Bilgisayar Ekranı Yan Döndü (Çözüm Yöntemi)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde bilgisayar ekranı yan döndü şeklinde soru almaktaydık. Bu içeriğimiz değerli ziyaretçilerimize bilgisayar ekranı yan döndü ne yapabilirim? Sorusuna cevap vermiş olacaktır. Bununla birlikte pc ekranı yan döndü, bilgisayar ekranı ters döndü, bilgisayarda ekran yan döndü nasıl düzelir? Başlıklarında da farklı bilgileri paylaşacağız.

Bilgisayar ile çok haşır neşir olan insanların nadirde olsa rastladığı sorunlardan bir tanesi de; ‘’Bilgisayar ekranı ters döndü’’ sorunudur. Ayarlarda geziniyordunuz ve birden bire ekran ters döndü veya yan döndü. Endişe etmeyiniz ve aşağıda sizler için paylaştığımız bilgileri, yöntemleri deneyerek eski haline geri çeviriniz. İşte sizlere doğru cevap ile birlikte; ‘’Bilgisayarın ekranı yan döndü!’’ İçeriğimiz…

Bilgisayarın Ekranı Yan Döndü

Bilgisayarınızın ekranını bilmediğiniz bir sebepten dolayı yan döndürdüyseniz ve bu sorunun çözümünü arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yan dönen ekranı geri eski haline çevirmek için kullanabileceğiniz 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Aşağıda paylaştığımız yöntemleri uygulayarak bilgisayar ekranınızı tekrar eski haline çevirebilirsiniz.

  • İlk Yöntem – Ekran döndürme tuşlarını kullanarak eski haline çevirebilirsiniz. Ekran yan döndürme tuşları; ‘’CTRL + ALT + YUKARI OK’’ tuşlarıdır. Bu tuş kombinasyonlarına aynı anda basarak bilgisayar ekranını tekrar eski haline çevirebilirsiniz.
  • İkinci Yöntem – Diğer bir yöntem olarak ‘’Alt GR + ÜST OK Tuşuna’’ basarak ekranı yeniden eski haline çevirebilirsiniz.
Bilgisayar Ekranı Ters Döndü

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü

Bilgisayar ekranınız ters döndüyse ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız paylaşacağımız diğer yöntemlere göz atabilirsiniz. Yukarıda 2 farklı düzeltme yöntemi paylaşmıştık. Eğer o yöntemler çalışmadıysa bir sonraki adıma geçebiliriz.

  • Masaüstünü açın.
  • Fareyle sağ tık yapın ve ‘’Görüntü Ayarları’’ seçeneğine tıklayın.
  • Açılan sayfa üzerinden ‘’Monitör’’ sekmesini açın.
  • Monitör sayfasında ‘’Yön’’ adlı bir bölüm olacaktır. Yön adlı bölümden ‘’Dikey’’ olan seçeneği ‘’Yatay’’ olarak değiştirin.
  • İşlemleri kaydedin ve çıkın.

İşte hepsi bu kadar! Bu yöntem sayesinde sorunsuz bir şekilde ters dönen ekranınızı yeniden düzeltebilirsiniz.

YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Nasıl Gidilir

Yeni nesil genel blog içerikleri ve nasıl gidilir tarifleriyle sizlere içerik yazarlığı yapmaktayım.
Yorum yapın