İşitme Kaybım Var Polis Olabilir Miyim? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde işitme kaybım var polis olabilir miyim? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize işitme kaybım var polis olabilir miyim? Sorusunun cevabını vermiş olacağız. Aynı zamanda polis olma şartları, polislik şartları, polis olmak için gereken şartlar, polislik işitme kaybı sorun olur mu? Gibi başlıklarda da farklı bilgileri aktaracağız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en kutsal mesleklerinden bir tanesi olan ve her çocuğun küçüklük hayali olan polislik mesleği bilindiği üzere belirli şartlar altında sunuluyor. Yani polis olabilmeniz içi Polis Akademisi’nin sizden istemiş olduğu evraklar, mülakatlar ve sağlık şartları bulunmaktadır. Bu şartları tamamlamanız durumunda polis olabilmeniz için önünüzde herhangi bir engel bulunmamış oluyor. Peki, işitme kaybım var polis olabilir miyim? Sorusunun doğru cevabı nedir? Merak ediyorsanız tüm ayrıntılarıyla polislik sağlık şartları…

Polislik Şartları Nelerdir?

Polis Akademisi tarafından mülakatlar haricinde belirlenen bazı sağlık şartları bulunmaktadır. Bu şartlar arasında görme, işitme ve duyma gibi konularda mülakata girecek olan adayın kusursuz olması istenir. Daha bir çok konu da istenen sağlık şartları bulunurken genel bazda polis olabilmek için neler gerekli? Sorusunun cevabını aşağıda maddeli bir şekilde sırayla paylaştık.

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • Lise, lisans ve ön lisans mezunu olması
 • Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi.
 • KPSS baraj puanını geçmek.
 • Reşit olmak (18 yaş kanunu) 30 yaşını geçmemek.
 • Kişin silah taşımak için engel bir durumu olmaması
 • Ceza almamış olması
İşitme Kaybım Var Polis Olabilir Miyim?

İşitme Kaybım Var Polis Olabilir Miyim?

Emniyet teşkilatı sağlık şartlarınca işitme kaybınızın olması durumunda bazı maddelerce polis olmanıza herhangi bir engel yoktur. Yani belirli dB (Desibel) düzeyindeyseniz işitme kaybınız olsa dahi polis olabiliyorsunuz. Sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan bilgilere göre;

 • Tam ve sağlam olacaktır. Bu siteme ait konjenital anomali, kronik ve ilerleyici hastalığı bulunmayacaktır. İşlevsel konuşma bozukluğu olmayacaktır.(Ek cümle:RG-14/12/2012-28497) Her iki kulakta ayrı ayrı 25 dB’e kadar olan (25 dB dahil) işitme kayıpları normal kabul edilir.
 • Bir kulakta 0-25 dB arası işitme kaybı varken diğer kulakta 26-60 dB arası (60 dB dahil) işitme kaybı.
 • Her iki kulakta ayrı ayrı 26-40 dB arasındaki (40 dB dahil) işitme kaybı.
 • Her iki kulakta 4000 khz (dahil) frekanstan itibaren 60 dB’ in üstünde neurosensoriel işitme kayıpları.
 • Dış kulak yollarının travmaya veya kronik enfeksiyonlarına bağlı darlıkları veya hastalıkları (işitme kaybı en fazla B-1,2,3 deki kadar olması hallerinde)
 • İşitme kaybı en fazla B-1,2,3 deki kadar olan kataral, sikatrisiyel, adeziv ya da orta kulağın sklerotik iltihapları, otoskleroz, labirent atrofileri, labirenter hidropslar (işitme fonksiyonunu bozmayan asemptomatik küçük kalker plakaları sağlam kabul edilir)

Belirlenmiş olan bu sağlık şartları yönetmeliğine göre işitme kaybınızda herhangi bir problem olması polis olmanıza engel değildir. Fakat sağlık şartları yönetmeliğinin A ve B kısmına dahil olursanız problem olmayacaktır.

Polis Maaşları Ne Kadar?

Her 6 ayda bir gelen zamlarla birlikte polis maaşları da bir hayli artarak alım gücüne, ülkenin ekonomik durumuna göre farklılık göstermiş oluyor. Yeni yapılan zamlarla birlikte 2023 yılı itibariyle en düşük polis maaşı 22.747 TL olmuş oldu. En düşük başkomiser maaşıysa 32.237TL oldu.

Genel kategorimize göz atmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
“İşitme Kaybım Var Polis Olabilir Miyim? (Doğru Cevap)” üzerine bir yorum
 1. Sağ kulak sağlam 10 db sol kulakta ise 2000 Hz de 25 db 8000 Hz de 35 db kayıp var polis olabilir miyim amaeliyat oldum ve üstünden beş sene geçti şuan durumu böyleyse olurmuyum

  Yanıtla
Yorum yapın