Regl İken Saç Kesilir Mi? (Kesin Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde regl iken saç kesilir mi? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize regl iken saç kesilir mi? Sorusuna doğru cevabı verdik. Bununla birlikte adetliyken saç kesilir mi, adetken saç kesilir mi, adet döneminde saç kestirilir mi, regl iken saç kesilir mi diyanet başlıklarında da farklı bilgiler aktardık.

Regl dönemi her kadın için ayrı bir sorunu beraberinde getiriyor. Regl dönemindeyken bir kadının yapabileceği aktiviteler kısıtlanıyor bununla birlikte yaşamları birden bire sıkıntılı bir hale dönüşmüş oluyor. Regl iken çoğu aktiviteye katılamıyorken bir yandan da kadınlar tarafından merak edilen bir diğer soru da; ‘’Regl iken saç kesilir mi?’’ veya ‘’Adetliyken saç boyanır mı?’’ İşte sizlere tüm bu sorularınıza doğru cevaplar!

adetliyken saç kesilir mi

Regl İken Saç Kesilir Mi?

Regl dönemindeyken bir kadın bazı temizlik ve bakım işlemlerinden geri kalarak tüm yoğunluğunu özel bölgesine veriyor. Aynı zamanda regl döneminin getirmiş olduğu huzursuzlukta kadınların hayatını derinden etkileyerek tüm sosyal aktivitelerden geri kalmasına neden oluyor. Eğer bir kadın çok sık bir şekilde saç boyaması, saç kesimi ve türevi şeylerle ilgileniyorsa aklına direkt olarak; ‘’Regl iken saç kesilir mi?’’ Sorusu geliyor. Bununla birlikte tırnak kesilir mi, saç boyanır mı gibi sorularda beraberinde geliyor. Tüm sorularınıza aşağıda kesin cevap verdik.

Regl dönemindeyken saç kestirilmesi bazı kaynaklara göre mekruh olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu konu da yeterli bir delil olmadığı için bazı kaynaklarda bu değerlendirmenin tersini düşünmektedir. Yani bir kadın regl dönemindeyken saçını kestirmesi, boyatması veya tırnaklarını kestirmesi mekruh olarak görülmekte fakat bazı kaynaklarda ise tüm bunların her birisinin yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Regl İken Saç Boyatılır Mı?

Regl dönemindeyken bir kadının vücudundaki hormonlar düzensizliğe biner, vücut ısısı yükselir veya vücudun kimyasallara karşın olan tepkimeleri farklılaşır. Bu yüzden regl döneminde saç boyatılması çok sağlıklı bulunmamaktadır. Çünkü regl döneminde yaşanan hormon düzensizlikleri kimyasallara karşın farklı tepkimeleri ortaya çıkartmakta bu da mevcut renge kavuşabilmeyi engelleyebilmektedir. Regl dönemi sonrasında saçlarınızı boyatmanız daha sağlıklı olacaktır.

Regl dönemi içerisindeyken saçınızı sarı, kızıl veya platin renkte yaptırmak istiyorsanız kadınların geneli bu adet döneminde bu renklerin tam kıvamını yakalayamadıkları için durumdan memnun değiller. Boya tam olarak tutmaz ve istenen renk tonunu tam olarak yakalayabilmek diğer zamanlara göre oldukça zordur. Sağlıksal anlamda bir zararı bulunmuyor olsa da yaşanılan hormon düzensizliği saç boyamasını direkt olarak etkilendiğinden daha sonraki günlerde daha iyi sonuç elde edebilmek adına geciktirmeniz önerilir.

Regl İken Saç Kesilir Mi?

Regl iken saçlarınızı kestirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat saç kestirmesi dahil tüm diğer bakım olaylarını yaptırırken mutlak surette cünüplük durumunda olmamanız önerilir. Cünüp bir şekilde saç kestirmeniz, tıraş olmanız veya tırnaklarınızı kestirmeniz dinen doğru olmayacaktır. Bu yüzden abdestinizi aldıktan sonra temizlik işlemlerine başlamanız çok daha doğru bir karar olacaktır.

İhyaü Ulum Ed – Din kitabında saç kestirilmesi, tırnak kesmesi veya saç boyatılmasıyla alakalı olarak şunları söylemektedir; “Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir.”(Mügni’I-Muhtaç, I/75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar)

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın