Çayönü Antik Kenti

M.Ö. 7500 yılında bir yerleşim yeri olarak kurulmuş olan Çayönü Höyüğü ya da Çayönü Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir gibi merak edilenleri yazalım.

Çayönü Antik Kenti Nerede?

Çayönü antik bir kent olmasının yanı sıra bir höyüktür. Çayönü Antik kentinin bir diğer adı Çayönü höyüğüdür. Çayönü antik kenti nerede diye soracak olursanız sizlere cevabımız; Diyarbakır’ın kuzeybatısında, Ergani ilçesinin 7 KM güneybatısında bulunmaktadır. Çayönü antik kenti adresi Diyarbakır, Ergani’dir.

Çayönü Antik Kenti Yüksekliği

Oldukça yüksek bir genişliğe sahip olan Çayönü antik kenti yüksekliği 4,5 metredir. Genişliği ise 160 x 350 metredir. Geniş bir tepe üzerine kurulu olan Çayönü höyüğünün güneyinden Boğazçay Deresi geçer.

Çayönü Antik Kenti Tarihçesi

Çayönü Antik kenti tarihçesi veya Çayönü höyüğü hakkında bilgi almak isterseniz tüm detaylarıyla sizlere aşağıda bilgilerimizi paylaştık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Çayönü antik kenti hakkında çok detaylı bilgilere ulaşarak ziyaretçilerimizin bu konu da bilgi sahibi olmasını sağlıyoruz.

Çayönü antik kenti tüm Dünya uygarlık tarihine ışık tutmaktadır. Göçebelikten yerleşik yaşama geçen ve tarıma ilk olarak başlanan yer arasında ilk sırada olan Çayönü höyüğü büyük bir merak uyandırmaktadır. Çayönü antik kenti içerisinde 400’den fazla bireye ait kemik ve kafası bulunmaktadır. Sadece Türkiye için önemli olmayan yer tüm Dünya tarihine de büyük ölçüde ışık tutmuş oluyor. Çayönü antik kenti ilk olarak 1964 yılında kazılmaya başlamıştır. 1991 yılında ise güvenlik gerekçesiyle kazı işlemlerine ara verilmiş olup aradan geçen 24 yıl sonra yeniden kazı işlemleri başlatılmıştır. Toplamda 29 kişilik ekip ile her gün kazı işlemleri sağlanan bölgede bugüne kadar bir çok mozaik yapı ile birlikte Terezzo tekniğine dair önemli detaylar bulunmuştur.

Çayönü Antik Kentinin Tarihteki Yeri

Çayönü Antik kenti Dicle Nehri’nin hemen kenarında bulunmaktadır. Milattan önce 7500 senelerinde başlayan göçebe yerleşim yaşamı ile birlikte ilk olarak Çayönü höyüğü 1963 yılında keşfedilmiştir. Höyüğün ilk kazı çalışmalarına ise Dr. Halet Çambel ve Prof Dr. Robert J. Braidwood başlamıştır. Tarihten önce kalma bir höyük olduğundan çok fazla merak uyandıran höyüğün çevresinde bir çok resimli, resimsiz evler, mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaraların içerisindeki duvarlarda o zamanın insanları elleriyle ev izleri çizmiştir. Tarıma ilk olarak burada başlanmıştır ve Çayönü höyüğünde kulübeler, ızgara planlar, taş döşemeli farklı mimari tasarımlar bulunmaktadır.

Çayönü Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Antik kente gidebilmek için öncelikle Ergani ilçesine gitmelisiniz. Diyarbakır Ergani ilçesi arası 55 kmdir. Diyarbakır şehir merkezinden her gün kalkan ve sık saatlerde kalkan minibüslerle Ergani ilçesine gitmelisiniz. İlçeye vardıktan sonra Sesverenpınar Köyü, Hilar Kayalıkları yakınlarda yer alan antik köye ulaşabilirsiniz.

Çayönü Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir
Çayönü Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın