Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Sorusunun doğru cevabını verdik. Aynı zamanda nasıl polis olunur?, polis olmak için kaç net yapılmalıdır?, polislik için ne zaman başvuru yapılabilir?, polislik şartları nelerdir? Ve benzeri olan alt başlıklarda farklı bilgiler verdik.

Türkiye Cumhuriyetine vatandaş olan ve her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının özgür iradesiyle polis olabileceği açık ve nettir. Kutsal bir meslek olan ve kutsallığı kadar yaşam kalitesini alınan maaşla önemli ölçüde etkileyen polislik neredeyse her insanın hayalleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin ekonomik durumu ele alındığında polisliğin çok fazla popüler hale gelmesindeki sebep maaş ve özel haklar konusunda farklı avantajların ortaya çıkmasıdır. Peki, polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir?

polis olmak için kaç net yapılmalıdır?

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis olmak isteyen bir kişi en yüksek neti Türkçe ve sosyal bilgiler dersinden yapmalıdır. Türkçe ve sosyal bilgiler derslerine yoğunlaşarak yapılacak olan sınavlarda daha fazla nete ulaşmanız sizin polislik mesleğine bir adım daha yaklaşmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda temel matematiği de Türkçe ve sosyal bilgilerin yanına eklediğinizde daha fazla net ve puan, sıralama sayesinde polislik hayallerinizde kalmaz aksine sizin için gerçeğe dönüşür.

Nasıl Polis Olunur?

Polislik mesleği ve bu mesleğe başvuru için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Polis Akademisi tarafından sık bir şekilde personel alım insanları verilmekte ve bu alım ilanlarını takip ederek polislik sınavlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Polislik sınavlarına girebilmeniz için herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünün en az 2 yıllık bir bölümünü bitirmeniz istenir. 2 yıllık veya 4 yıllık bir üniversite mezunuysanız polis olma hakkına sahip olursunuz.

Polis olabilmeniz için sınavlarda sizden istenen puan türünde başarılı olmanız daha sonrasındaysa polislik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamanız istenir. Diğer meslek dallarına göre polislik mesleğinde çalışma şartları bir tık ağır olabilir ve bu da bünyenizi yorabilir. Bu mesleği seçmeden önce iyi bir şekilde düşünmeniz gerekir.

Polis Olma Şartları Nelerdir?

Kamuya hizmet eden ve kamuda çalışan her bir personel, kamu personeli olarak nitelendirilir. Polislik mesleğini icra eden kişilerde kamu personeli olarak görevlendirilir ve bu mesleği icra edebilmeniz için polis akademisinin istemiş olduğu şartları yerine getirmeniz gerekir. Polis olmak isteyenler için polislik şartlarını aşağıda sıraladık.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Hangi polis okulu sınavına girmek istiyorsanız, ona göre bir okul bitirmiş olmak
  • Eğitimini yurtdışında tamamlayan kişilerin, denklik belgesinin olması
  • Hangi okula girmek istiyorsanız, KPSS’ den gerekli taban puanını almış olmak
  • 18 yaşını doldurmak
  • Okul hesabına göre 26 ya da 39 yaşından gün almamış olmak
  • Silah taşımak için herhangi bir sağlık probleminin olmaması
  • Hem erkek hem de kadınlar için uygun fiziki şartların olması

Polis Olmak İçin Hangi Okuldan Mezun Olmak Gerekir?

Polis olabilmeniz için herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden en az 2 yıllık mezun olmanız gerekir. Polis olma aşamalarında yazılı, fiziksel ve diğer mülakat yer alır. Sınavların her birisi ayrı ayrı yapılarak genel not ortalaması ortaya çıkartılarak sizin polislik mesleği için olan başvurunuz kabul edilmiş olunur. Sınavlarda başarılı olmanız halinde mesleğin eğitimini almaya başlarsınız.

YouTube video

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın