Engelli Maaşı Haciz Edilebilir Mi? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde engelli maaşı haciz edilebilir mi? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize engelli maaşı haciz edilebilir mi? Sorusunun cevabını vermiş olacağız. Bununla birlikte engelli aylığı haciz edilebilir mi, engelli maaşı haczedebilir mi, engelli maaşına haciz konulabilir mi sorularına da cevap vereceğiz.

Son yıllarda Türkiye’nin ekonomisinin giderek kötüleşmesi sonucunda insanlar farklı farklı çeşitli borçlara bulaşıyor ve eninde sonunda icra, mahkeme derken başlarına sorunlar çıkıyor. Engelli maaşı alan kişilerde bu konu da epey bir araştırma yapmakta ve engelli maaşına haciz konulabilir mi? Sorusunu araştırmaktadır. Bu içeriğimiz engelli maaşı haciz edilebilir mi? Sorusuna cevap verecektir.

engelli maaşı haczedilebilir mi

Engelli Maaşı Haciz Edilebilir Mi?

Engelli maaşı dahil 2022 sayılı kanun uyarınca bağlanmış olan aylıkların hiç birisi kişinin kendi rızası olmadığı müddetçe haciz edilemez. Veyahut bir başkasına engelli maaşı devir edilemez, temlik edilemez durumdadır. 2022 sayılı kanun kapsamınca engelli aylığı engellinin muvafakati olsa dahi haciz edilemez durumdadır.

Engelli maaşı haciz edilmiş durumdaysa veya blokeli durumdaysa icra hakimliğine başvuru yaparak haciz edilemez şikayetinde bulunmanız gerekiyor. Bu şikayeti bulunduğunuz taktirde engelli maaşınıza konulan icra ve haciz işlemi kalkmış olacaktır.

Haciz Kesintisi Ne Kadar?

Engelli maaşınız haciz edilemez durumdayken maaşınıza haciz işlemi uygulanmışsa maaşınıza yapılabilecek olan en büyük kesinti maaşınızın 4/1 oranı kadardır. Engelli maaşınızda haciz ve icra işlemi bulunuyorsa şikayette bulunarak haciz işlemini mutlaka kaldırınız.

Engelli Bireye Haciz Yapılabilir Mi?

Engellinin üzerinde engelli maaşı haricinde arsa, mülk, tapu veya diğer türlü gayrimenkuller bulunuyorsa haciz işlemi yapılabilir. Engelli bir bireyin sadece maaşınıza haciz konulamaz. Borçları dolayısıyla engelli bireyin haciz işlemi yapılamaması durumu engel olmamaktadır. Yani bankalara borcunuz varsa ve üzerinizde araç, arsa veya gayrimenkul bulunuyorsa banka sizden geciktirdiğiniz günlerin faiziyle birlikte ana parayı temin edebilmek için icra işlemi başlatacaktır.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın