Gebelik Testi Yanıltıcı Olabilir Mi?

Hamilelik şüphesi ile yapılmakta olan gebelik testi yanıltıcı olabilir mi? Gebelik testleri genellikle yüksek doğruluk oranı ile sonuç verebilmektedir. Yüzde olarak bakıldığında %99 olarak doğru sonuç veren testlerde az da olsa yanılma payı oluşabilmektedir. Bu aşamada testin ne zaman yapıldığına göre yanılma olasılığı ortaya çıkabilmektedir. Testi periyodun gecikmesinden en az 1 hafta sonra yapmak doğru sonuç almaya yardımcı olmaktadır.

Daha erken şekilde yapılan testlerde genellikle istenilen ya da beklenen sonuçlar ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle yeterli Hcg seviyesine bakılarak gebe olunup olunmadığı test edilmektedir. Aksi takdirde hcg seviyesinin yeterli düzeyde olması beklenmezse hamile olunsa dahi test sonucu negatif çıkabilmektedir.

Gebelik Testi Yanıltıcı Olabilir Mi?

Gerçek Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik belirtileri kadınlarda çeşitli şekilde ortaya çıkabilmekte ve kişiden kişiye fark yaratabilmektedir. Bulantı, yorgunluk, artan vajinal akıntı, göğüslerdeki gerginlik vs. durumlar belirtilerin en belirgin olanlarındandır. Aynı zamanda meme ucunda koyulaşma, adetin gecikmesi de en yaygın belirtiler arasında yer almaktadır. Bu gibi unsurlar ile gerçek gebelik nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtı alınabilmektedir.

Hamilelik şüphelerinde idrar testleri her zaman için doğru sonuç vermese de büyük çoğunluğu doğru sonuç verebilmektedir. Yapılan hamilelik testi negatif çıkmışsa 7 ya da 10 gün sonrasında da tekrar test yapılabilir. Bu daha doğru bir hamle olacağından testin sonucu da doğru şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Gebelik Testi Erken Yapılırsa Sonuç Değişir Mi?

Hamilelik testleri gebeliğin oluşup oluşmadığı aşamasında oldukça önemli olmakla beraber gebelik testi erken yapılırsa sonuç değişir mi? Bu aşamada elbette ki yanlış zamanda yapılan testler aksi bir sonucu gösterebilmektedir. Bu nedenle en uygun ve doğru zamanda testin yapılması gerekir. Adet geciktikten sonra yapılan hamilelik testleri gecikmeden 1 hafta sonra yapılırsa daha kesin olabilmektedir.

Gebelik erken dönemler için ayırt edici olamayacağı için kesin sonucun alınması adına uygun zamanın beklenmesi gerekmektedir. Bu yüzden gebelik testi yanıltıcı olabilir mi? sorusunun yanıtı olarak belirlenen zamanda yapılmadığında elbette ki yanıltıcı olabileceği söylenebilir. Adet olunmamışsa tekrar test yapılması da mümkündür.

YouTube video
YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendirin!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Nasıl Gidilir

Yeni nesil genel blog içerikleri ve nasıl gidilir tarifleriyle sizlere içerik yazarlığı yapmaktayım.
Yorum yapın