Ailemden Nasıl Kurtulabilirim? (En İyi Çözüm)

Ziyaretçilerimiz bizlere çok sık bir şekilde ailemden nasıl kurtulabilirim? Sorusunu soruyor ve cevabını merak ediyor. Bu içeriğimizle birlikte ailemden nasıl kurtulabilirim başlığında bilgiler sunmuş olacağız. Bununla birlikte aynı zamanda baskıcı aileden nasıl kurtulurum, aile baskısından nasıl kurtulurum başlıklarında da farklı bilgileri sizlerle paylaşmış olacağız.

Şüphesiz ailemiz bizlerden çok yüksek beklentilere giriyor ve onların istediği şekilde hayatımızı sürdürmemizi istiyorlar. Baskıcı bir aile olmak yerine yapıcı bir aile olarak çocuğumuzun her daim onun isteklerine cevap vermeli, ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışmalıyız. Ailenizle bir savaşın içine girmek yerine onlarla anlaşmayı ve bir şeyleri anlatmayı denemelisiniz. Detaylı bir şekilde bu içeriğimizle sizlere enfes bilgiler paylaşmış olacağız. İşte sizlere baskıcı aileden nasıl kurtulurum adlı içeriğimiz…

Baskıcı Aileden Nasıl Kurtulurum?

Baskıcı bir aileye sahip olabilirsiniz fakat şunu hiçbir zaman unutmayın; ‘’Baskıcı bir aileye sahip olsanız da siz kendi düşüncelerinizle en iyisisiniz.’’ Kendi seçimleriniz ve tercihleriniz başkalarının düşüncesine maruz kalarak değişmesin. Bu hayat sizlerin hayatı ve bu hayatta sizden 1 tane var. Yaptığınız tercihler sizin güçlü yönlerinizi ortaya çıkartacak ve gelişiminize önemli olarak katkı sağlayacaktır. Ama sakın ola sakın ailenizle de kavga etmekten yana olmayın. Yani kendi seçimlerinizi uygulamaya çalışırken onlarla da kavga ederek sorunlarınızı çok daha büyük hale getirmeyin. Bu durum hem sizi yıpratacak hem de sizin tercihlerinizin önüne binlerce engel koyacaktır.

İyi hissetmediğiniz sürece hiçbir şeyi başaramazsınız. Kendinizi mental anlamda sağlıklı hissetmeniz gerekir ki düşünceleriniz de o kadar iyi duruma gelsin. Ailenizle zor bir durumla karşı karşıya kaldıysanız bunun en iyi çözümü, çözüm için düşünmeye başlamak ve bir şeyleri yazmaktır. İyi olduğunuz konulara odaklanmalısınız ve kendinizi iyi hissetmeye yönledirmelisiniz.

Ailemden Nasıl Kurtulabilirim?

Yaşınız henüz 10 – 18 arasındaysa ve reşit değilseniz ailenizle savaşarak çözüm yolları tamamen tıkamayın. Reşit olmadığınız için ve beyin fonksiyonlarınız, düşünme yetiniz çok iyi bir şekilde gelişmediğinden yanlış kararlar verebilirsiniz. Ailenizin sizden bir beklentisi varsa bu beklentinin nereden geldiğini kavramalısınız. Muhtemelen diğer çocuklarla sizi karşılaştırıyor ve onlar gibi olmanızı istiyorlardır fakat siz onlar gibi olmak zorunda değilsiniz çünkü kendi başınıza bir bireysiniz. Başkasının yapamadığı, kendilerinin yapamadığı şeyleri sizin yapmanızı isteyebilirler.

Eğer sizden ‘’Çok başarılı olmanızı’’ istiyorlarsa onlarla oturup konuşmayı deneyin. Sizi anlamalarını isteyin ve onlara şu şekilde söyleyin; ‘’Canım ebeveynlerim bakın siz böyle yaptıkça ben düşünce olarak zora giriyorum ve ne yapmam konusunda çok büyük baskı hissediyorum. Bende her şeyin farkındayım fakat siz böyle yaptıkça benim tüm hevesim olaydan uzaklaşıyor.’’ Diyerek onlara kendinizi  anlatmaya çalışın. Siz onları dinlemeli, onlarda sizi dinlemelidir.

aile baskısından nasıl kurtulabilirim

Aile Baskısından Nasıl Kurtulurum?

Aile baskısından kurtulmak için yanlış kararlar almaktan sakının. Aileniz size çok fazla baskı kuruyorsa bunun tek çözüm yolu; ‘’Konuşmaktır.’’ İletişim becerilerinizi geliştirmeli ve konuşmanızı en iyi şekilde yapmalısınız. Aileniz sizden ‘’Doktor olacaksın!’’ şeklinde beklentiler ile gelebiliyor olabilir fakat siz bunu istemiyorsanız onlara karşı şunu diyebilirsiniz; ‘’Doktorluk mesleği elbette çok güzel ve benim geleceğimi fazlasıyla iyi yöne çeker fakat benim ilgi alanım bu yönde değil. Bu benim güçlü yönüm değil.’’ Diyebilirsiniz.

Ailenize çok açık sözlü olun ve ne yapmak istediğinizi iyi bir şekilde onlara açıklayın. Geleceğiniz hakkında kendinizin de ne kadar çabaladığını ve ne olmak istediğinizi onlara iyi bir şekilde anlatın. Kısaca onların sizin hakkınızda olan endişesini kırmaya çalışın. Siz onlara bir şey anlatıyorsanız onlar da size bir şey anlattığında kulak asmayın. Can kulağıyla dinleyin sonuçta karşınızdaki ebeveynler bugüne kadar en iyi tecrübeye sahip kişilerdir.

Kendi beklentilerinizi de öyle uçsuz bucaksız hale getirmeyin. Yani hevesler, yapmak istenilenler güzel olabilir fakat bu hayatta her istediğimiz olacak diye bir şey yok. Bu yüzden kendinize çok fazla baskı uygulayarak strese girmeyin. Diğer insanlara karşı nasıl nazik davranıyorsanız kendinize de çok nazik davranmayı tercih etmelisiniz. Hiçbir şekilde sonuca varamıyorsanız yapmanız gereken tek çözüm yolu; ‘’Ailenizle birlikte bir uzmandan destek almaktır.’’ Yani konuşmanıza rağmen, kendinizi anlatmanıza rağmen, iletişimde olmanıza rağmen aileniz sizi hiçbir şekilde anlamıyor, baskılarını devam ettiriyorsa onlarla birlikte uzmandan destek almayı deneyebilirsiniz. Bu en son çare olmamalıdır aslında fakat çözüm yolu olarak bu yol en iyi yoldur.

Genel kategorimize bakmayı unutmayın.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın