Kaç Promil Alkol Yasak? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde kaç promil alkol yasak? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte meraklı ziyaretçilerimize kaç promil alkol yasak? Sorusunun cevabını verdik. Aynı zamanda kaç promil sarhoş eder, kaç promil akol çıkarsa ehliyet alınır, kaç promil alkol sınırı, kaç promil alkol suç başlıklarında da farklı bilgi verdik.

Son zamanlarda trafik kazalarında artış yaşanması nedeniyle insanlar epey bir bu soruyu merak ediyor ve internette ‘’kaç promil alkol yasak?’’ sorusunu araştırıyorlar. Bizlerde bu konuda bir içerik üretme kararına vardık ve detaylı bir şekilde araştırma yaptıktan sonra kaç promil alkol yasak? Sorusunun cevabını doğru bir şekilde sizlere vermek istiyoruz. İşte sizlere kaç promil alkol yasak? Sorusunun doğru cevabı!

Kaç Promil Alkol Yasak?

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Alkollü araç kullanmanız hem sizin hayatınızı riske edecektir. Hem de trafikteki diğer insanların hayatını riske edecektir. Trafik cezaları da bu sorunu aşabilmek amacıyla vardır ve alkollü araç kullanan kişilere devletin belirlemiş olduğu tutarlarda cezalar kesilir. Alkollü araç kullanmanın cezasını sizlere aşağıda paylaştık.

  • İlk kez alkollü araç kullanan kişi 1823 TL,
  • İkinci kez alkollü araç kullanan kişi 2287 TL,
  • Üçüncü kez alkollü araç kullanan kişi 3675 TL dir.

Sürücüye yazılan alkollü araç cezasını, ceza yazıldıktan 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli ödeme hakkına sahip olursunuz. Fakat 30 gün içerisinde öderseniz bu haktan yararlanamazsınız. 30 günü aşan ödemeler sonrasında alkollü araç cezanıza faiz işler ve her geçen gün katlanarak ceza miktarı artmış olur. Para cezasını ödeyemeyecek güçteyseniz vergi dairelerine giderek cezanızı 4 taksite kadar böldürebilirsiniz.

Kaç Promil Alkol Yasak?

Sürücüler için Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca belirlenmiş olan alkol promil sınırı kanda yarım gram bulunmasıyla eşittir. Yani bir sürücünün kanında en fazla 0.50 promil alkol bulunabilir. 0.50 promil üzeri alkol tespiti yapıldığı taktirde sürücüye ceza yazılacaktır. Ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücüler için alkol alımı tamamen yasaktır. Ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetin çalışan sürücüler mesai saatleri içerisinde alkol tüketimi yapamazlar.

Binek araç sürücüleri alkol sınırı:0.50 promil
Motosiklet, kamyonet alkol sınırı:0.20 promil
Ticari araç ve kamu aracı süren kişiler için alkol sınırı:0 promil

0.50 promil alkol sınırı halk arasında %50 alkollü olmak olarak tabir ediliyor fakat bu tabir yanlıştır. 0.50 promil alkol sınırı %%50 alkollü olmakla eş değer değildir. 0.50 promil alkol, kanda yarım gram alkol bulunmasına denktir.

Alkolmetre Üflememe Cezası Ne Kadar?

Haberlerde ve televizyonda çok sık bir şekilde alkolmetreye üflemek istemeyen vatandaşları görüyoruz. Bu davranış her ne kadar doğru bir davranış olmasa da aynı zamanda bu davranışın cezası vardır. Güvenlik güçlerine zorluk çıkartmanız ve onları işinden etmeniz, meşguliyet oluşturmanız doğru bir davranış değildir. Bu yüzden alkolmetreye üflemek istemeyen sürücüler 9.869 TL para cezasına çarptırılır. Ve bununla birlikte 2 yıl süreyle de ehliyetine el konulur.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın