Bilgisayar Programcılığı Staj Defteri Güncel

Bilgisayar programcılığı staj defteri konusunda yardıma ihtiyacınız varsa ve doldurulmuş bir staj defteri arıyorsanız sizlere bu içeriğimiz yardımcı olabilir. Bilgisayar programcılığı staj defteri konusunda yardıma ihtiyacı olan ziyaretçilerimiz ve bu konuda merakı olan ziyaretçilerimiz için hazır staj raporunu paylaşma kararı aldık.

Sizlere paylaşacağız bilgisayar programcılığı staj defteri, Düzce üniversitesinde okuyan ve staj gören Doğukan Altan tarafından hazırlanmıştır. Kendisine buradan teşekkür eder ve ziyaretçilerimizin de bu içerikten faydalanmasını isteriz.

Bilgisayar Programcılığı Staj Defteri (Doldurulmuş)

İSKİ 1981 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İSKİ Genel Müdürlüğü stajım boyunca birçok şey öğrendim. Çalıştığım Stratejik Yönetim ve Planlama Müdürğünde şirket hakkında 5 yıllık plan yapma sürecinde rol aldım. Ancak yazılım ile ilgilenen departmanlarla da iletişim halindeydim.

Şirket Hakkında Bilgi

İSKİ 1981 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı olduğu İSKİ’de Büyükşehir Belediye Meclisi İdarenin Genel Kurulu’nu oluşturur. İSKİ Genel Müdürü Büyükşehir Belediye Başkanı’nın teklifiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın onayıyla seçilir. İSKİ Genel Müdürü, İdarenin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ni de yürütür. Yönetim Kurulu’nda ayrıca; biri kıdemli Genel Müdür Yardımcısı’ndan oluşan 4 üye bulunur. İSKİ Genel Kurulu (İBB Meclisi) tarafından seçilen 2 Denetçi, denetim görevini yürütür.
İSKİ, idari yapılanma olarak 5 Genel Müdür Yardımcılığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, İç Denetim Birim Başkanlığı, 20 Daire Başkanlığı ve 104 Müdürlükten oluşmaktadır. Özellikle teknik kadrodaki personelin ağırlıklı olduğu Kurumda; 2 bin 491 memur, 3 bin 564 işçi, 1 adet sözleşmeli memur olmak üzere toplam 6 bin 056 personel görev yapmaktadır. İdarenin gelirinin tamamına yakını su satışıyla karşılanmaktadır. Yatırımların tamamına yakını da su satışından elde edilen gelirle yapılmaktadır. İSKİ’nin hizmetlerinden faydalanmak isteyenler, İSKİ ile sözleşme yaparak su veya atık su abonesi olurlar. Su tüketimleri mekanik veya kartlı sayaçlarla belirlenir. Sözleşmeler tüketici grubuna göre ev, iş yeri, genel ve katma bütçeli kurumlar, sanayi ve şantiye, belediyelere toplu su, köy ev ve köy iş yeri olarak ayrılır

 • Adres:  Güzeltepe Mahallesi Osmanpaşa Caddesi No:7 PK: 34060 Eyüpsultan/İSTANBUL
  Tel: 0212 321 00 00  – 0212 301 20 00
  İstanbul Dışı Aramalar Tel: 0212 185 00 00
  Faks: 0212 321 77 19 / 0212 301 60 00
 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) Adresi:iskigenelmudurlugu@hs01.kep.tr

Benden Sorumlu Kişi:

 • Orhan TAYMUR – Stratejik Yönetim ve Planlama Dairesi Başkanlığı, Stratejik Yönetim Uzmanı
 • +90 537 955 XX XX

AMAÇ

İSKİ stajım süresince departmanımın ve yazılım anlamında edinmem gerek bilgi donanımlarıma birşeyler katmak. Ve çalıştığım kuruma mümkün oldunca fayda sağlamak.

TANIM

Şirkette toplantılara katılıp gerekli projelerde yer aldım ve verdiklerikleri projeleri yerine getiriyordum. Porjeler herkesi ilgilendiren projeler olduyordu ve bir kısmına yardım edip ekibe katkı sağlıyordum.

SÜREÇ VE İŞLEYİŞ

Staj dönemim bana çok şey kattı. Projeler hakkında rapor hazırlama, tablo analizleri, toplantılarda iş-fikir geliştirme gibi alanlarda kendimi geliştirmeye çalıştım ve bana çok faydası oldu. Bir işim olmadığı zaman iş talep ediyordum ve sürekli bir süreç içerisinde yer almaya çalışıyordum. Bir iş gününde farklı müdürlüklerin yetkilileriyle Küçükçekmece Su Arıtma Tesisine gittik ve suların tesislerden nasıl işleyip geldiğnii gördük. Bu arada gittiğim Su Arıtma Tesisinden görüntüler sularımız buradaki işlemlerden geçerek evlerimize geliyor.

AMAÇ

Tanıma başlamadan önce web sitesi projem basit bir site olup HTML, CSS ile oluşturulmuştur. Projenin amacı, kişinin kendini dijital dünyada göstermesi ve duygu, düşünce ve bilgi paylamları adına aynı zamanda tanınırlığını artıkmak için oluşturulan bir portfölyo sitesidir.

TANIM

Stajımda verdikleri işleri yapıyordum. Bunun yanında boş vakitlerimde IT departmanındaki bilgili kişilerle yazılım hakkında konuşup bilgi alışverişinde bulunuyordum. Projemi HTML-CSS’le oluşturmuş olsamda farklı diller hakkında edindiğim yeterli düzeyde olmadığı için bilgileri yazmamyı uygun görmedim. Sitemde giriş sayfasında bir resim ve sağında “Portfölyoma Hoşgeldiniz” yazısı mavcut alt kısımda da her  sayfada olan footer yani alt bölüm yer alıyor.

GEREKSİNİM VE İHTİYAÇLAR

Projesi süresinde pek fazla bir ihtiyacım olmadı. İhtiyacım olduğunda anında bir site kaynağından yararlandım.

ANALİZ

Oluşturduğum  sitede CSS kodları çok basitti. Ancak verim alabileceğiniz bir site. Sitem çok basit bir site oldukça geliştirilmeye açık eğer üstünde biraz daha çalışırsam girtiş sayfasına bir slayt gösterisi koyabiliri. Ya da tam bir ekranı kaplayan bir duvarkağıdı ve üstüne kendi profil fotoğrafım yanında adım yazan bir yazı olabilir. Sadeliğe önem veririm ancak bunun yanında modern bir görüntü çok önemlidir.

GELİŞİM VE SÜRECİ

Projeyi aralıklı vakitlerde yapıyordum. Ancak kısa sürede yapılabilecek bir proje. Yapımı zorlamadı ancak daha efektif olabilirdi bu da zorluğunu artırabilirdi.

TEST VE UYGULAMA

Site gayet çalışır durumda kodlarkende anlaşılır kodlar yazamay özen gösteririm. Bnu herkese tavsiye ederim. Böylece hem kolayca hata ayıklaması oluyor hemde geliştirirken sorun yaşamıyorsunuz. Site durumu iyi.

PROJE SONUCU

Site basit olsa bile hkersin en az böyle bir siteye sahip olması gereken bir site. Çünkü varlığınızı burada gösteriyorsunuz ve herkes size buradan ulaşabilir.

SONUÇ

Çalıştığım İSKİ bana iş dünyasına yönelik çok şey kattı. Gerçekten kendimi geliştirdiğime inanıyorum. Örneğin:

 • Şirketin 5 Yıllık Stratejik Planını Hazırlamada Süreç İçerisinde Rol Alma
 • Veri Raporlama
 • Yazılım bilgi alışverişleri
 • Deneyim hikayeleri
 • Tablo Analizleri
 • Toplantılar Durum Bilgilendirme
 • İş, Fikir Geliştirme

Bunların yanında edindiğim soyut deneyimler ve edindiğim network(insan ağı) çok kıymetliydi.

İçeriği Değerlendirin!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın