Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? (Doğru Yöntem)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde gerdek gecesi namazı nasıl kılınır? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize gerdek gecesi namazı nasıl kılınır? Sorusunun doğru cevabını verdik. Bununla birlikte gerdek gecesi kılınan namazı, ilk gece namazı, gerdek gecesi namazı ne zaman kılınır, evlendikten sonra kılınan namaz, düğünden sonra kılınan namaz başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

İlk kez bir araya gelen eşler nikah sonrası maddi ve manevi olarak tüm mahremiyeti ortadan kaldırmış olurlar. Eşler bir araya gelir ve bu özel gecede eşler arasında neler yapılmalıdır? Gerdek gecesi namazı nedir? Sorularıyla kafalarında bir ton soru işareti yer alır. Yeni evlenen çiftlerin ilk kez aynı evde baş başa kaldığı bu gece de eşler, gerdek gecesi namazının kılınıp kılınmadığını veya bu gece gerdek gecesi namazı nasıl kılınır? Merak etmektedirler. İşte sizlere tüm ayrıntılarıyla gerdek gecesi namazı nedir? Adlı içeriğimiz…

ilk gece namazı

Gerdek Gecesi Namazı Ne Zaman Kılınır?

Aile kurarak eşler arasında farklı bir bağ ortaya çıkartılmış olur ve eşler ilk gecede birbirine olan maddi ve manevi değerlerin her birisini ortadan kaldırırlar. Bu özel gece öncesinde eşlerin kılacağı namaz ve şükür damadın aynı zamanda gelinin ferahlamasını daha fazla huzurlu olmasını sağlayacaktır. Bu sayede dinen eşler arasındaki bağlar daha güçlü hale gelmiş olacaktır. Kendini güvende hissetmek isteyen, psikolojik olarak eşine karşı rahat hissetmek isteyen ve stresi ortadan kaldırmak isteyen eşler bu namazı kılarak aile oldukları bilincine ulaşabilirler. Gerdek gecesi namazı damat için eşinin kendine emanet olduğunu hatırlatır, kadın içinse eşinin onu koruyacağını hatırlatmış olur.

Gerdek gecesi öncesinde eşler aynı odaya girdiklerinde namaz kılmaları uygundur. Yani bu namazı gerdek gecesi öncesinde kılmalısınız ve damat ile aranızda herhangi bir cinsel ilişki olmamalıdır.

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Gerdek gecesi namazını kılmak için hem damadın hem de eşin abdest almış olması gereklidir. Çiftler namaz kılmaya durduktan sonra damat önde durur, gelinse damadın arkasında saf alır. Bu pozisyona girildikten sonra hem damat hem de gelin niyetini eder daha sonrasında sabah namazında olduğu gibi iki rekat namaz kılınır. Gerdek gecesi namazında niyetinizi ‘’Niyet ettim Allah rızası için iki rekat namaz kılmaya’’ şeklinde etmelisiniz.

Gerdek Gecesi Namazı Kılınışı

 • ” Allah-ü Ekber ” diyerek tekbir alınır, avuç içi kıbleye bakarken başparmak ile de kulak memesine dokunulur. Tekbir sonrası erkekler ellerini göbek hizasında kadınlar ise göğüs hizasında birleştirirler.
 • Euzü Besleme çekildikten sonra Sübhaneke duası ve hemen ardından Fatiha ve Kafirun süresi okunur.
 • “Allah-ü Ekber ” diyerek rükuya eğilir ve üç defa ‘ subhane rabbiyel azim ‘ denilir.
 • ‘Semiallahülimen hamide’ denilerek kıyama kalkılır. Dik duruş sırasında ‘ Rabbena lekel hamd’ denilir ve ‘ Allah-ü Ekber ‘ diyerek secdeye gidilir.
 • Secdeye eğildikten sonra 3 defa ‘ Sübhane rabbiyel ala’ denilir sonrası da “Allah-ü Ekber’ diyerek oturulur.
 • ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek tekrar secdeye gidilir ve üç defa ‘ Sübhane rabbiyel ala ‘ denilir sonra ‘Allah-ü Ekber’ söylenerek ayağa kalkılır.
 • Euzu Besmele cekildikten sonra Fatiha ve İhlas suresi okunur.
 • ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek rükuya gidip 3 defa Sübhane rabbiyel azim’ denilir. Sonrasında ‘ Semiallahülimen hamide’ dendikten sonra kıyama kalkılır. Dik duruş esnasında ‘ Rabbena lekel hamf ‘ denilerek ‘Allah-ü Ekber’ denilerek secdeye gidilir.
 • Secde de üç kez ‘Sübhane rabbiyel ala ‘  denilerek ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek oturulur.
 • ‘Allaj-ü Ekber ‘ denilerek secdeye gidilir. Ardından 3 kez ‘ Sübhane rabbiyel ala denilerek ‘Allah-ü Ekber ‘ denilir ve oturulur.
 • ‘Ettehiyyatü, Allahümme Sallk, Allahümme Barik, Rabbena ‘ duaları okunduktan sonra sağ ve sol tarafa ‘ Esselamün aleyküm verahmetullah ‘ denilerek selam verilir.

Gerdek gecesi namazını gelin isterse gelinliğiyle kılabilir. Fakat bu zorunlu bir kural değildir eğer gelin gelinliğiyle rahat edecekse ve bu şekilde namaz kılmasında herhangi bir problem yoksa kılabilir. Bunun haricinde gelin, gelinliğini çıkartarak namaz kılmak istiyorsa mutlaka örtülü olmak zorundadır. Örtülü olması fakat rahat bir kıyafet giymesi herhangi bir sorun çıkartmayacaktır.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın