AFAD Acil Durum Bildirimi Nedir? 2024

AFAD acil durum bildirisi nedir? Şeklinde ziyaretçilerimiz tarafından çok fazla soru almaktayız. AFAD bu bildiriyi neden atar? AFAD acil durum bildirisi geldiğinde ne yapmalı? Bu bilgileri başlıklar altında sizlerle paylaşacağız.

AFAD Acil Durum Bildirimi 2024

AFAD tarafından düzenli bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını acil bir şekilde uyarmak amacıyla acil durum bildirimleri gönderilmektedir. Bu bildirim hem AFAD tarafından hem de Türkiye Cumhuriyeti tarafından organize bir şekilde gönderilmektedir. Acil durum bildirisi tüm Türkiye’ye eş zamanlı bir şekilde aynı anda gönderilir. Bildirim telefon üzerinden gönderiliyorken bu gönderilen bildirimin ne amaçla gönderildiği konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Acil durum bildirimi 24 Temmuz 2021 tarihinde yine AFAD tarafından #EvdekalTürkiye etiketiyle gönderilmişti. 12 Haziran 2022 tarihinde tüm Türkiye’ye eş zamanlı bir şekilde yeniden gönderildi. Telefonda çok büyük bir sesle verilen uyarı ve bildirim ülkedeki hükümet tarafından yayınlanan uyarıları bildirebilmek amacıyla yapılmıştır. Endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

AFAD Acil uygulaması ne işe yarar?

AFAD acil mobil uygulaması sayesinde telefon hatlarında meydana gelebilecek yoğunluğunu önlemektedir. Afet bölgelerinde bulunan AFAD acil mobil kullanıcıları, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumları hakkında bilgi verebilmektedirler. Yardım taleplerini iletebilen kullanıcılara, ulaşma imkanı sağlanmaktadır.

AFAD Acil Durum Bildirisi Neden Gönderilir?

AFAD acil durum bildirisi hükümet tarafından olası güvenlik sebeplerini uyarmak amacıyla, meteoroloji ve sağlıksal konularda ülke vatandaşlarını uyarabilmek amacıyla telefonlara gönderilmektedir. AFAD acil durum bildirisi hakkında sizlere aşağıda maddeler halinde bildirimin gönderim sebebini paylaştık.

  • Ülke veya bölgenizde hükümet tarafından yayınlanan bir uyarı varsa bu bildiri telefonunuza gelir.
  • Güvenlik veya yaşamla ilgili sorunlar varsa bu bildiri yine telefonunuza gönderilir.
  • Meteoroloji konusunda bir sorun varsa bu bildiri AFAD tarafından telefonunuza gönderilir.
  • Kamu güvenliğini zorlayacak ve tehdit edecek herhangi bir uyarı varsa yine telefonlara bildirim olarak AFAD tarafından acil durum bildirisi gönderilir.

EvdekalTürkiye etiketiyle gönderilen acil durum bildirisi 24 Temmuz 2021 tarihinde test amacıyla gönderilmişti. Bugün yine 12 Haziran 2022 tarihinde yeni bir bildirim daha gönderilerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uyarılmış oldu.

AFAD’ın resmi internet sitesini ziyaret ederek acil durum bildirimleri hakkında daha fazla detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

AFAD Acil Durum Bildirimi Geldiğinde Ne Yapılmalı?

AFAD telefonunuza acil durum bildirimi gönderirse bildirimde yer alan notları dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Örneğin; Meteorolojiye dair bir bildiri gelirse gönderilen şartlara uymalı ve acil bir durumla karşılaşırsanız hızlı bir şekilde ACİL 112’i aramalısınız.

İçeriği Değerlendirin!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın