Kadın Savcı Olmanın Zorlukları Nelerdir? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde kadın savcı olmanın zorlukları nelerdir? Şeklinde sorular almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte siz değerli ziyaretçilerimize kadın savcı olmanın zorlukları hakkında detaylı bilgiler paylaşmış olacağız. Bununla birlikte kadın savcı olmak, savcı olmanın zorlukları, kadın savcı maaşları, kadın savcıya ne denir şeklinde bilgileri de aktarmış olacağız.

Meslek her ne olursa olsun, kadın veya erkek fark etmeksizin her bir mesleğin kendine has zorluğu bulunmaktadır. Fakat günümüzde kadınlarımız için ayrılan iş alanlarında çalışma şartları erkeklere nazaran bir tık daha zordur. Kadınlarımıza her ne kadar iş alanlarında kolaylık sağlansa da halen bir takım eksiklikler bulunuyor. Peki, günümüzün popüler mesleklerinden olan savcılıkta, kadın savcı olmanın zorluğu nedir? İşte sizlere cevabı…

Savcı Nasıl Olunur?

Savcı olabilmek için herhangi bir üniversitenin hukuk fakültesi bölümünü okumanız ve mezun olmanız gerekmektedir. Fakat fakülteden mezun olmanız savcı olabilmeniz için yeterli değildir. Mezun olduğunuz hukuk fakültesi sonrasında adli yargı sınavlarına girmeniz gerekiyor. Adli yargı sınavında yer alan 100 sorudan çoğunluğunu yapmanız zorunludur. Sınavda hukuki alan bilgisi ve 40 soruluk genel kültür sorusu bulunmaktadır.

Avukat Olmadan Savcı Olunabilir Mi?

Bu durum tamamen kişinin tercihine bağlıdır. Avukatlık mesleğini icra etmek istemeyen kişiler mezuniyetleri sonrasında yapılacak olan adli yargı sınavına girerek başarılı olmaları halinde avukat olmadan savcı olabilirler.

Savcılık Zor Bir Meslek Mi?

Her mesleğin kendine özgü bir zorluğu vardır. Her ne kadar maaş yönünden savcılık mesleğine sıcak bakılsa da bu mesleğin birbirinden zor ayrıntıları vardır. İllegal yöntemlere, haksız davalara bakabilmeniz için kirli, çıkarcı tekliflerde bulunabilirler. Veya hayatınızın bir anda kararmasına neden olabilecek saldırıya uğrayabilirsiniz. Bu yüzden savcılık mesleği kolay gözüküyor olsa da bir hayli zor olan bir meslektir.

Kadın Savcı Olmanın Zorlukları Nelerdir?

Kadın Savcı Olmanın Zorlukları

Adaletin olmadığı her yerde her mesleğin zorluğu olabilir.  Kadın veya erkek fark etmeksizin her meslekte küçük düşürücü, alaycı tavırlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat kadın olmanız işleri bir tık daha zorlaştırabilir ve mesleğinizde sorun yaşayabilirsiniz.

  • Kadın olduğunuz için diğer meslektaşlarınıza zayıf görünebilirsiniz.
  • Çalışma stresinden rahat bir uyku uyuyamazsınız.
  • Çok sık tehdit alabilirsiniz.
  • İnsanlar üzerinizde psikolojik baskı yapabilirler.
  • Para teklifi alabilirsiniz.
  • Düşmanlarınız olabilir.

Unutmayın; ‘’Siz mesleğinizi sevdikten sonra, çaba ve emek sarf gösterdikten sonra karşınıza çıkabilecek her bir engeli meslek aşkınızla yıkar geçersiniz.’’ Sizi hiçbir şey yıldıramaz ve engelleyemez. Doğruluktan yana olduğunuz zaman arkanıza milyonları alacaksınız ve hiçbir güç sizi işinizden alıkoyamayacaktır. Adalet, mülkün temelidir.

Savcı Maaşları Ne Kadar?

Diğer mesleklerde olduğu gibi henüz yeni işe başlayan birisiyle, işinde uzmanlaşan kişiler arasında maaş farkı bulunmaktadır. Bir tür derecelendirme sistemi olduğu için mesleğe yeni başladığınızda maaşınız diğer savcılara düşük olabilir fakat yıllar geçtikçe, tecrübe kazandıkça maaşınızda tecrübeniz gibi artacaktır.

En Düşük Savcı Maaşı12.930 TL
Ortalama Savcı Maaşı23.260 TL
En Yüksek Savcı Maaşı40.150 TL

Genel kategorisine bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın