Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir şekilde resmi defterde daksil kullanılır mı? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize resmi defterde daksil kullanılır mı? Sorusunun cevabını vermiş olacağız. Aynı zamanda resmi evrakta daksil kullanılır mı?, Resmi evrağa paraf atma gibi başlıklarda da farklı bilgileri paylaşacağız.

Resmi evraklar, devlet muhafazasında önemli olan ve bir çok kritik bilgiye yer veren önemli evraklardır. Resmi belge üzerinde yapacağınız herhangi bir düzeltme veya oynama sizin hem meslek yönünden sorunlar yaşamanıza hem de resmi evrağın ulaşacağı kişi / kişiler tarafından yanlış anlaşılma meyil verme yönünden sorunlar ortaya çıkabilir. Peki, resmi defterde daksil kullanılır mı? İşte sizlere cevabı…

Resmi Defter Nedir?

Her bir şirketin zorunlu olarak tutması gereken ve düzenli bir şekilde takip etmesi gereken defterdir. Ticaret ve vergi kanununda resmi deftere yer verilir ve resmi defterin tutulması, doğru bir şekilde takip edilmemesi dolayısıyla büyük cezalar şirkete yazılabilir.

Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı?

Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı?

Resmi defter veya resmi evrak fark etmeksizin resmi olan hiçbir kağıt üzerinde daksil kullanılmaz. Eğer resmi defter üzerinde imza yetkiniz ve düzenleme yetkiniz bulunuyorsa bunu yapabilirsiniz. Resmi defter için herhangi bir yetkiniz yoksa daksil ve benzeri olan tüm materyalleri kullanmanız doğru değildir. Defter üzerindeki yetkili kişiyi zan altında bırakmış olursunuz.  

Daksil kullanmak suçtur. Düzenleme yetkinizin olmadığı hiçbir resmi defter veya evrak için daksil kullanımı yapmayınız. Eğer hata yaptığınızı düşünüyorsanız aynı resmi evrağı yeniden çıkartarak düzenlemeyi yapabilirsiniz. Veya yetkili kişiye durumu anlatarak düzenleme yapmasını isteyebilirsiniz.

Resmi Evrağa Paraf Atma

Resmi evrağa paraf atmak için evraktaki yanlış bilginin üzeri çizilir ve altına / üstüne doğru olan bilgi yazılır. Yeni yazılan bilginin kenarına da ‘’Düzeltme tarafımca yapılmıştır’’ şeklinde bir not eklenmelidir. İmza ve mühür basmayı da kesinlikle unutmayınız.

Resmi evrağı düzenleme yetkiniz yoksa evrak üzerine yazacağınız yeni bilgi veya farklı bir bilgi resmi evrakta sahteciliğe girebilir. Bu yüzden kimseyi zan altında bırakmadan yetkili kişiye durumu açıklayarak yeniden düzenleme talebinde bulunmalısınız.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın