlı kategorimizden daha fazla içerik okuyabilirsiniz.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.