Madencilikte Bir Bitcoin Kazmak Ne Kadar Sürer?

Bitcoin madenciliği, yeni Bitcoin varlıkları yaratılmasını sağlayan bir süreçtir. Yeni Bitcoin’ler yaratmak, dünyadaki diğer herhangi bir üretim sürecine benzemez. Bitcoin çok değerli bir emtia olduğundan, Bitcoin ve yaratılma süreci, potansiyel olarak kârlı bir faaliyete katılmak isteyenler için bir merak konusudur. Bitcoin topluluğunun özellikle yeni üyeleri genellikle Bitcoin madenciliği fikrine ilgi duyar.

Madencilikte Bir Bitcoin Kazmak Ne Kadar Sürer?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin, sabit bir akış yerine bloklar halinde çıkarılır. Her on dakikada bir, bir madenci tarafından bir blok oluşturulur ve bu madenciye yeni Bitcoin’ler kazandırır. Madencilik, bir inşaat projesinden çok bir piyangoya benzeyen rastgele veya stokastik bir süreçtir, çünkü önceki çalışmalar madenciyi blok madenciliğine yaklaştırmaz. Bir madencinin blok başına kazandığı Bitcoin miktarı değişebilir. Şu anda her blok, blok hibesi olarak adlandırılan 6.25 yeni Bitcoin üretiyor. Bu sübvansiyon her dört yılda bir yarıya indirilir. Ek olarak, madenciler bloklarına kaydedilen her işlemden bir ücret alırlar. Ücret geliri geçicidir ve toplam blok ödülünün küçük bir kısmını oluşturur.

Madenciliğin rastgele olma doğası, oluşturma ve işlem maliyetlerindeki fark, Bitcoin madenciliği kârlarını küçük madenciler için kısa vadede tahmin edilemez kılmaktadır. Buna ek olarak, blokları bulmak zordur ama çok kârlı olabilir.

Madencilik Havuzları

Geliri düzene sokmak ve belirsizliği azaltmak için birçok madencilik operasyonu, özellikle daha küçük olanlar, madencilik havuzlarına katılır. Bu havuzlar, birçok madencilik operasyonundan hash oranı adı verilen bilgi işlem gücünü toplar ve bloklardan aldıkları ödülleri üyelerine dağıtır. Madencilik havuzları bir piyango havuzuna benzer: her üye katkıda bulunur ve her üye katkılarına karşılık gelen ödülleri alır.

Bitcoin Elde Etmek Ne Kadar Sürer?

 Bitcoin madenciliğinin kârını ve bir Bitcoin madenciliği için gereken süreyi belirleyen birkaç faktör vardır. Bu faktörler, Bitcoin söz konusu olduğunda bir madencilik operasyonunun kârı hakkında anlamlı tahminler sağlayabilir, ancak Bitcoin fiyatlarının oynaklığı, enerji fiyatları ve Bitcoin zorlukları nedeniyle, tüm hesaplamalar dinamik ve olasılıklıdır.

Hash Oranı

Belirli bir zaman diliminde bir madencilik operasyonunun kârını belirlemede en önemli faktör, o operasyona tahsis edilen hash oranı miktarıdır. Bu noktada örnek verdiğimiz piyangoyu kazanmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca çok bilet satın almaktır; aynı şey Bitcoin madenciliği için de geçerlidir. ASIC adı verilen özel bilgisayarlar, son derece yüksek verimlilik ve hızla Bitcoin madenciliği yapmak için özel olarak üretilmiştir. Bir madenci ne kadar çok ASIC üretebilirse, o kadar çok piyango bileti toplayabilir ve sonunda bir blok oluşturma olasılığı o kadar yüksek olur ve kazanç sağlayabilir.

 Bitcoin Zorluk Ayarı

Bitcoin ağı, tüm madencilerin hash oranı ne kadar yüksek olursa olsun, ortalama her on dakikada bir yeni bir blok oluşturulmasını sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizmaya zorluklara uyum denir. Zorluk ayarlaması, mutlak hash oranını operasyonun kârı için madencinin tüm ağa göre hash oranındaki payından daha az önemli hale getirir. Bir madencilik operasyonu ağın hash oranının %10’una sahipse, ortalama olarak tüm blokların %10’unu benimser. Bloklar sabit veya olasılıklı bir oranda üretildiğinden, belirli bir süre boyunca beklenen işletme verimini hesaplamak mümkündür.

Bitcoin Fiyatı

Yukarıdaki hesaplama, verilen madenciliğin kârını Bitcoin cinsinden belirler. Ancak çoğu madenci masraflarını ücretler, kira ve hizmet maliyetlerini ABD doları veya TL gibi fiat para birimlerinde öder. Bu nedenle Bitcoin fiyatı madenciler için çok önemlidir. Bitcoin’in fiyatı düşerse, bazı madencilerin artık madencilik yapması kârlı olmayacaktır. Bu noktada bir madenci hash oranı üretmeyi bırakırsa, zorluk azalacak ve kalan madenciler, toplam hash oranının daha büyük bir bölümünü oluşturacakları için blokları aramak için daha az bir zaman imkanına sahip olacaktır. Tersi bir durumda, fiyat arttıkça, daha fazla madenci ağa katılarak zorluğu artırır. Mevcut her madenci, toplam hash oranındaki payını azaltacak ve Bitcoin cinsinden ifade edilen beklenen gelirlerini azaltacaktır. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı arttıkça fiat cinsinden gelirleri daha da artabilir.

Bitcoin Madenciliği Kârlılığı

Yukarıdaki hesaplamalar Bitcoin madenciliğinden elde edilen tahmini kazançlardır. Bununla birlikte, Bitcoin madenciliği, genellikle düşük kâr marjları sağlayan yüksek maliyetler içerir. Bu noktada da düşük yatırım tutarlarıyla bu sektöre girişmek beklenilen kazancı sizlere sunmayabilir.

Bitcoin’de madencilik zorluğu sistemi olduğundan, Bitcoin madenciliğinin maliyeti sonsuza kadar Bitcoin’in değerine yakın olacaktır. Bu, Bitcoin’in fiyatı 50.000 dolar ise, bir Bitcoin madenciliğinin maliyetinin neredeyse 50.000 dolara ulaşacağı anlamına gelir. Birçok kişi için ise bir noktadan sonra maliyet 50.000 doların üzerinde olabilir ve madenciliği kârsız hale getirebilir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın