Evinamın Ne Demek? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde evinamın ne demek? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize evinamın ne demek? Sorusunun doğru cevabını verdik. Aynı zamanda evinamın sözleri, evinamın ne demek Türkçe, evinamın nasıl yazılır, evinamın kürtçe anlamı başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

Kürtçe şarkılarda çok sık bir şekilde duymuş olduğumuz evinamın kelimesi kulağa her ne kadar Türkçe için farklı anlamlar çağrıştırıyor olsa da anlamı güzel olan bir kelimedir. Yani evinamın kelimesi Kürtçede kötü bir söz, küfür veya hakaret değildir. Aksine anlamıyla karşınızdaki kişiye iltifat edebileceğiniz türden bir kelimedir. Peki, evinamın kelimesinin Türkçe karşılığı nedir? Evinamın ne demek? İşte sizlere doğru cevabı!

evinamin ne demek

Evinamın Ne Demek?

Evinamin kelimesinin Türkçedeki karşılığı ‘’aşkım’’ veya ‘’Sevgilim demektir. Evinamın ile birlikte eş anlamlı olarak ‘’eşkamın’’ veya ‘’evindaramın’’ kullanılmaktadır. Sizde kürtçe birine ‘’aşkım’’ veya ‘’sevgilim demek istiyorsanız ‘’evinamın’’ kelimesini söyleyebilirsiniz.

YouTube video

Ay Dilemin Ne Demek?

Yine Kürtçe şarkılarda sık bir şekilde karşılaşmış olduğumuz ‘’Ay dilemin’’ cümlesi de yine aşk ile ilgilidir. Türkçe de ‘’Ay dilemin’’ kelimesi ‘’Ah gönlüm’’ veya ‘’Ah yüreğim’’ anlamına denk gelmektedir.

Jiyanamin Ne Demek?

Karşınızdaki kişiye sevgilim veya aşkım demek yerine ‘’hayatım’’ demek istiyorsanız ‘’jiyanamin’’ kelimesini kullanabilirsiniz. Veya bir kadın size bunu söylüyorsa bu kelime onun için çok özeldir, bu yüzden bu kelimeyi herkese kullanmaz.

Kürtçe Dost Ne Demek?

Birine Kürtçe dilinde dost demek istiyorsanız ona ‘’delal’’ diyebilirsiniz. Delal, Kürtçede ‘’dost’’ anlamını taşımaktadır.

Kürtçe Hakkında Kısa Bilgilendirme

Kürtçe şu anda Irak, İran, Suriye, Türkiye, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan’da aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Tüm dünya tarafından bir lisan olarak kabul edilen Kürtçe dilinin şu an aktif konuşan sayısı 30 milyondan fazladır. Kürtçe başlı başına birden fazla dili yani alt kategorileri barındırır. Kürt dilleri olarak Kurmançça, Soranice ve Kelhuricce’yi görebilirsiniz. Türkiye’de çoğunlukla kullanılan Kürtçe dili Kurmanççadır.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Nasıl Gidilir

Yeni nesil genel blog içerikleri ve nasıl gidilir tarifleriyle sizlere içerik yazarlığı yapmaktayım.
Yorum yapın