Deprem Tatbikatında Sarsıntı Olacak Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde deprem tatbikatında sarsıntı olacak mı? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize deprem tatbikatında sarsıntı olacak mı? Sorusuna doğru cevabı verdik. Aynı zamanda deprem tatbikatı nedir, deprem tatbikatı nasıl yapılır, deprem tatbikatında yapılması gerekenler nelerdir? Başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

Deprem geçmişin ve günümüzün aynı zamanda geleceğin en büyük, en endişe verici afetlerinden bir tanesidir. Geçmiş yıllarda Türkiye’nin depremlerle alakalı olarak yaşamış olduğu üzücü olaylar nedeniyle gelecekte aynı olayları yaşamamak adına tüm halkı bilinçlendiren Türkiye Cumhuriyeti devleti, deprem anında neler yapılması gerektiğini daha iyi bir şekilde anlatabilmek için bugün tüm Türkiye genelinde afet tatbikatı gerçekleştirecek. Peki, bu afet sırasında neler olacak? İşte sizlere doğru cevaplarıyla deprem tatbikatında sarsıntı olacak mı?

Deprem Tatbikatında Sarsıntı Olacak Mı?

Deprem Tatbikatı Nedir?

Okullarda çocukları ve gençleri eğitmek için verilen deprem tatbikatlarının asıl amacı olası bir deprem durumunda veya yangın durumunda öğrencileri bilinçli hale getirmektir. Böylesi kötü anlarda kişileri bilinçlendirerek onlara bu konu da eğitim vermek deprem tatbikatının asıl amaçları arasında yer alır. Deprem tatbikatında her şey o an deprem oluyormuş gibi gerçeğe yakın bir şekilde işlenir. Gerçeğe benzer hallerde uygulamalar yapılır.

Deprem Tatbikatı Ne Zaman?

Tüm Türkiye genelinde yapılacak olan deprem tatbikatı 12 Kasım 2022 tarihi Cumartesi günü saat 18.57’de yapılacaktır. Türkiye’de yapılacak olan deprem tatbikatına aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de katılacaktır. Türkiye ve KKTC’de eş zamanlı olarak deprem tatbikatı gerçekleştirilmiş olacaktır.

Depremde Binanın İlk Neresi Çöker?

Deprem anında binanın ilk olarak zarar gören kısmı zemine en yakın kısımlarda gözlemlenir. 

Deprem Tatbikatında Sarsıntı Olacak Mı?

Deprem tatbikatı gerçeğe yakın bir şekilde uygulanır fakat gerçeğe yakın bir şekilde uygulanan deprem tatbikatında sarsıntı gibi olaylar gerçekleştirilemez. Çünkü bu sistemi ve teknolojiyi Türkiye’de uygulayabilmek olabildiğince zorludur. Tüm Türkiye genelinde böylesi bir olayı uygulayabilmek hem paniğe, endişeye neden olacaktır hem de Türkiye’nin bu sistem için ayrı bir ekonomik bütçe ayırması gerekecektir.

Tatbikat esnasında herhangi bir siren sesi oluşmayacak ve yayınlanmayacaktır. 18:57 saatinde vatandaşlardan çök – kapan ve tutun uygulaması yapılması istenecektir. Aynı zamanda vatandaşların uygulama esnasında herhangi bir toplanma alanına gitmesine gerek yoktur.

Deprem Tatbikatı Ne Kadar Sürer?

Deprem tatbikatının kaç dakika süreceğiyle alakalı tam net bir cevap yok fakat ortalama olarak tüm afet anının 15 – 30 dakika içerisinde tamamlanacağını tahmin etmekteyiz.

Deprem Anında Nerede Durulmalı?

Deprem anı ve tatbikatı sırasında kesinlikle panik yapmaktan uzak durunuz. Etrafınızda bulunan sabitlenmiş dolap, raf veya pencerelerden uzak kalarak masa altlarına, dolgun ve hacimli koltukların, kanepelerin veya içi dolu sandıkların sizi koruyabileceği şekilde yanına saklanınız. Eşyaların yanında çömelerek veya uzanarak kendinizi hayat üçgeni pozisyonunda tutunuz.

YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın