Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

Geğirmek Abdesti Bozar Mı? Sorusu, dini görevlerini yerine getirmek isteyen birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Geğirmek, insanlar için önemli bir temel ihtiyaçtır. Ancak, birçok insan geğirmenin abdesti bozduğunu düşünmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar ve din adamlarının görüşleri incelendiğinde, geğirmenin abdesti bozduğu konusunda bir anlaşmazlık olduğu görülür.

Geğirmenin abdesti bozduğu konusunda oluşan anlaşmazlık, geğirmenin ne zaman ve nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin, geğirmenin sadece idrar yoluyla gerçekleştiği durumlarda, abdesti bozduğu konusunda fikir birliği vardır. Ancak, mide veya bağırsaklardan gerçekleşen geğirmenin abdesti bozduğu konusunda fikir ayrılığı vardır. Peki, Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

Din adamlarının görüşleri de Geğirmek Abdesti Bozar Mı? Konusunda değişebilmektedir. Örneğin, Hanefi mezhebinde geğirmenin abdesti bozduğu kabul edilirken, Şafi mezhebinde geğirmenin abdesti bozmadığı kabul edilmektedir.

Sonuç olarak, geğirmenin abdesti bozduğu konusunda oluşan anlaşmazlık, geğirmenin ne zaman ve nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Din adamlarının görüşleri de bu konuda farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, herkesin kendi inanç ve görüşlerine göre hareket etmesi önerilir.

Geğirmek Abdesti Bozar Mı? Diyanet

Diyanet işleri bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre geğirmek, abdesti bozan durumlar arasında yer almamaktadır. Bu nedenle geğirdikten sonra yeniden abdest almaya gerek kalmaz. Fakat geğirme esnasında kusma ve benzeri bir durum yaşanırsa, abdest alınmalıdır.

Dışarı Çıkmayan Gaz Abdesti Bozar Mı?

 Ses veya koku olmadıkça, sadece bağırsaklarda hissedilen gaz veya gurultu ile abdest bozulmaz. Makattan çıkmayan gaz abdesti bozmaz

Geğirmek Abdesti Bozar Mı?
Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

Abdesti Bozan Durumlar

Abdest, İslam dininde temizliğin bir parçası olarak kabul edilir ve ibadetlerin yerine getirilmesi için önkoşul olarak kabul edilir. Abdest, insan vücudunun belli bölümlerinin su ile temizlenmesi şeklinde tanımlanır.

Abdest almak, cinsel organların, ağız, burun, kulaklar, yüzün ve el ve ayakların temizlenmesi için yapılan bir süreçtir. Abdest almanın bozulmasına neden olan durumlar, çeşitli nedenlerle olabilir. Bu durumlar arasında en yaygın olanlar şunlardır:

  1. Gaz çıkarmak,
  2. İdrar ya da dışkı yapmak,
  3. Mezhebe göre kanama olması,
  4. Gusülü bozan durumların yaşanması,
  5. Ağız dolusu kusmak
  6. Abdesti bozan durumlardan birisidir.

Geğirmek Abdesti Bozar Mı? Sorusu da yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi mezheplere göre farklı yanıtlara sahiptir. Fakat genel olarak geğirmenin abdest bozmadığı bilinmektedir.

İçeriği Değerlendirin!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın