Kaz Dağları’nda Gezilecek Yerler

Kaz dağları gezisi yapmak isteyenleri doğanın bin bir türlü güzelliği onları beklemekte. Dolu dolu geçecek olan bir gezintiye hazır olun.

Kaz Dağları gezisi için çok özel bir yer olduğunu söylesek herhalde yanılmamış oluruz. Her inancın kutsal olduğu noktasında hemfikir olduğu Kaz Dağları son derece huzurlu ve de güzel olan bir yerin adresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaz Dağları Balıkesir ve Çanakkale’ye yayılmakta olan geniş bir coğrafyaya sahiptir. Kaz Dağları Milli Parkı ise Kaz Dağları’nın tamamı değil sadece bir kısmıdır. Dağın yüzde 10 gibi küçük bir yerini kaplamakta olan Kaz Dağları Milli Parkı, yılda pek çok ziyaretçiyi çekmektedir. Milli park dışında köyde aynı zamanda ise köy, maden ocağı ve de orman olan yerler mevcuttur. Doğanın içinde vakit geçirmek ve huzur arayışı içinde olanlar için Kaz Dağları gidilebilecek olan tercihler arasında yer almaktadır. Oksijen oranı bakımından son derece yüksek bir değere sahip olan Kaz Dağları gezisi düşünenler için çevrede konaklama merkezleri de yer almaktadır.

Kaz Dağları Nerede?

Kaz Dağları Marmara ve Ege bölgeleri sınırları içinde yer almakta olan geniş bir alanı kaplamaktadır. Kaz Dağları içinde birçok tarihi eser ve de tepe yer almaktadır. Kaz Dağları Milli Parkı ise Edremit Körfezi’nde bulunmakta ve buraya ulaşmak için ise Balıkesir-Edremit’e uçakla seyahat edilebilir. Ardından ise Kaz Dağları’na gitmek için araba kiralayabilirsiniz. Kaz Dağları’nda gezilecek yerler arasında ise pek çok yer mevcuttur. İşte Kaz Dağları gezi rotası:

  1. Sarıkız Türbesi

Sarıkız Türbesi’nin hüzünlü olan bir hikayesi mevcuttur. Kaz Dağları’na gelenlerin muhakkak uğramaları gereken bu noktada Sarıkız efsanesi yer almaktadır. Türbenin duvarları yıkılmış ve sadece biraz duvarı ayakta kalmış vaziyettedir. Türkmenler tarafından her yıl kültürel anlamda bir festival düzenlenmekte ve de bu festivalin tarihi anlamda geçmişi 700 yıldan daha eski bir zamana denk gelmektedir.

  1. Kaz Dağları Kamp Alanları

Kaz Dağları’nda doğa sever pek çok kişi kamp kurmak istemektedirler. Doğa güzellikleriyle insanları büyülemekte olan Kaz Dağları kamp alanları oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Güvenli bir ortama sahip olan Kaz Dağları kamp alanları doğa meraklıları için son derece cezbedicidir. Ağaç evlerde konaklama gibi fırsatların da sunulmakta olduğu kamp alanları içinde sadece yönlendirilen alanlar içinde kamp yapmak olanaklıdır. Hızır, Akaleos, Endes ve Çamlaraltı kamp alanları Kaz Dağları içinde yer almakta olan kamp alanlarıdır.

  1. Kaz Dağları Köyleri

Kaz Dağları’nda pek çok yerleşim birimi de yer almaktadır. Doğanın içinde saklanmış vaziyette olan bu güzel alanlar her ziyaretçinin ilgisini yoğun oranda çekmektedir. Organik ürün bulmak için de bu yerleşim alanları son derece avantajlıdır. Kaz Dağları çevresinde yer almakta olan 12 tane köy mevcuttur. Bunlar arasında en bilineni ise Adatepe Köyü olmaktadır. Kaz Dağları köyleri arasında aynı zamanda Yeşilyurt, Nusratlı, Zeytinli, Tahtakuşlar, Mehmetalan, Küçükçetmi, Beyoba, Eski Güre, Kıraçoba, Çamlıbel, Arıklı köyleri yer almaktadır. Kaz Dağları’na gezmek için gelenler bakımından bu köyler de son derece dikkat ve ilgi çekmekte ve yöresel olan lezzetler alınmaktadır. Özellikle buralardaki köylerden zeytinyağı alınabilir. Kaz Dağları gezisi boyunca bu köylere çok fazla kişi uğramaktadır.

  1. Adatepe Köyü

1980’lerden itibaren yok olmaya başlayan bu köyü, gönüllü olarak bir grup kişi köydeki evleri satın almış ve restore edilerek günümüzde Kaz Dağları’nda en güzel yerler arasında bu köyün yer almasında etkili olmuşlardır. Bu köy, Çanakkale’de Küçükkuyu beldesinde yer almakta olan bir köydür. Kaz Dağları eteklerinde yer almakta olan bu köy aynı zamanda ziyaretçiler için son derece dikkat çeken bir alan olmaktadır. Birçok konaklama merkezinin de yer aldığı bu köy doğanın ortasında çok güzel bir alandır.

  1. Zeytinyağı Müzesi

2001 yılında oluşturulmuş ve halen de hizmet vermekte olan bu müze Küçükkuyu beldesinde yer almaktadır. Zeytinyağlarının hikayesini dinleyebileceğiniz bu müze antik zamanlara kadar pek çok ürünü içinde barındırmaktadır. Kaz Dağları tarihi yerler bakımından ziyaretçi çekmekte olan bu enfes mekan aynı zamanda eskiden insanların zeytinyağı çıkarmak adına ne kadar çabalar verdiğinin de anlatıldığı müthiş bir tarihi alandır. Kaz Dağları’nı ziyaret için buralara kadar gelmiş iseniz o halde Zeytinyağı Müzesi’ni gezmeden geri dönmeyin deriz.

  1. Zeus Altarı

Tarihe tanıklık etmek noktasında önemli bir yer olan Zeus Altarı söz konusu olan iddialara göre İlyada’da geçen Zeus’un Truva Savaşı’nı izlediği yer burasıdır. Manzara bakımından Kaz Dağları’nın en iyi manzarası denebilecek bir manzaraya sahip olan bu yeri görmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Doğası ve manzarası bu kadar güzel olan ve tarihi olan bu mekan son derece dikkat ve ilgi çekmektedir.

  1. Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları’nda yer almakta olan Milli Park her yıl pek çok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmekte olan mekanlar arasında yer almaktadır. Kaz Dağları Milli Parkı birçok hayvana ve de bitkiye ev sahipliği yapmakta olan güzide bir doğaya sahiptir. Oldukça güzel bir doğaya sahip olan bu parkta aynı zamanda endemik bitki türleri yer almaktadır. Endemik olarak yer almakta olan bu bitkiler arasında en bilineni ise Kazdağı Göknarı’dır. Başka endemik bitki türlerinin de yer almakta olan bu parkta 77 tane Türkiye iklimine özgü olan bitkiler yer almaktadır. Bunlardan 29 tanesi ise sadece Kaz Dağları yöresine ait olan türlerdendir. Bu parkta aynı zamanda piknik alanları da yer almaktadır. Kaz Dağları gezisi süresinde Milli Park’a kesinlikle uğramalısınız.

Kaz Dağları’nda Gezilecek Yerler
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın