Kadın Subay Nasıl Olunur? (Detaylı Anlatım)

Ziyaretçilerimiz bizlere çok sık bir şekilde kadın subay nasıl olunur? Şeklinde soru sormaktaydı. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize kadın subay nasıl olunur? Başlığında doğru ve detaylı cevabı vermiş olacağız. Bununla birlikte alt başlıklarda sizlere kadın teğmen nasıl olunur, kadın subay olma şartları, bayan subay olma şartları, askeri lise okumadan subay olunur mu, lisans mezunu subay nasıl olunur başlıklarında da farklı bilgileri paylaşmış olacağız.

Türkiye Cumhuriyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri adı altında mesleğini icra eden askeri personellerin her birisi ayrı bir kutsallığa sahiptir. Bu mesleği yapmak için can ve başla can atan ve azimle çalışan her bir bireyi ayrı ayrı kutluyoruz. Havada, karada, denizde veya çölde neresi olduğunun hiçbir farkı olmadan ülkemizi en iyi şekilde temsil eden her bir askerimize minnettarız. Peki, bu denli büyük ve kutsal olan bu mesleğe nasıl girebiliriz? Sizlere tüm cevaplarıyla; ‘’Kadın subay nasıl olunur?’’ Detaylı bir şekilde paylaşıyoruz!

Kadın Teğmen Nasıl Olunur?

Kadın Subay Nasıl Olunur?

En eski Türk mesleklerinden bir tanesi olan ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün rütbesi olan subaylık mesleği hakkında merak edilen bir çok konuyu paylaşmış olacağız. Subay olabilmeniz için 2 farklı yol bulunmaktadır. İlk yol artık geçerli olmasa da 2. Yoldan kolay bir şekilde subay olabilirsiniz. Kolay dedik fakat eğitimleriniz bir o kadar zor olacaktır…

Kadın Teğmen Nasıl Olunur?

Küçük yaşta askeri liselere yazılarak subay olabilme imkanınız vardı. Fakat günümüzde askeri liseler kapandığı için küçük yaşlarda yetiştirilen subaylar bulunmuyor. Askeri liselere giden bir öğrenci liseden mezun olduktan sonra hava, kara veya deniz kuvvetlerinde görev yapabiliyordu.

Harp okuluna girebilmek için YKS sınavına hazırlanmış gerekir. YKS sınavından alacağınız puana göre harp okuluna giriş yapabilirsiniz. Harp okulunda okuyabilmeniz için en az 20 yaşında, en fazla 27 yaşında olmanız gerekiyor. Subaylık için belirlenen şartları taşıyorsanız kadın teğmen olmanızda herhangi bir engel bulunmuyor.

Diğer bir yöntemse herhangi bir üniversitenin 4 yıllık lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Herhangi bir üniversiteden 4 yıllık mezun olduğunuzda yine subaylık için gereken sınavlara giriyorsunuz ve belirli şartları taşıyorsanız subay olmanızda herhangi bir engel kalmıyor.

Kadın Subay Olma Şartları

Kadınlar askerlik yapamadığı için direkt olarak subay olabilme imkanına sahip olamıyorlar. Fakat subaylık için belirlenmiş olan şartları taşımaları halinde ve başvuru yapmaları halinde tıpkı erkekler gibi subay olabilirler. Peki, kadın subay olma şartları nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 4 yıllık bir lisans mezunu olmak. Fakülte ya da yüksekokul mezunu olunabilir.
 • 27 yaşını doldurmamış olmak, eğer yüksek lisans yapmış ise 32 yaşını doldurmamış olmak.
 • Subay olmak için sağlığa engel herhangi bir durumun olmaması
 • Hukuki engelinin bulunmaması
 • Evli ise eşinin de ağır suçlar işlememiş olması
 • Herhangi bir siyasi partiye üye olmamış olması
 • Yazılı olan sınavdan en az 70 ve üzeri puan almış olması
 • 1.62 cm boy olması
 • Güvenlik ve arşiv kaydı soruşturmalarından başarılı olması
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmaması ya da daha önce olup da tedavi almış olmaması
 • Fiziki yeterlilik sınavında istenen şartları sağlamış olması
 • Vücutta dövme ya da jilet izi olmaması

Şartlar gireceğiniz kuvvete göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak bütün kuvvetlerde istenen şartlar bu şekildedir. Fakat dediğimiz gibi hava kuvvetleri farklı şartları da taşımanızı isteyebilir. Veya deniz kuvvetleri farklı şartları bulundurmanızı isteyebilir.

Askeri Lise Okumadan Subay Olunur Mu?

Artık askeri liseler kaldırıldığı için askeri lise okumadan subay olunabilir. Fakat YKS sınavından başarılı bir şekilde puan almanız veya herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. 2016 yılında Türkiye’de gelişen 15 Temmuz darbesi nedeniyle askeri liseler kapatıldı ve tüm askeri eğitim – öğretim kurumları Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlandı.

Lisans Mezunu Subay Nasıl Olunur?

Yeni getirilen şartlara göre subay olabilmek için herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümünden mezun olmanız yeterlidir. Lisans mezunuysanız Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesini takip ederek açılacak olan personel alım ilanları takip etmeniz gerekmektedir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın