AFAD Acil Durum Bildirimi Nedir? 2022

AFAD acil durum bildirisi nedir? Şeklinde ziyaretçilerimiz tarafından çok fazla soru almaktayız. AFAD bu bildiriyi neden atar? AFAD acil durum bildirisi geldiğinde ne yapmalı? Bu bilgileri başlıklar altında sizlerle paylaşacağız.

AFAD Acil Durum Bildirimi 2022

AFAD tarafından düzenli bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını uyarmak amacıyla acil durum bildirimleri gönderilmektedir. Bu bildirim hem AFAD tarafından hem de Türkiye Cumhuriyeti tarafından organize bir şekilde gönderilmektedir. Acil durum bildirisi tüm Türkiye’ye eş zamanlı bir şekilde aynı anda gönderilir. Bildirim telefon üzerinden gönderiliyorken bu gönderilen bildirimin ne amaçla gönderildiği konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Acil durum bildirimi 24 Temmuz 2021 tarihinde yine AFAD tarafından #EvdekalTürkiye etiketiyle gönderilmişti. 12 Haziran 2022 tarihinde tüm Türkiye’ye eş zamanlı bir şekilde yeniden gönderildi. Telefonda çok büyük bir sesle verilen uyarı ve bildirim ülkedeki hükümet tarafından yayınlanan uyarıları bildirebilmek amacıyla yapılmıştır. Endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

AFAD Acil Durum Bildirisi Neden Gönderilir?

AFAD acil durum bildirisi hükümet tarafından olası güvenlik sebeplerini uyarmak amacıyla, meteoroloji ve sağlıksal konularda ülke vatandaşlarını uyarabilmek amacıyla telefonlara gönderilmektedir. AFAD acil durum bildirisi hakkında sizlere aşağıda maddeler halinde bildirimin gönderim sebebini paylaştık.

  • Ülke veya bölgenizde hükümet tarafından yayınlanan bir uyarı varsa bu bildiri telefonunuza gelir.
  • Güvenlik veya yaşamla ilgili sorunlar varsa bu bildiri yine telefonunuza gönderilir.
  • Meteoroloji konusunda bir sorun varsa bu bildiri AFAD tarafından telefonunuza gönderilir.
  • Kamu güvenliğini zorlayacak ve tehdit edecek herhangi bir uyarı varsa yine telefonlara bildirim olarak AFAD tarafından acil durum bildirisi gönderilir.

EvdekalTürkiye etiketiyle gönderilen acil durum bildirisi 24 Temmuz 2021 tarihinde test amacıyla gönderilmişti. Bugün yine 12 Haziran 2022 tarihinde yeni bir bildirim daha gönderilerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uyarılmış oldu.

AFAD’ın resmi internet sitesini ziyaret ederek acil durum bildirimleri hakkında daha fazla detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

AFAD Acil Durum Bildirimi Geldiğinde Ne Yapılmalı?

AFAD telefonunuza acil durum bildirimi gönderirse bildirimde yer alan notları dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Örneğin; Meteorolojiye dair bir bildiri gelirse gönderilen şartlara uymalı ve acil bir durumla karşılaşırsanız hızlı bir şekilde ACİL 112’i aramalısınız.

İçeriği Değerlendirin!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Nasıl Gidilir

Yeni nesil genel blog içerikleri ve nasıl gidilir tarifleriyle sizlere içerik yazarlığı yapmaktayım.
Yorum yapın