Küçük Çocuklar Neden Pipisiyle Oynar? 

Küçük çocuklar, tepkilerini hızlıca dışa vurabilirler. Rahatsızlık duydukları konularla ilgili onların vücut dilini okumalı ve gerekli önlemleri almalıyız. Küçük çocuklar neden pipisiyle oynar? Sorusunun cevabı, küçük çamaşır giyilmesi, alerjik cilt yapısı, derideki hassasiyet, tam olarak temizlenmemiş genital bölge ya da çocuğun cinsel organında meydana gelen yara ve tahriş nedeniyle küçük çocuklar cinsel organları ile oynayabilir.

Küçük Çocuklar Neden Pipisiyle Oynar? 

Küçük Çocukların Cinsel Organındaki Kaşıntı Nasıl Giderilir?

Küçük çocuklar konuşarak kendilerini ifade edemedikleri için hareketleri ile bazı problemleri bize anlatırlar. Çocuğun kulağını sık sık tutması kulağının ağrıdığını işaret edebilir ya da sürekli elini ağzına sokması, dişlerini kaşıyacak cisimleri ağzına götürmesi, diş çıkardığını veya damaklarının kaşındığını belirtebilir. Bazen de vücutlarında bazı bölgeleri kaşıyarak oradaki hassasiyeti bize haber vermek isteyebilirler.

Eli ile sürekli cinsel organını kaşıyan çocukların ebeveynleri küçük çocukların cinsel organındaki kaşıntı nasıl giderilir? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. Çocukların kaşıntı problemini ortadan kaldırmanın en etkili yolu, küçük çocukları çocuk doktoruna ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanına götürmek ve tedavi edilmesini sağlamaktır. Ayrıca çocukların hijyenlerine çok dikkat etmeli ve çocuğa uygun çamaşır giydirilmelidir.

Çocuklarda Cinsel Gelişim

Çocuklar, 15. aydan itibaren cinsel organlarının farkına varmaya başlarlar. Çocuklarda cinsel gelişim sürecinde cinsel organlarını kaşıma eğilimi gösterebilirler. Bu durum, çocuğun gelişimi için normal bir süreçtir. Bu süreçte çocuğa çok fazla müdahalede bulunulmamalı ve sürekli ilgisini kaşıdığı bölgeye yönlendirme yapılmamalıdır. Normal süreç olarak kabul edilse de altında yatan başka bir sorun olup olmadığının belirlenmesi için doktordan tavsiye almak gerekebilir.

Çocuklar bazen de rahatsız oldukları durumlarda cinsel organları ile oynarlar. Bu durumu sadece cinsel gelişim olarak algılamayıp altında başka bir neden olup olmadığı kontrol edilmeli, tahriş durumunda doktorun tavsiyelerine uyulmalı, alerji bir cildi varsa cildine uygun deterjan ile çamaşırları yıkanmalı, küçük çocuğun temizliğine ve hijyenine çok önem verilmeli ve çocuğun probleminin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.

Bu yazımızda küçük çocuklar neden pipisiyle oynar? Sorusuna cevap aradık ve bu gibi durumlarda ebeveynlerin nasıl önlemler almaları gerektiğine değindik.

YouTube video
YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Değerlendirin!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Nasıl Gidilir

Yeni nesil genel blog içerikleri ve nasıl gidilir tarifleriyle sizlere içerik yazarlığı yapmaktayım.
Yorum yapın