40 Uçurması Sözleri (En Doğrusu)

Ziyaretçilerimiz tarafından 40 uçurması sözleri konusunda çok fazla soru almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte siz değerli ziyaretçilerimize 40 uçurması sözleri hakkında detaylı bilgiler paylaşmış olacağız. Bununla birlikte kırk uçurma sözleri, 40 uçurma sözleri, 40 çıkarma sözleri, 40 uçurma yazıları hakkında detaylı bilgi paylaşmış olacağız.

Yeni doğan bir bebeğe gelenek ve göreneklerimiz nedeniyle 40 uçurma yapılır. Yani bebeklerimiz 40 günü doldurduktan sonra kırık çıkarma olayına dahil olmuş olur. Bebek doğduktan 40 gün içerisinde anne ve bebeğe ayrı bir özen gösterilir, hem  annenin hem de bebeğin gelişimine ayrı bir destek sağlanır. 40. Gün ve sonrasında bebek için kırk çıkarma işlemi yapılır.

Kırk Çıkarma Nedir?

Bir tür Türk aileleri tarafından seremoni olan 40 çıkarma işleminin faydalı olduğu söylenir. Bazı insanlar 40 çıkarma işleminin dini inançla alakalı olduğunu söyler. Bazı insanlarsa 40 çıkarma işleminin eski gelenek ve göreneklerden dolayı yapıldığını söyler.

Bebeğin doğduktan sonra 40 gün içerisinde dışarıya çıkmaması gerekir. Bununla birlikte bebek dışarıya çıkmazken annenin de dışarıya çıkması uygun görülmez. 40 gün boyunca dışarıya çıkmayan anne ve bebek asla yalnız bırakılmaz.  40 günün sonunda anne ve bebek için özel bir banyo hazırlanır. Bu banyo ritüelinde hem anne hem de bebek dualarla yıkanır.

Bebeklerde Neden Kırk Çıkarma Yapılır?

40 çıkarma işlemi eski gelenek ve göreneklerimizden gelmektedir. Çoğu insan buna çok sıcak bakmasa da yapılmasında herhangi bir zarar yoktur. Bir tür ritüel olan 40 çıkarma işleminin altında bir çok neden yer alır.

 • 40 çıkarma işlemi annenin toparlanabilmesi, enerjisini yeniden toplayabilmesi adına çok önemlidir. 40 gün içerisinde anne eski sağlığına yeniden kavuşabilir.
 • 40 gün boyunca annesinden başkasını görmeyen bebek daimi olarak hijyenik bir ortamda kalmış olur.
 • Aynı şekilde 40 gün boyunca beraber kalan anne ve bebek tüm mikroplardan uzak kalmış olur.
40 uçurma yazıları

40 Uçurması Sözleri

40 uçurma işleminin yapılabilmesi için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • Aile büyüklerinden birisinin ‘’kırklama annesi’’ olması istenir. Kırklama annesi olacak kişi anneanne veya babaanne olabilir.
 • Kırklama annesi olan kişi bebeğe banyo yaptırır.
 • Anne ve bebek için önceden hazırlanan sudan 40 tas hem anneye hem de bebeğe dökülür.
 • Bu esnada 40 tas su dökülürken farklı dualar okunur.
 • Yıkama işlemi bittikten sonra anne ve bebeğe yeni temiz kıyafetler giydirilir.
 • Tüm bu işlemlerden sonra da bebek 7 ayrı eve gezmeye gider. Fakat bu işlem çok yorucu olacağından ailenin en büyüğüne ziyaret edilmesi de uygun görülmektedir.
 • Ziyarete gidilen evlerde bebeğe yumurta, pirinç, un, şeker gibi hediyeler verilir.

40 uçurma sözü olarak en çok kullanılan söz; ‘’Su aşağı, boyu yukarı olsun. Ömrü de su gibi uzun olsun’’ şeklindedir.

Kırk Banyosu Nasıl Yaptırılır?

40 banyosu özenli bir şekilde hazırlanmalıdır ve gelenek, göreneklere göre çeşitli adetlerle bebeğin yıkanması doğru olacaktır.

 • Bebek ve anne sabah erken saatte uyanır.
 • Kırklama annesi bebeği yıkamak için eve gelirken yerden 40 ayrı taş toplar.
 • Ailenin en büyük üyesi suyu hazırlar. Suyun içerisine taş, buğday, altın, gümüş ve benzeri olan nesneleri ekler. Nazar boncuğu da atılabilir. Fakat bu nesnelerin dezenfekte edilmesi çok önemlidir.
 • Kırklama annesi abdest alır. Daha sonrasında bebeğin başından aşağıya hazırlanan sudan 40 taş su döker.
 • Suyu dökerken kırklama annesi 40 uçurma sözü olarak; ‘’Su aşağı, boyu yukarı olsun. Ömrü de su gibi uzun olsun’’ der. Bunu yüksek bir şekilde tekrar eder.
 • Bebekten sonra aynı şekilde 40 tas su da anneye dökülür.
https://www.youtube.com/watch?v=WMgsonhc6cg

Genel kategorimize bakmayı unutmayın.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın