Engelli Maaşı Evlenince Kesilir Mi? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimiz bize engelli maaşı evlenince kesilir mi? Sorusunu epey bir sormaktaydı. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize engelli maaşı evlenince kesilir mi? Sorusunun doğru cevabını vermiş olacağız. Aynı zamanda engelli maaşı alan birisi evlenince maaşı kesilir mi, engelli maaşını evliler alabilir mi, engelli biri evlenirse maaşı kesilir mi? Sorularının de cevabını paylaşacağız.

Çok fazla merak edilen sorular arasında engelli maaşı evlenince kesilir mi? Sorusu yer alıyor. Kimileri bu konu hakkında kesin ve net cevaplar veriyorken kimileri de ne diyeceğini bilemiyor fakat biz sizler için detaylı bir şekilde bu konuyu araştırdık ve engelli maaşı evlenince kesilir mi? Sorusunun doğru cevabını aşağıda paylaştık.

Engelli Maaşı Evlenince Kesilir Mi?

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alabilmeniz için belirlenmiş olan şartlar bulunmaktadır. Eğer şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız yazılı ve sözlü olacak şekilde bulunduğunuz ilin kaymakamlıklarına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Engelli maaşının alıp alamayacağınız konusunda size yardımcı olacak belge sağlık kurulu raporudur. Engelli maaşı şartlarını sizlere aşağıda paylaştık.

  • %40 ve üzerinde engeli olanlar
  • 2022 engelli raporuna sahip olanlar
  • Gelir durumu asgari ücretin üçte birinde az olanlar
  • Temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayanlar
  • Herhangi bir yüksek maaşa ve mülke sahip olmayanlar
  • Sigortalı ya da SGK gelirli şekilde çalışmayanlar

Engelli Maaşı Evlenince Kesilir Mi?

Engelli maaşınız evlendiğiniz için kesilmez. Fakat evliliğinizi tamamladıktan sonra kesilmemesi için ikametgah adresinizi mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Adres değişikliğiyle birlikte sosyal yardımlaşma derneğine gelir testi başvurusunda bulunmanız gerekir. Yeni bir aile kurduğunuz için ve anne, babanız artık sizinle olmadığı için sosyal yardımlaşmaya giderek yeni bir başvuru oluşturuyorsunuz ve gelir testi yaptırıyorsunuz.

YouTube video

Engelli Maaşı Ne Kadar?

2022 yılı itibariyle maaşların bütününe zam gelmesi engelli aylığını da direkt olarak etkileyerek zam yapılmasına neden oldu. Yeni gelen zamlarla birlikte engelli maaşı 1.469 TL olarak belirlenmiştir. Fakat engelinizin kusuruna ve oranına bu maaş bilgisi değişiklik gösterebilmektedir.

2022 MAAŞ MİKTARLARI
AYLIK TÜRÜAYLIK3 AYLIK
ENGEL ORANI %70-%100489,89 TL1469,65 TL
ENGEL ORANI %40-%69326,59 TL979,77 TL
18 YAŞ ALTI ENGELLİ YAKINI AYLIĞI326,59 TL979,77 TL
YAŞLILIK AYLIĞI217,48 TL652,43 TL

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın