Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda yaşadığınız heyecanlı süreç ve bebek doğum kanalına ne zaman girer denildiğinde ilk gebeliklerde doğumdan birkaç hafta önce sonraki gebeliklerde ise doğumdan yaklaşık birkaç gün önce bebeğin başı doğum kanalına yerleşir. Bebek doğum kanalına yerleşmeden doğum başlamaz. Bazı durumlarda bebek doğumun gerçekleşmesine az bir süre kala da kanalına girebilir. Net bir aralık verilmesi gerekirse bebeğin doğum kanalına girişi genellikle 36. Haftada başlar. Yalnız bazı hamilelerde bu süreç 40. Haftayı bulabilir.

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Bebeğin Doğum Kanalına Girmesi Nasıl Olur?

Doğumun başlayabilmesi için öncelikle bebeğin rahimden çıkarak doğum kanalına doğru inmesi gerekmektedir. Bebek doğum kanalına girmeden doğum başlayamaz. Bebeğin başının doğum kanalına girmesine anjagman adı verilmektedir. Bağlanma da denilen bu durum doğumun başlangıç işareti olarak kabul edilmektedir. Angajmanda bebeğin baş kemikleri tam ortada birleşmiş durumdadır. Doğum kanalına giren bebeğin doğumu yapılabilirken kiminin haftalarca beklemesi gerekir. Bebek doğum kanalına girdikten sonra suyun gelmesi, kasılma ve sancı gibi diğer doğum belirtilerinin de başlamış olması gerekir.

Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi İçin Neler Yapılabilir?

Bazı gebeliklerde bebeğin doğum kanalına inmesinin gecikebildiği durumlar oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda anne adayları ne yapacağı bilemeyebilir. Bunun için bebeğin doğum kanalına inmesi için neler yapılabilir denildiğinde;

  • Hamileliğin son aylarına gelindiğinde vücudu rahatlatacak ve kaslarınızı gevşetecek bazı hareketler yapmak, bebeğinizin aşağıya inişini de kolaylaştıracaktır. Özellikle dizleri iki tarafa geniş şekilde açarak oturmak veya karnınızı aşağıya doğru sarkmasını sağlayarak durmak rahim ağzına baskıyı arttıracaktır.
  • Günlük birkaç saatlik sizi yormayan yürüyüşler bebeğin inişini daha kolay hale getirecektir. Her gün 1-2 saat yürüyüş yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Ayrıca bebeğin doğum kanalına girdiğini gebeliğinizin yaklaşık 36. Haftasında bebeğiniz doğum kanalına inmeye başlayacaktır. Bazı anne adayları bu durumu fark edemeyebilir. Ancak bazı adaylar ise belirtileri gözlemleyerek bebeğin aşağıya doğru indiğini anlayabilmektedir. Bebek doğum kanalına doğru ilerlerken squat hareketi yapılabilir. Bu sırada bebek doğum kanalına ne zaman girer denildiğinde doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

YouTube video
YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendirin!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Nasıl Gidilir

Yeni nesil genel blog içerikleri ve nasıl gidilir tarifleriyle sizlere içerik yazarlığı yapmaktayım.
Yorum yapın