Roma’da Gezilecek Yerler, En İyi Roma Rotası

Roma’da gezilecek yerler son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş görünmekte. Yürüyerek tüm gezilecek yerlere gidebilme imkanı sağlayan bu şehir, bu sebebi ile de ilgi çekmekte. Bu şehirde 2 – 3 gün içerisinde birçok gezilecek turistik ve tarihi bölgeye gidilebilmesi mümkün. Bu neden ile son zamanlarda tatil ya da gezi planı yapan kişiler Roma’da gezilecek yerler araştırması yapıyor.

Roma’da tarihi ve turistik anlamda gezilebilecek birçok yer bulunduğu bilinmekte. Peki, bu yerler neresi?

Roma’da Gezilecek Tarihi Yerler

İlk olarak İtalya’nın başkenti olan Roma’da bulunan kolezyum gezilebilir. Kolezyum,  oval bir yapıya sahip amfi tiyatrodur. Birçok kişinin fotoğraflardan gördüğü bu tarihi alan, turistlerin de gözdesi olarak bilinmektedir. Bu yapının yapımı milattan sonra 72 yılında başlamıştır ve milattan sonra 80 yılında tamamlanmıştır. Yapım malzemeleri traverten kireçtaşı, tüf ve tuğladan olan bu yapı oldukça sağlamdır ki çoğu kısmı bir bütün halde günümüze kadar gelmiştir. Bu yapı, Roma gezisi adresleri araştıran birçok kişinin gitmek istediği bir yer olarak bilinir.

İlk olarak Palatino Tepesi Roma’da gezilmeye değer bir bölgedir denilebilir. Bu bölge Roma’nın tarihi kalıntıları açısından en zengin bölgesidir. Bu bölge milattan önce 1000 yılından itibaren yerleşim bölgesi olarak kullanılmış olmasından dolayı oldukça tarihi zenginlik içermesi nedeni ile birçok turist tarafından ilgi görmektedir.

Bir diğer Roma’da gezilecek tarihi yerler arasında bulunan bölge ise Roma Forumu’dur. Bu bölge Antik Roma’nın geliştiği merkez bölge olarak bilinmektedir. Eski yıllarda birçok iş, ticaret, fahişelik, adalet ve ibadetin yönetimi bu bölgede gerçekleşmekteydi. Birçok tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan bu bölge turistlerin ilgisini çekmektedir.

Roma’da Gezilecek Turistik Yerler

İtalya’nın başkenti olan Roma’da dik yamaç merdivenler olarak bilinen İspanyol merdivenleri, birçok turistin ziyaret ettiği bölge olarak bilinir. Bu merdiven 135 basamaktan oluşmaktadır ve şehrin merkezinde bulunmaktadır. 1723 – 1725 yılları arasında inşa edildiği bilinen bu merdivenler, Roma ziyaretinde muhakkak görülmesi gereken yapıtlardan biri olarak bilinmektedir.

Roma’da gezilecek turistik yerler arasında yer alan bir diğer bölge ise Trevi Çeşmesidir. Bu yapı İtalyan mimar Nicola Salvi tarafından tasarlanmıştır. 26 metre yüksekliğe ve 49 metre genişliğe sahip bir mimari eserdir. Roma’nın en büyük Barok çeşmesi olarak bilinen bu yapı, birçok turistin gözdesi olarak ziyaret edilmektedir.

Roma gezisinde ziyareti olmazsa olmaz yerlerden bir diğeri de Navona Meydanıdır. Bu meydan Roma’da bulunan tarihi meydanlardan yalnızca bir tanesi olarak bilinir. Antik Roma’da halkın savaş ve mücadeleleri izlemek için gittiği bir meydan olarak kullanılmaktaydı. 15. Yüzyıldan itibaren şehrin Pazar alanının bu meydana taşınması ile beraber meydan Romalıların Barok eserlerinin bulunduğu bir meydan haline gelmiştir.

Roma’da gezilecek meydanlar arasında yer alan bir diğer meydan ise Popolo Meydanıdır. Bu meydan Avrupa’nın en iyi ve gösterişli meydanları arasında yer almaktadır. Roma gezisi sırasında mutlaka ziyaret edilmelidir. Ayrıca bu meydanda küçük bir tren ile seyahat edilmesi de mümkündür.

Gezilebilecek bir diğer meydan ise Aziz Petrus Meydanıdır. Bu meydanın özelliği sütunlar ile çevrili olmasıdır. Bu sütunları meydana getirmek için ünlü heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini yıllarca uğraşmıştır. Meydanın ortasında bulunan büyük fıskiyeler fotoğraf çekilmek için oldukça güze bir arkaplan olabilmektedir.

Bunların dışında Sant’Angelo Kalesi yani Türkçe karşılığı Kutsal Melekler Kalesi olan bu bölge de muhakka ziyaret edilmesi gereken bir alandır. Bu mimari yapı, Adriano Parkı’nda yer alan silindirik bir yapı olarak tanımlanabilir. Bu bina Tiber Nehrinin kıyınsa bulunmaktadır ve bir zamanların en yüksek binası olarak tanımlanabilmektedir. Yapım inşasına 135 yılında başlanmıştır ve 139 yılında tamamlanmıştır.

Roma’ya kadar gelmişken Vatikan Müzeleri de gezilmez ise olmaz. Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa edilmiş olan bu müze dünyanın en önemli heykellerine ev sahipliği yapmaktadır.

Roma’da gezilecek yerler arasında bulunan bir başka yer ise Haritalar Galerisidir. 120 metre uzunluğundaki bir koridor olan bu Vatikan Müzesinin içerisindeki galeride 40 harita duvarlara işlenmiştir. Uzun ve dar koridor yapısı sayesinde bu koridor İtalya’nın yapısına benzemektedir. Bu haritalar genellikle İtalya’ya ve Vatikan’a ait bölgeleri içermektedir.

Roma’nın ünlü yedi tepesinden en yüksek olanı olarak bilinen Capitol Tepesi de görülmeye değer yerlerden biri olmaktadır. Orta çağdan kalma kalıntılara sahip bu tepenin birçok tarihi alanı yapılan mimarı yapılar ile örtülmüş olsa da görülmeye değer bir tepe olduğu bilinmektedir.

Şapel kültürünü merak eden kişiler Sistina Şapel’ini ziyaret edebilir. İnşası 1477 yılında başlayan ve 1483 yılında tamamlanan bu şapel oldukça ünlü olarak bilinmektedir. Bunun dışında uzunluğu 20 metre genişliği ise 40 metre olarak söylenebilir. Oldukça görkemli bir görünüme sahip olan bu şapel, birçok turist tarafından tercih edilmektedir.

Tüm bu yerler dışında Roma’da başka birçok görülmeye ve gezilmeye değer yer bulunmaktadır. Neredeyse her yere yürüyerek ulaşabilme imkanı sayesinde kısa süre içerisinde her karışını gezebileceğiniz bu şehir, birçok turist tarafından gerek tarihi yerleri gerek ise turistik bölgeleri nedeni ile tercih edilmektedir. Roma gezisinde oldukça bilgilendirici, ufuk arttırıcı ve eğlenceli gezi yapmak mümkündür.

Birçok gezilecek ve görülecek yer imkanı olması nedeni ile turistlerin memnuniyet içerisinde gezdikleri bu şehir büyük bir tarihi geçmişe sahiptir. Gezilecek yerlerin yüksek ücretlere tabi olmaması da turistleri memnun etmektedir. Bu şehirde oldukça cüzi rakamlara birçok tarihi ve turistik yer görmek mümkündür. Roma’da gezilecek yerler saymak ile bitmezken her yıl gidip gezip görmek isteyen binlerce kişi olmaktadır.

Roma’da Gezilecek Yerler
Photo of author

Akifcan Küllü

İstanbul doğumluyum. 14 Yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgileniyorum. Oyun oynamayı yaşıtlarıma göre daha fazla seven, her detayına inme eğiliminde olan birisiydim.Oyun benim için belirli bir noktadan sonra ticari fayda sağlayabileceğimi bir kanal oldu. Bundan nasıl gelir elde ederim? Sorunun cevabı basitti. Oyun oynayan kişilere ihtiyacı olan ürünleri pazarlamak! Tabi bu hep dijital ürünler oldu.İlk gelir elde etmeye başladığımda pazarlama adına çok büyük bir tecrübem yoktu. Sonra dijital dünyada ürünlerimi pazarlamak adına SEO, Ads ve Dijital Pazarlama kanallarını öğrenmeye yönelik eğitimler aldım.Eğitimler sayesinde işimi daha da büyüttüm. Birden fazla içerik platformu kurdum, içerik ürettim, organik olarak trafiklerini arttıracak çalışmalar yaptım. Şimdi birçok içerik platformunun Google arama motorunda sıralama almasını sağlıyorum. Bu beni hem mutlu ediyor hem de finansal fayda sağlamama yardımcı oluyor.
Yorum yapın