Çene Kası Nasıl Yapılır?

Çene Kası Nasıl Yapılır? – İnsanlar yaşlandıkça yüzlerinin şekli değişmeye başlar. Boyunda yağ biriktikçe cilt sarkmaya ve çene kasları küçülmeye başlar. Bu durum çene hattınızın daha az belirgin hale gelmesine neden olabilir.

Genetik veya yaşlanmaya bağlı olarak yüzde meydana gelen değişiklikler tamamen doğal olsa da, çene hattınızı belirginleştirmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı egzersizler vardır. Boyun, çene, çene ve diğer yüz kaslarını çalıştırmak, yüzünüzde daha keskin elmacık kemikleri ve daha belirgin bir çene çizgisi gibi ince değişikliklere yol açabilir. Bir çalışmada, 20 hafta boyunca düzenli yüz egzersizleri yapmanın daha dolgun yanaklara ve daha genç bir görünüme yol açtığı anlaşılmıştır.  Peki, Çene Kası Nasıl Yapılır?

Çene Hattını Belirlemeye Yardımcı Egzersizler

Çene Kası Nasıl Yapılır? Çene ve boyun kasları spor salonu ortamında nadiren çalıştırılır. Bu durum zamanla cildin sarkmasına, daha az belirgin bir çene hattına ve hatta boyun ağrısına neden olabilir. Bu çene hattı egzersizleri, belirgin bir çene hattı oluşturmaya yardımcı olabilir ve boyun ağrısı, çene ağrısı ve baş ağrısını önleyebilir.

Boyun Kıvırma

Boyun egzersizi, karın egzersizi veya kıvrılması gibidir. Bu, nadiren kullanılan boyun kaslarını harekete geçirir, bu nedenle herhangi bir ağrı hissederseniz mutlaka durun. Çene Kası Nasıl Yapılır? Merak ediyorsanız bu adımları uygulayın.

Adım 1: Sırt üstü uzanın ve dilinizi ağzınızın çatısına bastırın.

Adım 2: Başınızı yerden yaklaşık iki ila üç inç kaldırarak çenenizi göğsünüze getirin.

Adım 3: Başınızı yavaşça aşağı indirin ve tekrarlayın.

Sakız Çiğnemek Çene Kası Yapar Mı?

Sakız çiğnemek çene belirginliğini artırmanın en kolay ve en bilinen yollarından biridir. Doğrudan çene kaslarını çalıştırmasa da çene kemiğini kaplayan yanaklarını çalıştırır. En iyisi de bunun oldukça eğlenceli bir şey yöntem olmasıdır, sakız çiğneyenler bunu alışkanlık haline getirip kan akışını sağlamaktadır.

Çene kası en hızlı nasıl yapılır?

Çene kasını geliştirmek için sürekli egzersizler yapılmalıdır. Her gün  belli bir sayıda çeneyi ileri ve geri hareket ettirmek de çene kası gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Sesli Harf Egzersizleri

Sesli harfleri çıkararak ve ağzınızı esneterek, bu egzersiz dudaklarınızın etrafındaki kasları hedefler.

Adım 1: Bir “O” sesi oluşturmak için ağzınızı açın. Kasları sıkılaştırmak için sesli harfi abartın.

Adım 2: Ardından, abartılı bir “E” sesi oluşturmak için ağzınızı açın.

3. Adım: “O” ve “E” hareketlerini tekrarlayın.

Köprücük Kemiği Desteği

Köprücük kemiği egzersizi, çenenizi destekleyen çenenizin altındaki kasları çalıştırır.

Adım 1: Yere veya bir sandalyeye oturun.

Adım 2: Boynunuzun yan tarafındaki kasların kasıldığını hissedene kadar başınızı birkaç santim geriye getirin, göğsünüzü mümkün olduğunca sabit tutun ve kulaklarınızın omuzlarınızın üzerinde kaldığından emin olun. Hareket ederken çenenizi yere paralel tutun.

Adım 3: Aynı hareketi tekrarlayın, ancak bu sefer başınızı öne doğru itin.

Çene Kası Nasıl Yapılır
Çene Kası Nasıl Yapılır

Chin-Up

Çene kaldırma egzersizi, çeneniz de dahil olmak üzere yüzünüzün alt yarısındaki yüz kaslarını yukarı kaldırır.

Adım 1: Ağzınızı kapatın ve çenenizi yavaşça öne doğru itin.

Adım 2: Alt dudağınızı kaldırın ve çenenizdeki ve çene hattınızdaki kasların gerildiğini hissedene kadar yukarı itin.

3. Adım: Egzersizi tekrarlamadan önce yaklaşık 10 saniye bu pozisyonda kalın.

Dil Çevirme

Dil bükme hareketi, çene hattını şekillendirmek için çenenin altındaki kasları hedef alır.

Adım 1: Dilinizi ağzınızın çatısına, dişlerinizin hemen arkasına yerleştirin.

Adım 2: Gerilim yaratmak için dilinizi ağzınızın çatısına sıkıca bastırın.

Adım 3: Kaslarınızı harekete geçirmek için mırıldanın ve titreşimli bir ses çıkarın.

İçeriği Değerlendirin!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın