Grip Aşısı Aile Hekimi Yazabilir Mi? (Kesin Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde grip aşısı aile hekimi yazabilir mi? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize grip aşısı aile hekimi yazabilir mi? Sorusunun doğru cevabını verdik. Aynı zamanda grip aşısı nedir, grip aşısı ne işe yarar, grip aşısı ücreti, grip aşısı ücretli mi? Başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

İnaktif aşı grubunda yer alan grip aşısı her yıl kış aylarında virüsleri yenebilmek için her vatandaşın uygulamasının önerildiği bir aşı türüdür. Ülkemizde uygulanmaktadır ve inaktif bir aşı türü olmasıyla birlikte ölü bir aşı türü olarak bilinir. Risk grubunda olan kişiler yani özellikle yaşlı kişiler, çocuklar ve kronik hastalığı bulunan kişilerin yaptırılmasının önerildiği grip aşısı aile hekimi yazabilir mi? Merak ediyorsanız bu içeriğimiz sizlere doğru cevabı verecektir.

Grip Aşısını Aile Hekimi Yazabilir Mi?

Grip Aşısı Aile Hekimi Yazabilir Mi?

Grip aşısı dahil tüm aşılar için doktor sınırlaması olmaksızın her bir doktor aşı reçetesi düzenleyebilir. Aile hekimiz veya aile hekiminiz olmayan diğer doktorların her birisi grip aşısını size yazabilir.

Kayıtlı olduğunuz aile hekimine giderek grip aşısı olmak istediğinizi söyleyebilir ve bu aşıyı size yazmaları için aşı reçetesi talep edebilirsiniz. Aile hekiminiz dışında farklı bir şehirdeyseniz veya ikametgah bölgeniz farklı bir yerdeyse yine doktor sınırlaması olmaksızın her bir doktor size grip aşısını yazabilir.

Grip aşısı gibi aşıların her birisi Reçetem Bilgi Sistemi üzerinden hastaya verilir. E – reçete olarak düzenlenen aşı reçetesi için manuel olarak yazılan yani elle yazılan reçeteler kabul edilmeyecektir.

Grip Aşısı Ücretli Mi?

Grip aşısı hemen hemen her yıl kış aylarında uygulanan ve aile hekiminizden aşı reçetesi olarak talep edebileceğiniz bir aşı türüdür. Grip aşısını aile hekiminizden talep ettikten sonra eczaneye gidebilir ve ücretli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Grip aşısı SGK’nın ödeme listesinde yer almadığı için ücretli bir şekilde yaptırılan aşıdır. İsteyen herkes ücretli bir şekilde grip aşısını satın alabilir ve aile hekiminizden aşının uygulanmasını talep edebilirsiniz.

Grip Aşısı Ücreti Ne Kadar?

2022 yılı itibariyle grip aşısı ücreti 243 TL olarak satın alınabilir durumdadır. Grip aşısını eczanelerden satın alabildiğiniz gibi aşıyı alabilmek için aile hekiminiz dahil tüm doktorlardan e – reçete olarak aşı reçetesi almanız gerekir. Grip aşısını eczaneden ödemesini yaparak satın aldıktan sonra doktorunuza başvurarak vücudunuza enjekte edebilirsiniz.

Grip Aşısını Hangi Doktorlar Yazabilir?

Grip aşısı e-Nabız üzerinden düzenlenebilmesi için doktor sınırlaması bulunmamaktadır. 

Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz Yapılıyor?

Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu riskli gruplar grip aşısını hiçbir ücret ödemeden ücretsiz bir şekilde yaptırabilme imkanına sahiptir. Eğer riskli grup içerisinde olup olmadığınızı kontrol etmek istiyorsanız e – nabız uygulamasını kullanarak risk durumunuzu öğrenebilirsiniz.  Riskli grup haricinde 65 yaş üzeri vatandaşlarında grip aşısını ücretsiz bir şekilde yaptırabilme imkanı vardır.

Grip aşısını ücretsiz bir şekilde temin etmek için ilk önce aile hekiminize gitmeli ve aşı reçetesi talep etmelisiniz. Eczaneden alacağınız grip aşısını daha sonrasında aile hekiminize getirerek vücudunuza vurulmasını istemelisiniz.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın