Ağva Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekânlar  

Ağva gezilecek yerler denince, insanın aklına hemen yeşilin ve mavinin birleşimi gelmektedir. Ağva, aslında saklı bir cennet gibi. İstanbul’a da yakın olması İstanbul’da yaşayan kişilerin şehrin kalabalığından, trafiğinden ve stresinden kaçmak ve kafa dinlemek için uğradıkları ilk yerlerden bir tanesi de Ağva olmaktadır. Ağva Yeşilçay ve Göksu nehirlerinin tam ortasında yer almaktadır. Ağva gezilecek yerler dendiği zaman plajları, köyleri, restoranları, piknik alanları ve tarihi yerleri akla gelir ve bu yerler mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Popüler bir yer olduğu için normal zamana oranla yaz mevsiminde nüfusu binlerce kişi artış göstermektedir. Bir tarafı deniz bir tarafı dere olan Ağva’da istediğiniz yere göre kolaylıkla kalacak güzel bir yer imkanı da bulunmaktadır.

Ağva’yı ziyaret etmek için hem tavsiye edilen hem de en uygun tarihler Haziran ya da Eylül ayı olarak belirtilmektedir. Ağva’yı doya doya gezebilmek için bu güzel bölgeye 3 gün ayırmak yeterli olacaktır. Ağva’da en çok tavsiye edilen şeylerden bir tanesi de nehir kenarında güzelce kahvaltı yapmaktır. Akşam yemeği olarak da balık yemekleri çok sevilmektedir.

Plajlar

Ağva Plajı

En çok uğranan plajlardan bir tanesi de Ağva Plajı’dır. Upuzun bir sahil şeridi vardır ve yürüyüş yapmak isteyenler için güzel bir seçenektir. Özellikle hafta sonları çok kalabalık olur. Konforlu ve güzel bir plaj olan Ağva Plajı’nı yaz sıcağında serinlemek için buz gibi suyunu kullanmak isteyenlerin sayısı da çoktur. Tek dikkat edilmesi gereken durum denizinin çok dalgalı olmasıdır.

Karacaköy Plajı

Karacaköy Plajı, Karadeniz’in en güzel plajı olarak anılmaktadır. Doğal bir liman olup iki burundan oluşur. Sakin bir yer olması sebebiyle daha çok aileler tarafından tercih edilmektedir. Yaz mevsiminde günübirlik misafirleri çok ağırlayan bir plajdır. İçerisinde bir işletme bulunur ve buradan tuvalet ihtiyacını karşılayabilirsiniz onun haricinde şemsiye, şezlong, duş ve büfe gibi ihtiyaçlar da karşılanabilmektedir.

Kurfallı Altı Plajı

Kalabalık ortamlardan hoşlanmayan kişilerin adresi genellikle Kurfallı Altı Plajı olmaktadır. Kumsal kısmının ortasında bir kamp alanı vardır. İsteyenler burada kamp yapabilmektedir. İsteyenler buradan şemsiye ve şezlong da kiralayabilirler. Ayrıca burada falezler bulunmakta ve bu falezlerde balıkçılık ve kaya tırmanışı yapılabilmektedir.

Sahilköy Plajı

Kamp yapmak isteyenlerin en uğrak mekanlarından birisi de Sahilköy Plajı’dır. Burada ister çadırınız ile kamp yapabilir isterseniz de bungalov evlerinde kalabilirsiniz. Kamp alanı ziyaretçilere şemsiye, şezlong, yiyecek içecek ve duş gibi imkanlar sağlamaktadır.

Nehir ve Göller

Göksu Nehri

Ağva gezilecek yerler kategorisinde en başlarda Göksu Nehri Bulunmaktadır. Bu doğal güzellik görenleri mest etmektedir. Göksu Nehri Karadeniz’e dökülmektedir ve bazı mevsimlerde bu nehir ve deniz birbirine karışmaktadır. Birbirlerine karıştıkları zamanda denize girmek mümkün olmaz.

Saklıgöl

Saklıgöl, Kamandere Köyünün içinde yer almaktadır. Doğa sever kişiler burayı çok tercih etmektedir. Güzel bir doğa yürüyüşü, kahvaltı ya da bir piknik yapmak için en ideal alanlardan bir tanesidir.

Tarihi Mekanlar

Gelin Kayası

Gelin Kaya, Ağva’nın sembolü olarak bilinmektedir. Diğer ismi Ağlayan Kaya’dır. Bu ismi almasının sebebi renginin beyaz olması ve adeta duvaklı geline benzemesidir. Ağlayan Kaya adını almasının sebebi de ağlıyormuş gibi bir görüntüsü olmasıdır.

Gürlek Mağarası

Gürlek Mağarası, Ağva’nın doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Giriş kısmındaki manzarası ve sarkıtları görenleri hayrete düşürmektedir. Burası Hristiyanlık dönemlerinde hapishane olarak kullanılmış. Ağva gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yerlerdendir.

 

Ağva Gezilecek Yerler
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın