Ezan Kaç Dakika Sürer? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde ezan kaç dakika sürer? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize ezan kaç dakika sürer? Sorusunun doğru cevabını verdik. Bununla birlikte sabah ezanı kaç dakika sürer, öğle ezanı kaç dakika sürer, akşam ezanı kaç dakika sürer, ikindi ezanı kaç dakika sürer? Başlıklarında da farklı bilgiler paylaştık.

Müslümanların en önemli ibadeti olan ve çağrılarından bir tanesi olan ezan, Allah’a olan bağlılığı temsil eden Müslümanlık için vazgeçilmez bir eser olan durumdadır. Ezan vaktinin geldiğini insanlara bildirmek için camilerde okunan çağrıya ezan denmektedir. Esas ismi olarak Ezan – I Muhammedi olarak adlandırılır. İnsanları Allah’a ve namaz kılmaya çağıran bu sesi okuyan kişiye ise müezzin denmektedir. Peki, bir ezan kaç dakika sürer? İşte sizlere doğru cevabı!

Ezan Kaç Dakika Sürer?

Ezan Kaç Dakika Sürer?

Ezan konusunda bir çok araştırma ve internette bir çok bilgiye denk gelebilirsiniz. Tüm detaylarıyla size ezanı anlatan ve ezanın nasıl bir güzelliğe sahip olduğunu söyleyen bir çok insan vardır. Fakat ezanın güzelliği yanı sıra bir ezanın kaç dakika sürdüğü de insanlar tarafından epey bir merak edilmektedir.

Her müezzin tarafından farklı tonlamalar ve sürelerde okunan ezan için belirlenmiş olan bir süre yoktur. Yani bir ezanın en fazla şu dakika içerisinde okumalısınız diye bir kural olmadığı için ezanın kaç dakika sürdüğüyle alakalı olarak net bir bilgiye ulaşabilmenizin imkanı yoktur. Ezanı okuyan kişinin ses gecikmesi yaşaması ve diğer kriterlerin her birisi süreyi uzatabilir veya kısaltabilir. Kimi bölgelerde ezan 3 dakika da bitiriliyorken kimi bölgelerde ezan 5 dakika boyunca sürebiliyor. Fakat bu demek değildir ki ezan kısa veya uzun okunuyorsa anlamı değişiyor. Bu durum tamamen ezanın kimin tarafından hangi şekilde okuduğuyla alakalı bir durumdur.

Sabah Ezanı Kaç Dakika Sürer?

Günün ilk saatlerinde okunan ve ilk namaz vakitlerinden bir tanesi olan Sabah ezanı, sabah namazı için belirlenmiş olan bir ezan okuma süresi yoktur. Genel olarak sabah ezanı 3 – 5 dakika aralığında okunmaktadır. Okuyan kişinin hızına ve sesine bağlı olarak süre konusunda çok fazla farklılık söz konusu denilebilir.

Akşam Ezanı Kaç Dakika Sürer?

Akşam ezanı veya diğer ezanların her birisi için belirlenmiş olan bir ezan okuma süresi yoktur. Ezan okuma süresini belirleyecek olan kişi müezzindir. Bir müezzin ezanı en fazla 3 – 5 dakika aralığında kendine bağlı olarak farklı sürelerde okumaktadır. Yani bir ilde ortalama olarak bir ezan 5 dakika da okunuyorsa diğer bir ilde ezan 3 dakika okunabilir.

Ezan Sözleri Nedir?

Ezan ülkemizde Arapça olarak okunmaktadır. Arapça ve Türkçe okunuşlarıyla sizlere aşağıda paylaşım yaptık.

Ezan Arapça Okunuşu:

 • Allâhü ekber, Allâhü ekber, Allâhü ekber, Allâhü ekber.
 • Eşhedü en lâ ilâhe illallah, Eşhedü en lâ ilâhe illallah.
 • Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah, Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah.
 • Hayye ale’s-salâh, Hayye ale’s-salâh.
 • Hayye ale’l-felâh, Hayye ale’l-felâh.
 • Allâhü ekber, Allâhü ekber.
 • Lâ ilâhe illallâh.

Ezan Türkçe Okunuşu:

 • Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür.
 • Allah’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim, Allah’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim.
 • Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şehâdet ederim, Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şehâdet ederim.
 • Haydin namaza, haydin namaza.
 • Haydin kurtuluşa, haydin kurtuluşa.
 • Allah en büyüktür, Allah en büyüktür.
 • Allah’tan başka ilah yoktur.
YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 2 Kişi Değerlendirdi!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın