Engelli Maaşı Haciz Edilebilir Mi? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde engelli maaşı haciz edilebilir mi? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize engelli maaşı haciz edilebilir mi? Sorusunun cevabını vermiş olacağız. Bununla birlikte engelli aylığı haciz edilebilir mi, engelli maaşı haczedebilir mi, engelli maaşına haciz konulabilir mi sorularına da cevap vereceğiz.

Son yıllarda Türkiye’nin ekonomisinin giderek kötüleşmesi sonucunda insanlar farklı farklı çeşitli borçlara bulaşıyor ve eninde sonunda icra, mahkeme derken başlarına sorunlar çıkıyor. Engelli maaşı alan kişilerde bu konu da epey bir araştırma yapmakta ve engelli maaşına haciz konulabilir mi? Sorusunu araştırmaktadır. Bu içeriğimiz engelli maaşı haciz edilebilir mi? Sorusuna cevap verecektir.

engelli maaşı haczedilebilir mi

Engelli Maaşı Haciz Edilebilir Mi?

Engelli maaşı dahil 2022 sayılı kanun uyarınca bağlanmış olan aylıkların hiç birisi kişinin kendi rızası olmadığı müddetçe haciz edilemez. Veyahut bir başkasına engelli maaşı devir edilemez, temlik edilemez durumdadır. 2022 sayılı kanun kapsamınca engelli aylığı engellinin muvafakati olsa dahi haciz edilemez durumdadır.

Engelli maaşı haciz edilmiş durumdaysa veya blokeli durumdaysa icra hakimliğine başvuru yaparak haciz edilemez şikayetinde bulunmanız gerekiyor. Bu şikayeti bulunduğunuz taktirde engelli maaşınıza konulan icra ve haciz işlemi kalkmış olacaktır.

Haciz Kesintisi Ne Kadar?

Engelli maaşınız haciz edilemez durumdayken maaşınıza haciz işlemi uygulanmışsa maaşınıza yapılabilecek olan en büyük kesinti maaşınızın 4/1 oranı kadardır. Engelli maaşınızda haciz ve icra işlemi bulunuyorsa şikayette bulunarak haciz işlemini mutlaka kaldırınız.

Engelli Bireye Haciz Yapılabilir Mi?

Engellinin üzerinde engelli maaşı haricinde arsa, mülk, tapu veya diğer türlü gayrimenkuller bulunuyorsa haciz işlemi yapılabilir. Engelli bir bireyin sadece maaşınıza haciz konulamaz. Borçları dolayısıyla engelli bireyin haciz işlemi yapılamaması durumu engel olmamaktadır. Yani bankalara borcunuz varsa ve üzerinizde araç, arsa veya gayrimenkul bulunuyorsa banka sizden geciktirdiğiniz günlerin faiziyle birlikte ana parayı temin edebilmek için icra işlemi başlatacaktır.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın