Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Kaç Gün Sürer? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde dişi kedi kızgınlık dönemi kaç gün sürer? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimiz değerli ziyaretçilerimize dişi kedi kızgınlık dönemi kaç gün sürer? Sorusunun doğru cevabını veriyor. Aynı zamanda kedilerde kızgınlık dönemi, dişi kedi kısırlaştırma, dişi kedi kısırlaştırma ücretleri, dişi kedi adet olur mu? Sorusunun cevabını vereceğiz.

Küçük dostlarımız bizler için çok önemli. Onların sağlığı, hayatı, eğlencesi derken epey bir zaman geçiriyor hatta ödemeler yapıyoruz. Dişi ve erkek kediler çiftleşme dönemine girdiği zaman anormal hareketler sergileyebilirler. Dişi veya erkek kedinin çiftleşme yani kızgınlık dönemine girmesine östrus denmektedir. Peki, dişi kedi kızgınlık dönemi kaç gün sürer? İşte doğru cevabı!

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Kaç Gün Sürer?

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Kaç Gün Sürer?

Östrus dönemine giren bir kedinin kızgınlık dönemi ortalama olarak 7 gündür. Fakat sağlıklı kedilerde bu süre 1 – 21 gün arasında sürebilmektedir. Geniş bir süreye sahip olan kızgınlık dönemi dişi kedi eğer erkek kediyle çiftleşmeye girdiyse ortalama süre 8 – 9 gün olacaktır. Herhangi bir temasa girmeyen dişi kedilerin kızgınlık dönemiyse 6 gün sürer.

Dişi kedinin östrus döneminden çıkarak normal haline, normal hareketlerine döndüğü zamanaysa interöstrus denmektedir. Bu dönem içerisinde dişi kedi normal hayatına geri döner ve kızgınlık belirtileri ortadan tamamen kalkmış olur. Ve erkek kediyi çiftleşme için kabul etme. Östrus dönemi ortalama olarak 7 gün sürüyorken interöstrus dönemiyse ortalama olarak 2 – 19 gün sürmektedir. Kızgınlık dönemi boyunca dişi kediniz östrus – interöstrus – östrus – interöstrus dönemine düzenli bir şekilde girecektir.

Erkek kedi, dişi kediyi hamile bırakabilirse dişi kediniz yeniden kızgınlık dönemine giremeyecektir. Eğer dişi kedi hamile kalamazsa bu düzen devam edecektir ve kızgınlık dönemi sona erene kadar dişi kendiniz östrus olmaya devam edecektir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ücretleri

Dişi veya erkek kedinin kısırlaştırma ücreti İstanbul Veteriner Hekimler odası tarafından belirlenir. Erkek kedi kısırlaştırma ücretiyle, dişi kedi kısırlaştırma ücreti arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Dişi kedi ve erkek kedi kısırlaştırma fiyatını sizlere aşağıda tablo halinde paylaştık.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ücreti:1.300 TL
Erkek Kedi Kısırlaştırma Ücreti:900 TL

Dişi Kedi Adet Olur Mu?

İnsanların adet dönemine girişiyle kedilerin adet dönemine girmesi aynı belirtileri göstermez. Yani insan ve kediler arasındaki adet dönemi çok farklıdır. Bir dişi kedi kızgınlık dönemine girdiği zaman özel bölgesinden kanamaz gelmez. Kanama yerine kahverengi bir sıvı geldiği görülür. Bu bağlamda kedilerin belirli dönem aralıklarında adet olduğu bilinir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın