Influencer Ne Demek? Nasıl Olunur? (Kesin Cevap)

Influencer ne demek? Sorusunu sık bir şekilde alıyoruz ve influencer’lar internetin her yerindedir diyoruz. Müzisyenler, sanatçılar, sporcular, blog yazarları ve daha fazlası olabilirler. Peki influencer tam olarak ne iş yapmaktadır ve nedir? Bir influencer’ın milyonlarca takipçisi olan biri olması da gerekmez; kendi alanında ya da sadece sosyal medyada takipçisi olan herkes influencer olabilir.

Influencer, sosyal medyada veya kendi alanında takipçi kitlesine sahip olan ve bu etkisini takipçi kitlesi dışındaki kişilerin de görebileceği içerikler yaratmak için kullanan kişidir. Milyonlarca takipçisi olan bir ünlü instagram’da moda ve güzellik hakkında yazan bir blog yazarı da influencer’dır. Peki, Influencer nasıl olunur? İşte sizlere tüm detayları!

Influencer ne demek?

Influencer Ne Demek?

Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla influencer’lar, geleneksel ünlülerin yapamayacağı bir şekilde hayranlarıyla etkileşime geçebilir. Birbiriyle ilişkilendirilebilir içerikler (örneğin yaşam tarzı fotoğrafları, makyaj eğitimleri, seyahat vlogları) paylaşarak izleyicileriyle özgün ilişkiler kurarlar ve influencer ile hayranları arasında geleneksel reklamcılık yoluyla elde edilmesi neredeyse imkansız olan bir bağ duygusu yaratırlar.

Dijital bağlantılar kurma konusunda uzman olmalarının yanı sıra, birçok influencer aynı zamanda eğlence sektöründe veya model olarak çalışma deneyimine sahiptir. Bu da onlara kendilerini çevrimiçi olarak en iyi şekilde nasıl pazarlayacakları konusunda değerli bilgiler verir. Bu nedenle, pek çok marka ürün veya hizmetlerini tanıtmak için influencer’lara başvururlar çünkü bu kişilerin sadık takipçileri arasında satın alma kararlarını etkileme gücüne sahip olduklarını bilirler.

Influencer Nasıl Olunur?

Eğer bir influencer olmak istiyorsanız, işte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu.

  • Tutkulu olduğunuz ve halihazırda deneyim sahibi olduğunuz niş bir konu seçerek başlayın. Örneğin, yemek yapmayı ve pişirmeyi seviyorsanız, sağlıklı beslenme veya beslenme gibi gıda ile ilgili konulara odaklanın.
  • Ardından, kendiniz için hedefler belirleyin. Bir influencer olarak neyi başarmayı umuyorsunuz? Takipçilerinizle faydalı ipuçları mı paylaşmak istiyorsunuz? Kitlenizi büyütmek mi? Ya da sektörünüzde kendinize bir isim mi oluşturmak istiyorsunuz? Her ne olursa olsun, bu hedeflere ulaşmak için somut adımlar attığınızdan emin olun.
  • Alanınızdaki diğer influencer’larla ilişkiler kurun. onları sosyal medyada takip edin, onlarla etkileşime geçin.
  • İçeriğinizle tutarlı olun – ister blog yazıları yazın, ister videolar oluşturun veya sosyal medyada fotoğraflar paylaşın, düzenli olarak yeni içerik yayınladığınızdan emin olun. Bu, takipçilerinizin ilgisini canlı tutmanıza ve kendinizi alanınızda bir uzman olarak konumlandırmanıza yardımcı olur.
  • Son olarak, başkalarıyla çevrimiçi etkileşimde bulunurken her zaman özgün olun. İnsanlar gördüklerini beğenir ve paylaştıklarınızda değer bulurlarsa, ağızdan ağıza pazarlama yoluyla işinizi tanıtmaya yardımcı olan sadık takipçiler haline geleceklerdir.

Influencer Maaşları Ne Kadar?

Bir influencer’ın kazandığı para miktarı oldukça değişkendir ve genellikle birçok farklı faktöre bağlıdır. Genel olarak, bir influencer’ın takipçi sayısı ne kadar büyükse, sponsorluklardan ve diğer uygulamalardan o kadar fazla kazanabilir. Ayrıca, influencer’lar genellikle satış ortaklığı komisyonlarından veya diğer promosyon ortaklıklarından ekstra gelir elde eder. Bazıları sosyal medya kanallarındaki sponsorlu paylaşımlar veya videolar için de ücret talep edebilir.

Örneğin, birçok popüler influencer konferanslarda veya konserlerde canlı konuşma etkinlikleri gerçekleştirmiştir ve bu etkinlikler için markalar için yapılan tanıtım paylaşımları veya videolardan ayrı olarak ödeme yapılmaktadır.

Sonuç olarak, bir influencer’ın ne kadar para kazanacağının tek bir cevabı yoktur çünkü her birinin geliri, sahip oldukları takipçi sayısı, ne tür içerik ürettikleri ve ne tür sponsorluklar veya onaylar alabildikleri gibi farklı faktörlere bağlıdır. Sonuç olarak, sıkı çalışma ve özveri gerektirir ancak çaba göstermeye istekli olanlar için kazançlı bir kariyer yolu olabilir.

İnfluencer olmak için hangi bölüm okunmalı?

Influencer olmak için bir üniveriste yada okul okumanıza gerek yok. Sosyal medyada etkileşim alan bir içerik yayımlanmış olan herkes influencer olabilir. Fakat  işi profesyonel olarak yapmak için Yeni Medya ve İletişim, Halkla İlişkiler Bölümü gibi alanlardan mezun olunursa sektöre daha hakim ve yatkın olursunuz.

Influencer Olmak için Kaç Takipçi Gerekir?

Influencer olmak için kaç takipçiye ihtiyaç duyulduğu sorusunun kısa yanıtı, bunun değişebileceğidir. Her influencer’ın yolculuğu benzersiz olduğundan ve herkesin hedefleri ve hedef kitlesi farklılık gösterdiğinden belirli bir sayı yoktur. Bir kişinin sahip olduğu takipçi sayısı, çevrimiçi başarısını veya etkisini belirlemez, çünkü kitleleriyle etkileşim ve bağlantı çok daha önemlidir.

influencer başarısını ölçmek için kullanılan bazı popüler ölçütler arasında Instagram, Twitter veya YouTube gibi sosyal medya platformlarında sahip oldukları takipçi sayısı yer alır. Genel olarak, bir platformda en az 10.000 gerçek takipçiniz varsa, çoğu standarda göre bir influencer olarak kabul edilebilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu marka mikro influencer’larla ortaklık kurarken en az 20-50 bin takipçi arar.

Influencer Nasıl Başlanır?

nfluencer olmanın ilk yolu sosyal medya platformlarında paylaşım yapmaktır. Kendisinin iyi olduğu ve sevdiği alana dair yapılan paylaşımlarını sürekli olarak devam ettirmelidir.. Bu alanlara ilgi duyan kişileri zaman içinde toplayarak belirli bir kitle kazanmalıdırlar.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, daha geniş bir kitleye ulaşmak için kanaat önderlerinin veya influencer’ların gücünden yararlanan bir sosyal medya pazarlama biçimidir. Bu pazarlama türü YouTube, Instagram ve Twitter gibi popüler platformlarda geniş bir takipçi kitlesine sahip influencer’larla çalışmayı içerir. Bu kişiler, onayları ve oluşturdukları içerikler aracılığıyla web sitenize trafik çekebilir, yeni ürün ve hizmetleri tanıtabilir, müşteri sadakati oluşturabilir ve marka bilinirliğini artırabilir.

Genel olarak, influencer pazarlaması doğru yapıldığında, satış dönüşümlerini artırmak, tüketicilerle ilişkiler kurmak ve hedef kitleler arasında erişimi genişletmek için etkili bir araç olabilir – bu da bu stratejiyi markaların dijital pazarlama karışımlarına eklemeyi kesinlikle düşünmeleri gereken bir şey haline getiriyor!

Rehber kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın