Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde kumru yumurtası kaç günde çıkar? Şeklinde soru almıştık. Bu içeriğimiz detaylı bir şekilde ziyaretçilerimize kumru yumurtası kaç günde çıkar? Sorusunun cevabını verecektir.

Kumru kuşu diğer bir adıyla Yusufçuk kuşu olarak ta bilinen bu kuş türünün en büyük özelliği tek eşli olmalarıdır. Eşlerine çok fazla bağlanan ve eşleri için her şeyi yapmayı göze alan kumrular ince ve minik bir yapıya sahiptirler. Peki, tek eşli olan kumruların kumru yumurtası kaç günde çıkıyor? İşte sizlere detaylı cevabı…

Kumru Kuşu Nedir?

Kumru kuşları çok ince ve minik bir yapıya sahiptirler. Oldukça narin bir kuş türü olan kumruları, güvercinlerden ayırt etmek biraz zor olabilir. Güvercin ile farklı bir yapıya sahip olan kumruların uzun ve yuvarlık bir kuyruk yapısı bulunmaktadır. Güvercine nazaran kumru kuşlarının ortak özelliği boyun ve sırt bölümleri mavi, gri tonlarındadır.

Boyun kısmında bulunan halkalı yapıda kumru kuşunun güvercinlerden ayırt edilebilmesinde yardımcı olabilir. Çok fazla konuşurlar ve çok sık öteler. İnsanlar ile olan iletişimleri başarılıdır ve saldırma eğiliminde değillerdir. Şehir merkezlerinde, köylerde veya türevi lokasyonlarda kumrulara çok sık rastlayabilirsiniz. Yuva yapmayı da bir hayli severler.

Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Bir kumru kuşu döllendikten sonra 14 gün içinde 2 farklı yumurtayı yuvaya bırakır. Yuvaya bırakılan yumurtaları dişi kumru kuluçkaya alır ve doğum beklenir. Dişi kuşun kuluçka yapacağı süre ortalama olarak 12 gündür ve 13. Günde yumurtadan yavrular çıkmış olurlar. Yumurtadan çıkar yavruların tüylenmeye başlaması 1 aya kadar sürebilmektedir.

kumru yumurtası kaç günde çıkar

Kumru Öterken Ne Der?

‘’Sübhâne Rabbiyyel-a’lâ.’’ Dediği bilinmektedir.

Kumru Yavrularını Bırakıp Gider Mi?

Normal şartlarda hiçbir anne kumru yumurtalarını veya çocuklarını terk edip gitmez. Fakat bazı durumlarda kumruların yumurtalarını bıraktığı görülmektedir.

Kumrular Yuvayı Ne Zaman Terk Eder?

Kumruların kuluçka süresi bittiğinde ve yavrular yumurtadan çıktığında anne kumru yavrularını besleyebilmek için yuvaya günde 1 veya 2 kez uğrar. Eğer anne kumru geldiğinde yuvaya yaklaşırsanız anne kumru size zarar verebilir. Bu yüzden yuvaya yaklaşırken çok dikkatli olmalısınız. Yuva içerisinde bulunan kumru yumurtalarını anne kumrudan başkasının ellemesi gerekmektedir. Eğer anne kumru, yavrularının üzerinde başka bir koku hissederse yuvasını terk edebilir.

Kumru Kuşu Özellikleri Nedir?

Kumru kuşları, insanlarla çok iyi bir şekilde anlaşabilir. Ortalama olarak ömürleri 1 yıldır ve dişi bir kumru 1 yılda iki defa yavru yapabilmektedir. Yumurtadan henüz yeni çıkan yavrular iki hafta sonra veya 18 gün sonra uçmaya başlayabilirler. Yavru kumruları, anneleri sadece güvercin sütüyle beslemektedir.

YouTube video

Genel kategorisine bakmayı unutmayın.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Nasıl Gidilir

Türkiye'nin bir çok konumu hakkında ulaşım, adres ve yol tarifleri içerik paylaşımı yapan nasilgidilir.net ana yazarı.
Yorum yapın