İnebolu’da Gezilecek Yerler

Çoğumuzun aklına tatil, gezi denildiğinde meşhur Ege, Akdeniz kıyı şehirleri gelmektedir. Şimdi ise tarihe de tanıklık etmiş İnebolu’da gezilecek yerleri inceliyoruz.

İnebolu’da gezilecek yerleri bu yazıda birlikte planlayalım. Köklü tarihiyle birlikte geleneksel yerli mimarinin birçok örneğine sahip bir Karadeniz liman şehri. Belki de birçok kişinin bu yazıyla tanışacağı, muhteşem doğası, geniş tarihi ve beraberinde ender güzelliği de barındıran Kastamonu ilimizin bir ilçesi olan İnebolu’dayız.

Neden İnebolu’ya Gidilmeli?

Ülkemiz bulunduğu jeopoliik konum ve geniş tarihi ile hemen hemen her bölgesinde ayrı güzellikler barındırıyor. İnebolu’da geziyi araştırdığımızda bu güzellikleri daha iyi barındıracak bir yer olmadığını göreceksiniz. Gerek tarihiyle milli duygularımızı uyandıran, gerek doğal güzelliğiyle kalbimizde yer bırakan İnebolu’da nerelere gitmeliyiz gelin birlikte bakalım.

Özlüce Köyü

Özlüce köyü eski adıyla Zarbana, Türkiye’de bir limana sahip tek köy olma özelliği taşımaktadır. Bu yerleşim yeri İnebolu’ya yaklaşık 13 km uzaklıkta olup muhteşem doğal güzellikleri ile yoğun ilgi görmekte.

Doğanın muhteşem uyumunun en güzel haliyle çadır ve karavan severler için de iyi bir alternatif olabilir.

İnebolu Evleri

Genellikle bordo ve beyaz renkte olan, çeşitli meyve ağaçları, geniş avlularıyla olağanüstü bir mimariye sahip olan bu evler rengini Aşı Köyü’nden elden edilen topraktan yapılan aşı boyasından almaktadır. Kullanılan bu boya yapıların güzel görünüşünün yanında, uzun yıllar dayanıklı kalmasında da katkı sağlamaktadır.

Bu tarihi yapılar devletin çeşitli kurum ve kuruluşları tarafından koruma altına alınmıştır. Yapıları ve tarihini korumak adına birçok restorasyon çalışmaları günümüzde de sürdürülmektedir.

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

İlçede Kurtuluş Savaşı esnasında kışlaya cephane taşıyan ve bu yolda şehit olan kahraman Şerife Bacı anısına, Türk toplumunu temsil eden çeşitli figürler ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait heykeller bulunmaktadır.

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bu tarihi anıta baktığında birçok milli duyguyu ve kıvancı hissetmemek elde değil.

İnebolu Kent Müzesi

Müzenin bulunduğu bina uzunca bir süre belediye tarafından Hizmet Binası olarak kullanılmıştır.1996 yıllında yaşanan yangın sonrası boşaltılan, ancak 2013 yılında restore edilen bina 2014 yılında müze olarak kullanıma açılmıştır. Tarihe ışık tutan ve beraberinde birçok kültürel ögenin sergilendiği bu müze şehri tanımakta oldukça etkili.

Müze Pazartesi günleri kapalı olup, diğer günlerde ise 08:30-12:30 ile 13:30-17:30 saatleri arası ziyarete açıktır. İnebolu’da gezilecek yerler listenize burayı eklemeyi unutmamalısınız.

Nezihe Battal Kültür Evi

1896 yılında inşa edilen bu binanın, İnebolu evlerine özgün özellikleri değiştirilmeden restorasyonu gerçekleştirilmiştir. Dışarıdan bakıldığında 2 katlı gibi görünen binaya içeriden bakıldığında ise 5 katlı olduğu görülmektedir. İçerisinde 4000’i aşkın kitabı ve bununla birlikte şehri temsil eden birçok tarihi belge niteliğindeki görselleri ile zamanda yolculuğa çıkmak isteyenlerin, ziyaret etmesi gerekenler listesinde mutlaka olmalı.

İnebolu Türk Ocağı

Türk halkının en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan ocaklardan; İnebolu Türk Ocağı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka devrimini açıkladığı ve bu tarihi olayı temsilen avlusunda heykelinin de bulunduğu, deniz manzaralı tarihi yapı da ziyaret noktalarımıza dâhil edilmeli.

Pembe Köşk

Gidenin bir daha gitmek istediği, huzurlu bahçesi, muhteşem liman manzarası ile keyifli dakikalar geçirebileceğiniz yer. Öncesinde yıpranmış halde olan bu yapıt bir aile tarafından satın alınarak restore edilmiş.

Her ne kadar özel mülk olarak belirtilse de ziyarete açık olduğu bilinmektedir.

Geriş Tepesi Ören Yeri

İlçenin güneyinde, 495 m yüksekliğindeki tepedir. Bölgede hangi tarihten kaldığı tam olarak bilinmeyen büyük bir manastır kalıntılarının olması köklü bir geçmişe sahip olduğunun kanıtı.

Fotoğraf severler için de eşsiz çekimler yapabilecekleri bu tepede şehri izlerken bir tablonun içinde gibi hissedeceksiniz. Tarihe tanıklık eden bu bölge gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli.

İnebolu Çarşısı

Yerel halkla iç içe olunabilen, belki de bulunulan ortamın kültürünün en gerçekçi aynası olan çarşılar. Bir çarşıyı gezerken aynı zamanda şehrin tarihine tanıklık etmekle beraber kültürel mimariye sahip İnebolu evleriyle karşılaşmak muhteşem bir his olmalı.

Hediyelik eşya alınabilecek, yöresel birçok lezzeti tatma imkânına da erişebilecek görülmeye değer samimi bu ortamda keyifli zaman da geçirileceği aşikâr. İnebolu’da gezilecek yerlerden en eğlencelisi olacağı kesin gibi.

İnebolu’da Gezilecek Yerler
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın