Bilgisayar Ekranı Yan Döndü (Çözüm Yöntemi)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde bilgisayar ekranı yan döndü şeklinde soru almaktaydık. Bu içeriğimiz değerli ziyaretçilerimize bilgisayar ekranı yan döndü ne yapabilirim? Sorusuna cevap vermiş olacaktır. Bununla birlikte pc ekranı yan döndü, bilgisayar ekranı ters döndü, bilgisayarda ekran yan döndü nasıl düzelir? Başlıklarında da farklı bilgileri paylaşacağız.

Bilgisayar ile çok haşır neşir olan insanların nadirde olsa rastladığı sorunlardan bir tanesi de; ‘’Bilgisayar ekranı ters döndü’’ sorunudur. Ayarlarda geziniyordunuz ve birden bire ekran ters döndü veya yan döndü. Endişe etmeyiniz ve aşağıda sizler için paylaştığımız bilgileri, yöntemleri deneyerek eski haline geri çeviriniz. İşte sizlere doğru cevap ile birlikte; ‘’Bilgisayarın ekranı yan döndü!’’ İçeriğimiz…

Bilgisayar ekranı yan döndü ne yapmalıyım?

Bilgisayarınızın ekranı yan dönmüş ise en kolay şekilde klavyenizden CTRL+ALT+YUKARI/AŞAĞI/SAĞ/SOL OK tuş bileşimini kullanarak ekranınızı eski haline çevirebilirsiniz.

Bilgisayarın Ekranı Yan Döndü

Bilgisayarınızın ekranını bilmediğiniz bir sebepten dolayı yan döndürdüyseniz ve bu sorunun geri alıp çözümünü arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yan dönen ekranı geri eski haline çevirmek için kullanabileceğiniz 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Aşağıda paylaştığımız yöntemleri uygulayarak bilgisayar ekranınızı tekrar eski haline çevirebilirsiniz.

  • İlk Yöntem – Ekran döndürme tuşlarını kullanarak eski haline çevirebilirsiniz. Ekran yan döndürme tuşları; ‘’CTRL + ALT + YUKARI OK’’ tuşlarıdır. Bu tuş kombinasyonlarına aynı anda basarak bilgisayar ekranını tekrar eski haline çevirebilirsiniz.
  • İkinci Yöntem – Diğer bir yöntem olarak ‘’Alt GR + ÜST OK Tuşuna’’ basarak ekranı yeniden eski haline çevirebilirsiniz.
Bilgisayar Ekranı Ters Döndü

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü

Bilgisayar ekranınız ters döndüyse ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız paylaşacağımız diğer yöntemlere göz atabilirsiniz. Yukarıda 2 farklı düzeltme yöntemi paylaşmıştık. Eğer o yöntemler çalışmadıysa bir sonraki adıma geçebiliriz.

  • Masaüstünü açın.
  • Fareyle sağ tık yapın ve ‘’Görüntü Ayarları’’ seçeneğine tıklayın.
  • Açılan sayfa üzerinden ‘’Monitör’’ sekmesini açın.
  • Monitör sayfasında ‘’Yön’’ adlı bir bölüm olacaktır. Yön adlı bölümden ‘’Dikey’’ olan seçeneği ‘’Yatay’’ olarak değiştirin.
  • İşlemleri kaydedin ve çıkın.

İşte hepsi bu kadar! Bu yöntem sayesinde sorunsuz bir şekilde ters dönen ekranınızı yeniden düzeltebilirsiniz.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın