13 Kasım Paris Saldırıları (Detaylı Anlatım)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde 13 Kasım Paris Saldırıları konusunda soru almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimizden 13 Kasım Paris saldırıları konusunda doğru cevabı verdik. Aynı zamanda 13 Kasım 2005 Paris saldırıları başlığında da farklı bilgiler aktardık.

13 Kasım 2005 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırıdır. Fransa Stadyumu’nda gerçekleştirilen saldırı tam olarak 13 Kasım 2005tarihi  yerel saatle 21:16 saatinde gerçekleştirildi. Paris ve başkent çevresinde 13 Kasım’da en az altı silahlı ve üç bombalı saldırı yapıldı. Peki 13 Kasım Paris saldırılarında neler oldu? İşte sizlere tüm ayrıntılarıyla 13 Kasım 2005 Paris saldırıları…

13 Kasım 2005 Paris Saldırıları

13 Kasım 2005 Paris Saldırıları

13 Kasım 2005 tarihinde Fransa Stadyumu ve çevresinde gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırı da kayıp sayısı halen bilinmiyor. Bazı kaynaklara göre saldırı da en az 132 kişi hayatını kaybetti. Yine bazı haber kaynaklarına göre saldırı da 6 kişi yer alıyordu. Düzenlenen saldırıya Fransız polisi ve iki intihar bombası katıldı.

Yapılan saldırı sonrasında Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande yerel saatle 23:58’de olağanüstü hal ilan etti ve Fransa’yı tüm ülkelerden engellemiş oldu. Yani Fransa’nın sınırları diğer ülkelere tamamen kapatıldı. İkinci Dünya savaşından sonra ilk defa kapatılan Fransa sınır kapıları için en son Cezayir Savaşı’nda tüm ülkeyi kapsayacak şekilde olağanüstü hal ilan edilmişti.

Paris Saldırısı Kim Yaptı?

Paris’te yapılan saldırının açık olarak tam kimliği bilinmemekle birlikte Fransız bir kişi tarafından yapıldığı açıklanmıştır.

Fransa Paris Saldırısı Arka Planı

Fransa, IŞİD’e karşı yapılan hava saldırılarında en büyük gücü veren ülkelerden bir tanesidir. Koalisyon güçleri arasına ilk katılan ülkeler arasında yer alan Fransa, IŞİD’e karşı savaşan Kürt kuvvetlere o zaman askeri ve insani yardım sağladı. Bir çok peşmergeye eğitim verdi. 2015 yılında yapılan G – 20 zirvesinde IŞİD’in geleceği ele alınacaktı ve bu zirve öncesi IŞİD’in ses getirecek bir eylem yapacağı zannedilmekteydi.

Tüm tehlikelere karşı üst düzey alarmda olan Fransa, 11 Aralık 2015 tarihlerinde güvenliğini daha da arttırmıştır. Sınır kontrolleri tekrar tekrar yapılmıştır. Bu sırada Türkiye, Fransa’yı saldırılar için iki kere uyarı fakat Fransa hükümeti tarafından hiçbir yanıt verilmedi.

Paris Saldırısı Nasıl Yapıldı?

6 silahlı saldırganın katıldığı saldırı da üç farklı patlamayı içeren 7 farklı noktada eylem gerçekleştirildi. Fransa’da gerçekleştirilen saldırı Rue De La Fontaine – Au – Roi, Rue de Charonne ve Rue Bataclan sokaklarında düzenlendi.

Saldırı da bombalı saldırı, intihar saldırısı, silahlı saldırı ve rehin alma olayları yaşandı. Kullanılan silahlarda AK – 47 (Kalaşnikov), el bombası, patlayıcı madde ve patlayıcı kemer kullanıldı.

Paris Saldırısı Ölen Sayısı Ne Kadar?

Paris saldırısında yapılan saldırılar sonrasında 132 sivil hayatını kaybetmiştir. 8 saldırgan ise öldürülmüştür. Bununla beraber 99’u ağır 300’den fazla kişi yaralanmıştır. Suçu işleyen örgüt ise IŞİD’tir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın