Rahibeler Neden Evlenmez? (Kesin Cevap)

Rahibeler neden evlenmez? Sorusunu insanlar tekrar tekrar sormaktan asla bıkmıyorlar. Rahibe bir kadın neden evlenmez? Veya evlilik hakkındaki düşüncesi nedir? Çok sık merak edilen konulardan bir tanesidir. Rahibeler, ‘’Mesih’in Gelini’’ olarak kendini tanıtırlar ve mistik anlamda bu benimsemeyle hayatlarına devam ederler. Peki tam anlamıyla rahibeler neden evlenmez? İşte sizlere pratik anlamda rahibelerin neden evlenmediğinin gerçekleri…

Sadece rahibeler değil de Katolik rahipler, din kardeşleri veya rahipler, rahibeler iki pratik nedenden dolayı evlenmekten çekinirler. Bunlar evlilik konusunda katı olmasalar da evlenmek istememelerinin sebebi 2 farklı pratiğe dayanır. Kendi hayatlarını din kardeşliği üzerine yoğunlaştıran rahipler ve rahibelerinin neden evlenmek istemediği aşağıda cevaplandırıldı!

Rahibeler neden evlenmez?

Rahibeler Neden Evlenmez?

Rahibeler için Tanrı aşkı olabildiğince yüksektir. Hayatları boyunca yapacakları ve yapmak istedikleri her şey Tanrı’ya yapacağı şeylerden çok daha az değersizdir. Sahip oldukları, sahip olabilecekleri her şeyi Tanrı’yla ilişkilendirirler. Tanrı’dan bir hediye olarak kabul ettikleri tüm her şeyi ona hediye olarak geri verirler. Bu da onlar için romantikleşmeyi ve cinsel aşktan vazgeçmeyi doğurur.

Aynı zamanda bir rahibe evlenerek kendisinin özgürlüğünün kısıtlanacağını düşünür. Tanrı’ya ibadet ederek, Tanrı’ya saygı duyarak ve sevgi besleyerek, kendilerinin daha huzurlu bir yaşama sahip olduklarını dile getirirler. Tanrı sevgisi bir yana kendi hemcinslerine de büyük ölçüde her konu da yardım etmeyi, yardımlaşmayı severler. Tamamen özgürlük, özgür bir yaşama kavuşmak rahibeler için evlilik yolundan geçmez aksine Tanrı’ya olan bağlılıkları kendilerini hayatta bağımsız hale getirir.

Rahibeler Neden Evlenmiyor?

Bu soruya verebilecek cevap sayısı aslına bakılırsa birden fazladır. Yukarıda da anlatıldığı gibi rahibeler, tanrıya olan inançları yüksek seviyede yaşarlar. Rahibe olacakları günden itibaren bekaret yemini ederler ve Hz. İsa için yaşamayı yeğlerler. Bir rahibe diğer rahibelerle birlikte kapalı bir toplulukta yaşamayı tercih eder. Bu da onların evlenmek istemediği anlamına gelir.

Katolik rahibelerinde yeni bir acemi rahibe gruba katıldığında Mesih’e olan tam bağlılığını gösterebilmek için alyans verilir. Bu alyansı takmak istemeyen rahibeler tarikatı terk ederek, gruptan ayrılırlar. Rahibeler için iffet, yoksulluk ve itaat yemini vardır. Esas anlamda Hz. İsa ile evlidirler ve hayatlarını bunu sürdürerek devam ettirmekten yana olurlar.

Katolik rahibeler evlenebilir mi?

Katoliklerin resmi kurallarına göre; Evlenmeleri ve cinsel ilişkide bulunmaları yasaktır.

Hangi Rahipler Evlenir?

Katoliklerde rahiplerin veya rahibelerin evlenmeleri yasaklanırken Ortodoks kiliseler rahiplerin veya rahibelerin evlenmesine izin verilmiştir.

Bir Rahibe Bir Rahiple Evlenebilir Mi?

Rahibeler veya rahipler yasal olarak elbette birbirleriyle evlenebilirler. Kuzen olmadıkları sürece ve yasaya uygun görüldüğü sürece ikili arasında evliliğin hiçbir olumsuz yönü yoktur. Fakat kilise bu konuda katı davranacaktır ve kilise kuralları gereği din adamlarından biriyle evlenmeniz yasaktır. Aynı zamanda din adamlarından birisi herhangi biriyle evlilik yaşayamaz.

Rahip görevinden atılsa, kovulsa veya istifa etse bile rahip olarak kalmaya devam eder. O her zaman rahip statüsünde görev görür. Uygulama yapması yasak olsa bile rahiplerin laikleştirilmesi onun rahip olmasına engel değildir.

Rehber kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın