Askere Ne Zaman Gideceğim Hesaplama

Askere gideceğiniz zamanı merak ediyorsanız ve Askere ne zaman gideceğim hesaplama işlemleri nasıl olacak? Diyorsanız bu içeriğimiz sizlere yardımcı olacaktır. İçeriğimiz ile birlikte askere gitme tarihi hesaplama, askere ne zaman gideceğim hesaplama gibi tüm işlemlerinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan ve erkek olan her bir birey zorunlu olarak askerlik görevini yerine getirmekle sorumludur. 18 yaşından büyük olan ve yaşı gelen her erkek vatandaş askerlik görevini yapar ve sonucunda tezkere alırlar. Askere ne zaman gideceğim hesaplama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa bu içeriğimiz sizlere yardımcı olabilir.

Askere Kaç Yaşında Gidilir?

Askere gitme yaşını merak ediyorsanız askere gitme yaşı, nüfus kaydına göre belirlenir. 18 yaşının üzerindeyseniz yani 20 yaşındaysanız ve T.C vatandaşı iseniz askere gitmeye mecbur hale gelmişsiniz demektir. Askerlik Kanunu’nun 2. Maddesinde askere gitme konusu açık bir şekilde belirtilir. 20 yaşına giren her erkek birey bu kanuna göre askerlik hükmünü yerine getirmekle sorumludur. Eğer 20 yaşındaysanız herhangi bir askerlik şubesine giderek askerlik yoklamanızı, muayene ve sevk işlemlerinizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Askerliğe getirilen yeni düzenlemeler ile birlikte askerlik artık zorunlu olarak 12 aydan 6 aya düşürülmüştür. Eski sistemde 12 ay boyunca zorunlu askerlik yapılıyorken artık yeni sistemde 6 ay boyunca askerlik yapmanız yeterli olacaktır. Eğer askerlik hizmetinizi 12 aya tamamlamak isterseniz devlet sizlere 6 aydan sonra yapacağınız askerlik için 2.000 TL ile 3500 TL arasında aylık ödeme yapmaktadır. Yani maaşa bağlamaktadır.

Askerlik Kaç Yaşına Kadar Ertelenebilir?

Devlet, zorunlu olarak askerlik görevini yerine getirmekle yükümlü olan TC vatandaşlarına ek haklar sunmaktadır. Bu haklar arasında 20 yaşındaysanız fakat askere gitmek istemiyorsanız ve üniversite okuyorsanız 29 yaşına kadar askere gitmeme hakkını tanımaktadır. Lisans eğitimine tabi olanlar 29 yaşına kadar, yüksek lisans eğitimine tabi olanlar 35 yaşına kadar askerliğini erteleyebilirler. Tüm bunlar haricinde askerliğinizi ertelemek gibi olaylara karışmadan ücretli bir şekilde askerliğinizi de yapabilirsiniz. Ücretli askerlik yani bedelli askerlik ücretini ödeyerek 1 ay gibi sürede de askerliğinizi tamamlayıp tezkerenizi alabilirsiniz.

Askere Ne Zaman Gideceğim Hesaplama

Askere ne zaman gideceğim hesaplama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa askerlik ile ilgili olarak tüm işlemlerinizi askerlik şubeleriyle iletişime geçmeden veya askerlik şubelerine gitmeden E – devlet üzerinden yapabilirsiniz. E devlet askerlik sorgulama linki ile askere ne zaman gideceğinizi hızlı bir şekilde öğrenebilir ve tecil ettirmeniz gerekiyorsa yine  e devlet üzerinden tecil hakkından yararlanabilirsiniz.

Yukarıda paylaşmış olduğumuz link ile birlikte sizlerde askere ne zaman gideceğim gibi sorularınızı artık kafanızdan atabilirsiniz. E devlet giriş bilgilerinizle tüm askerlik bilgilerinize anında ulaşım imkanına sahipsiniz.

İçeriği Değerlendirin!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın