Eczaneden Alınan Gebelik Testi Güvenilir Mi?

Kadınların hamile olup olmadığını anlamak adıyla yaptıkları eczaneden alınan gebelik testi güvenilir mi? Bu durum tamamen testin ne zaman yapıldığına göre değişiklik göstermektedir. Genel itibariyle periyodun gecikmesinden en az 1 hafta sonra testin yapılması gerekmektedir. Daha erken zamanda yapılırsa eğer gebe olunsa dahi negatif sonuç verebilmektedir. Bu yüzden testin bu zaman aralığında yapılması daha doğru olmaktadır.

Bu aşamada testin saat kaçta yapıldığı da önem arz eder. Çok büyük farklar oluşturmasa da sabah saatlerinde yani uyanınca yapılan ilk idrar her zaman daha iyi sonuç vermektedir. İdrar testi kitlerindeki son kullanma tarihi geçmişse de yine aynı şekilde sonuç doğru olmayabilir. Buradaki asıl konu gebelik testinin güvenilirliği olduğu için bunu netleştirmek de en uygun ve doğru zamanda testin yapılmasıdır. Aksi durumlarda testler kişileri yanıltabilmektedir.

Eczaneden Alınan Gebelik Testi Güvenilir Mi?

Gebelik Testi Ne Zaman Sonuç Verir?

Gebelik testinde gebeliğin anlaşılması için embriyonun rahim içine yerleşmiş olması gerekmektedir. Bu yüzden test en erken yumurtlamadan sonraki 8 – 9 gün içinde saptanabilmektedir. Ancak yumurtlamanın geç olması da embriyonun beklenen süreden daha geç yerleşmesi gibi sebeplerden dolayı yapılan test negatif çıkabilmektedir. Bu dönemde yapılmış olan hamilelik testinin negatif çıkması da gebelik olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu aşamada gebelik testi ne zaman sonuç verir? Sorusunun yanıtı alınmalıdır.

En akılcı ve net olan test sonucu için adet kanamasının beklenmesi gerekir. Eğer beklediğiniz ve olması gereken günde kanama olmamışsa da test yapılıp sonuca itibar edilmelidir. Aksi durumda testler elbette ki yanıltıcı olabilmektedir.

Gebelik Testi Nasıl Değerlendirilir?

Kişilerin yapmış olduğu testlerde idrar silik şekilde dahi olsa da ikinci çizginin çıkmış olmasına bakılmaktadır. Burada kanda değerin 10 ıu/l üzerinde olması hamilelik olduğu anlamını taşımaktadır. Bunlar dikkate alınarak gebelik testi nasıl değerlendirilir? Sorusunun yanıtı alınmaktadır.

Bazı kadınlar göğüsteki hassasiyet, bulantı ve lekelenme gibi durumlarda da gebelikten şüphelenmektedir. Ancak bunun için net bilgi almak adıyla test yapılması gerekir. Yapılan zamana göre de eczaneden alınan gebelik testi güvenilir mi? sorusunun yanıtı değişmektedir.

YouTube video
YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendirin!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Nasıl Gidilir

Yeni nesil genel blog içerikleri ve nasıl gidilir tarifleriyle sizlere içerik yazarlığı yapmaktayım.
Yorum yapın