Dünyanın En Pahalı Tesbihi (Dudak Uçuklatan Fiyatlar)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde Dünyanın en pahalı tesbihi hangisidir? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte Dünya’nın en pahalı tesbihi hangisidir? Sorusunun doğru cevabını verdik. Aynı zamanda dünyanın en değerli tesbihi, dünyanın en pahalı tesbihi ve fiyatı, dünyanın en güzel tesbihi, en pahalı tespih kaç para? Başlıklarında da farklı bilgiler aktardık.

Bir tespihin değerini ortaya çıkartan birden fazla faktör vardır. Bu faktörler arasında tesbihin yapımında kullanılan malzeme ve tesbihin ne kadar eski bir tesbih olduğuyla direkt olarak alakalıdır. Bir tesbihin ne kadar çok büyük bir geçmişe sahip olduğu, kimler tarafından kullanıldığı, hangi malzemeler kullanılarak üretildiği gibi farklı etkenler tesbihin değerini belirleme de önemli rol oynamaktadır. Peki, dünyanın en pahalı tesbihi hangisidir? En pahalı tesbih fiyatları nedir? İşte sizlere doğru cevabı…

en pahalı tespih modeli

Tespih Değeri Nasıl Anlaşılır?

Tespihin değerini sadece tek bir etken veya şartla belirleyemezsiniz. Tesbihin değerini ortaya çıkartan faktörler arasında onlarca faktör bulunmaktadır. Bunların ilk başındaysa tesbihin hangi malzemeden üretildiği ve tesbihin ne kadar sürelik bir geçmişe sahip olduğu ilkler olarak bilinir. Tesbih ne kadar değerli ve kaliteli bir malzemeden üretilmişse tesbihin değeri de o kadar fazla oluyor. Bu da değeriyle birlikte fiyatının epey fazla olmasına neden olmuş oluyor.

Şu anda piyasa içerisindeki en pahalı tesbihler kehribar tespihler olarak bilinmektedir. En pahalı tesbih modelleri arasında yer alan kehribar tespihlerin yapımında 40 yıl milyon öncesine ait başka canlıların fosilleri bulunabiliyor. Bu fosiller arasındaysa en başta sinekler yer alıyor. Eğer kehribar taşı bir tesbihe sahipseniz o tesbihin içerisinde 40 milyon yıl öncesine ait yaşamda yaşamış bir sineğin fosili yer alıyor. Haliyle bu kadar uzun geçmişe sahip olan bir tesbihin fiyatı da doğrudan artıyor. Kehribar tesbih modelleri 8.000 TL – 10.000 TL aralığında olmaktadır fakat bazı tesbih modelleri bu fiyatları da aşarak 400.000 TL – 500.000 TL fiyatlarında da olabiliyor.

Dünya’nın En Pahalı Tesbihi Hangisi?

Tesbih bizim dini inancımıza göre sadece Allah’ı zikretmek için kullanılmaktadır. Fakat Hristiyanlara göre tespih kiliseye dua etmek için giderken kullanılan bir üründür. Aynı zamanda bazı kişiler tesbihi stres atmak içinde kullanmaktadır. Benzeri kullanışa sahip olan tesbihlerin her birisi farklı fiyatlandırmaya sahip olarak farklı amaçlar neticesinde kullanıldığı için dudak uçuklatan fiyatlarla karşımıza çıkabiliyor. Özellikle aksesuar amaçlı tespih modelleri en pahalı tespih modelleri arasında yer almaktadır.

  1. 200 dolar değerindeki tespih şu anda İstanbul Kapalıçarşı’da bulunmaktadır. Tam tamına 200 milyon dolar değerinde olan tesbih 75.00 karat pırlanta ve 1503 adet değerli taş, altın ile kaplamalıdır. Osmanlı zamanından bu yana mücevher işinde bulunan ve dedesinden kalma tesbihle işlerini yürüten Karun Kıraç benzeri olan tesbihin bir tür düşük modelini 150 bin dolara satışa sunmuştur.
  2. Onur Acun adlı kişiye ait olan 69 bin 320 dolar değerindeki tespihse Türkiye’deki 2. En pahalı tespih modeli olarak Mardin’de bulunmaktadır.
  3. Kehribar tesbih modelleriyle ilgilenen Adana’nın Seyhan bölgesinde yaşayan Fidan ailesiyse 52 bin dolar değerindeki tesbihin sahibidir. Bu tesbihin gramı şu anda 150 dolar değerindedir ve yaşı 1.5 milyondan fazladır.

Dünyanın en pahalı tesbihi nerededir?

Dünyanın en pahalı ve en değerli tesbihi Mardin’de bulunan Kehribar Tespih Evi‘nde ve değeri 400 bin TL’dir.

Tespih Mi Tesbih Mi?

Türk Dil Kurumu’nun sunumuyla birlikte yazımı en çok karıştırılan bu kelimenin gerçek doğru yazılışı ve okunuşu ‘’tespih’’ olarak doğrulanmıştır. Yani tesbih yerine tespih kelimesini kullanıyor olmanız gerekir.

Tesbih Çekerken Başı Kapatmak Gerekir Mi?

Hayır, tespih çekerken bir kadının başını kapatmasına gerek yoktur. Bir kadın dinen sadece yabancı bir erkeğin yanındayken veya namaz kılacağı zaman başını kapatması gerekir. Yine aynı şekilde bir kadının Kur’an okurken başını kapatması zorunlu bir davranış değildir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 2 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın