Engelli Maaşı Alan Muhtaç Aylığı Alabilir Mi? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde engelli maaşı alan muhtaç aylığı alabilir mi? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize engelli maaşı alan muhtaç aylığı alabilir mi? Sorusunun doğru cevabını vermiş olacağız.

Bazı durumlarda devletten aldığımız sosyal yardımlar yeterli kalamıyor ve ek maddi yardımlara başvuru yapmamız gerekiyor. Engelli maaşı alan birisinin almış olduğu maaş bugünkü koşullarda yetmeyebilir yani maddi anlamda bir engelli bireyin ihtiyaçlarını giderme de çok da yeterli kalmayabilir. Bu yüzden engelli maaşı haricinde diğer sosyal yardımlara başvurmak gerekebiliyor. Bunun içinde insanlar internette engelli maaşı alan muhtaç aylığı alabilir mi? Sorusunu soruyor. Bu içeriğimizle birlikte doğru cevabı vermiş olacağız.

Engelli Maaşı Alan Muhtaç Aylığı Alabilir Mi?

Bakıma Muhtaç Aylığı Kimlere Bağlanır?

Bakıma muhtaç aylığı alabilmeniz için birden fazla şart veya şartlar istenebilir. Bakıma muhtaç aylığı alabilmeniz için gerekli koşulları taşıdığınızı düşünüyorsanız nüfusa kayıtlı olduğunuz ilin vakıflarına başvuru yaparak bakıma muhtaç aylığı alabilirsiniz. Başvuruları internet ortamından değil şahsen, yazılı bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

  • 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olan kişilere,
  • %40 – %69 arası özrü bulunan kişilere bağlanır.

Bakıma Muhtaç Aylığı Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bakıma muhtaç aylığına başvuru yaparken yanınızda götürülmesi gereken belgeleri sizler için aşağıda sıraladık.

  • Aylık başvuru formu
  • Vekaletname örneği,
  • Özürlülük ölçütü, sınıflandırılması ve sağlık kurulu raporu

Engelli Maaşı Alan Muhtaç Aylığı Alabilir Mi?

Evde bakım maaşı yani engelli maaşıyla birlikte muhtaç aylığı alınabilir. Hiçbir problem yoktur fakat sağlık kurulu raporunda %50 ve ağır özürlü yazısı olması gerekmektedir. Engelli maaşını alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekmektedir. Evde bakım maaşı içinse Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna başvuru yapmalısınız.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın