IBAN’dan Kişi Bulma (Gerçek Yöntem)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde IBAN’dan kişi bulma konusunda soru almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize ibandan kişi bulma sorusuna doğru cevabı verdik. Aynı zamanda iban numarası kime ait olduğunu öğrenme, iban sorgulama, ibandan isim bulma başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

Bankacılık sisteminin şifrelenmiş ve kişiye özel olarak sunulan sistemi iban sistemi, banka müşterisi olan bir kişinin aynı bankanın farklı bir müşterisine veya farklı bir bankanın kişiye özel iban numarasına ödeme göndermesini sağlar. Bankacılık işlemleri denilince akla ilk gelen sistemlerden bir tanesi olan IBAN ifadesi ilk kez Avrupa Birliği’nde kullanılmıştır. Peki, Ibandan kişi bulma nasıl oluyor? İşte sizlere doğru cevabı…

IBAN’dan Kişi Bulma

IBAN’dan Kişi Bulma

İban adresi üzerinden bir kişinin kim olduğunu öğrenebilmeniz zor bir olay olacaktır. Fakat her IBAN numarasının belirlenmiş standardı bulunur ve bu standartlar çerçevesinde IBAN’ın hangi bankaya ait olduğu gibi bilgilerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. IBAN numarasıyla bulabileceğiniz bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Müşterinin hesabı açtığı ülke
  • Hesabın bulunduğu banka
  • Müşterinin hesabı açtığı bankanın yer aldığı il ve ilçe
  • Müşterinin hesap numarası

26 haneden oluşan IBAN numarasının içerisinde ülke kodu, banka kodu, şube kodu ve hesap numarası yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında IBAN’ın hangi bankaya ait olduğu gibi bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.

İbandan İsim Bulma

IBAN adresinden isim bulmak için IBAN adresinin hangi bankaya kayıtlı olduğunu öğrenmeniz gerekir. IBAN adresinin kayıtlı olduğu bankaya ulaşarak eğer sizin de o bankada hesabınız bulunuyorsa aşağıdaki adımları takip edin.

  • Banka hesabınıza giriş yapın.
  • Para gönderme sekmesine tıklayın.
  • IBAN numarasını yazın.

Bu yöntem sayesinde IBAN numarasının kime ait olduğunu yine bulabilme imkanına sahipsiniz. Bazı bankalarda IBAN numarasını para gönderme bölümünde girmiş olsanız bile isim, soy isim şifrelenmiş bir şekilde gözükebilir. Örneğin: ‘’Y***** D**** S****’’ gibi…

Yanlış Kişiye Para Gönderme

IBAN numarasını doğru girmediğiniz veya IBAN numarasını doğru girmenize rağmen IBAN’ın sahibi olan kişinin isim, soy ismini doğru girmemiş olmanız paranızın sizin hesabınıza parayı göndermiş olsanız bile mutlak olarak geri döneceği anlamına gelir. Eğer para gönderdiğiniz kişinin IBAN’ı doğru olsa bile isim, soy isim yanlış olursa paranız sizin hesabınıza geri gelir.

IBAN Numarası Kişiye Özel Mi?

Açılan her bir Iban numarası hesabın açıldığı müşteriye özeldir.

IBAN Kaç Haneden Oluşur?

IBAN, 26 haneden oluşur.

Ibandan ev adresi bulunur mu?

Bir kişinin IBAN bilgilerini biliyorsanız eğer banka çalışanı değilseniz ne yazık ki adres bilgilerini öğrenemezsiniz.

IBAN Nasıl Alınır?

IBAN alabilmek için banka hesabınızın olması gerekir. Banka hesabınızı oluşturabilmek için bulunduğunuz konumdaki herhangi bir bankanın şubesine giderek banka hesap açılımı yapmanız gerekir. Banka hesabı açtırdığınız taktirde size özel olarak kodlanan IBAN numarası tahsis edilir.

Banka hesabı açtırabilmek için minimum 18 yaşında olmalısınız. 18 yaş altında olan her birey velisiyle birlikte bankaya giderek bankanın izin vermesi durumunda banka hesabı açtırabilir. Bazı bankalar şubeye gitmeye gerek kalmadan çevrimiçi bir şekilde banka hesabı açılmasına izin veriyor. Bu bankalar arasında İş bankası, Finansbank gibi bankalar yer almaktadır.

IBAN Açılımı Nedir?

IBAN teriminin İngilizce olarak açılımı ‘’International Bank Account Number’’ olarak geçer. Türkçe karşılığıysa ‘’Uluslararası Banka Hesap Numarası’dır.’’

Banka hesapları uluslararası ödemeler alabilir veya uluslararası ödemeler gönderebilir. Uluslararası ödemeler alabilmek için banka hesabınızın SWIFT kodu gibi ek kodlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu kodlar ve IBAN aracılığıyla Dünya’nın her bir bölgesinde yaşayan insandan banka ödemeleri alabilme imkanına sahipsiniz.

Sosyal Medya kategorisine de bakabilirsiniz.

3/5 - 3 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın