İstifa Eden Öğretmen Geri Dönebilir Mi?

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde istifa eden öğretmen geri dönebilir mi? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize istifa eden öğretmen geri dönebilir mi? Sorusunun doğru cevabını vermiş olacağız. Aynı zamanda istifa eden öğretmen mesleğe geri dönebilir mi, istifa eden öğretmene ne olur, istifa eden öğretmen kpss’e girebilir mi, istifa eden öğretmen nasıl geri döner? Başlıklarında da farklı bilgiler aktaracağız.

Öğretmenlik, Türkiye Cumhuriyeti için oldukça kutsal olan bir meslek ve bir o kadar da çocuklarımızla ilgilendiğimiz için aşırı zor olan bir meslektir. Her ne kadar dışarıdan tatilinin çok olduğu, boş vaktin çok olduğu yönünde sözler işitilse de maalesef sanıldığı kadar kolay olan bir meslek değildir. Sabır ve irade bu meslekte çok önemlidir. Peki, istifa eden öğretmen geri dönebilir mi? İşte sizlere doğru cevabı…

istifa eden öğretmen nasıl geri döner?

İstifa Eden Öğretmen Geri Dönebilir Mi?

Öğretmenlikten istifa etmeniz demek bir daha asla öğretmenlik mesleğine geri döneceğiniz anlamını taşımıyor. Anlık olaylar, anlık sinirler ve çevresel faktörler nedeniyle mesleğinizden yıprandığınızı düşünüyorsanız istifa dilekçenizi vermekte gayet özgürsünüz. Fakat istifanızı vermeden önce çok dikkatli ve doğru düşünmeniz gerekir. Çünkü istifa ettikten sonra geri dönüşünüz kolay gibi gözükse de aslında çok zor diyebiliriz.

İstifa eden öğretmen mesleğine geri dönebilir. Adaylığı bulunmayan ve istifa ettikten sonra istifasının üzerinden 6 ay geçen her öğretmen mesleğine geri dönüş hakkını kullanmakta özgürdür. 6 aylık süreç dolduktan sonra istifa eden öğretmenlere özel olarak açılan kontenjanlara başvuru yapabilir ve açıktan atama kontenjanları sayesinde yeniden mesleğe dönüşünüz sağlanabilir. Fakat açıktan atama kontenjanları ülkemizde çok az oranla alıma tabi olduğundan mesleğe geri dönmenizde şansınız en büyük faktördür. Sonuç olarak istifa eden bir öğretmen yeniden tercihlerini yaparak açıktan atama sayesinde tekrar görev yerlerine tayin edilebilir.

İstifa Eden Öğretmen KPSS’e Girebilir Mi?

Eğitim ve öğretim hakkınızı aynı zamanda sınav hakkınızı kimse elinizden alamaz. İstifa etmiş bir öğretmende olsanız veya hali hazırda herhangi bir devlet memuru da olsanız KPSS’e istediğiniz zaman girebilirsiniz. Fakat istifa etmek yerine öğretmen olsanız dahi KPSS’e girmenizde herhangi bir engel yoktur. Yani KPSS için istifa etmeniz doğru değildir.

Yeni Atanan Öğretmen İstifa Ederse Ne Olur?

Öğretmenler yani kadrolu devlet memurlarının her birisi 657 sayılı devlet memurları kanununa tabidir. Bundan dolayı kadrolu bir şekilde mesleğini icra eden devlet memuru görevinden istifa ederse geri dönebilmeleri için belirli olan bazı şartlar vardır.

  • Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.
  • Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.
  • Çekilen Devlet memurlarından devir ve teslim ile yükümlü olanlar, bu işlemlerin sonuna kadar görevlerini bırakamazlar. Hizmet icaplarına göre devir ve teslim işlemleri için gerekli süreler, yönetmelikte belirtilir.

Sözleşmeli bir şekilde mesleğini icra eden bir personel mesleğinden istifa ederse yeniden göreve gelmek istediğinde en az 1 yıl bekleme şartı vardır. İstifa ettikten 1 yıl sonra yeniden görevinize dönebilirsiniz.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın