Büyük Britanya Ülkeleri (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde Büyük Britanya ülkeleri konusunda sorular almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte Büyük Britanya ülkeleri konusunda doğru cevabı vereceğiz. Aynı zamanda büyük Britanya neresi, büyük Britanya krallığı, büyük Britanya yüz ölçümü konularında da farklı bilgiler vereceğiz.

İrlanda adasının doğusunda yer alan Büyük Britanya, Birleşik Krallığa bağlı olan bir adadır. Son zamanlarda çok sık bir şekilde adını duyuran ve popüler olan Büyük Britanya konusunda merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız. 3 ayrı futbol ligine sahip olan Büyük Britanya Premier League, İskoç Premier League ve Galler Premier League liglerine sahiptir. Peki, Büyük Britanya ülkeleri hangisidir? İşte sizlere doğru cevabı!

Büyük Britanya Ülkeleri Hangileridir?

Büyük Britanya Neresi?

Büyük Britanya, İrlanda Adası’nın doğusunda yer almaktadır ve Birleşik krallığa bağlıdır.  Britanya adalarının en büyüğü olan Büyük Britanya adasının batı kesimi dağlıktır. Adanın büyük bir bölümüyse düzlüktür ve çayır, ağaçlıklarla kaplıdır. Yeşil bir ülke olarak bilinen Büyük Britanya’nın batı kesimi çok yoğun bir şekilde yağış almaktadır. Yumuşak ve nemli bir havaya sahiptir. İçerisinde bulunan en önemli ırmaklar Thame, Trene ve Severn ırmaklarıdır. Fakat bu ırmakların uzunluğu çok büyük değildir. Ada küçük bir yüzölçümüne sahip olduğu için ırmaklarda kısadır.

Büyük Britanya Yüz Ölçümü Nedir?

Büyük Britanya yüz ölçümü 209.331 km²’dir.

Büyük Britanya Ülkeleri

Büyük Briyanta ülkelerini sizler için aşağıda tablo halinde paylaştık.

AdBaşkentYasama
İngiltereLondraBirleşik Krallık Parlamentosu
İskoçyaEdinburghİskoçya Parlamentosu
GallerCardiffGaller Ulusal Meclisi
Kuzey İrlandaBelfastKuzey İrlanda Meclisi
Birleşik KrallıkLondraBirleşik Krallık Parlamentosu

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın