Sarıkız Mantarı Nerede Yetişir? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde sarıkız mantarı nerede yetişir? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize sarıkız mantarı nerede yetişir? Sorusuna doğru cevabı verdik. Aynı zamanda sarıkız mantarı nedir, sarıkız mantarı faydaları, sarıkız mantarı fiyatı, sarıkız mantarı ne zaman çıkar? Başlıklarında da farklı bilgiler verdik.

İngilizcede adı Cantharellus Cibarius olarak geçen sarıkız mantarı yumuşak dokusuyla ve sarı tonlarıyla bizi cezbeder. Canlı bir mantar türü olan sarıkız mantarı yenilebilir mantarlar arasında ilk sıralarda lezzetiyle yer almaktadır. Her ne kadar tatlı veya meyveli bir tada sahip olsalar da sarıkız mantarı aynı zamanda biberli bir tada sahiptir. Peki, sarıkız mantarı nerede yetişir? İşte sizlere doğru cevabı!

Sarıkız Mantarı Nerede Yetişir?

Sarıkız Mantarı Nerede Yetişir?

Meşe ve çam ormanlarında sık bir şekilde görülebilecek mantarlardan bir tanesi olan sarıkız mantarı Haziran – Temmuz aylarında tüketilmeye uygun bir mantar türüdür. Fakat Ekim aylarında da toplanabilir ve tüketilebilir.

Sarımsı bir renge sahip olan sarıkız mantarı çiçeksi bir kokuya da sahiptir. Yemeklerinizde kayısı tadı alabilmek için ve iştahınızı kabartabilmek için sarıkız mantarı sizi büyüleyecektir.

Sarıkız mantarı Avrupa’nın İskandinavya’dan Akdeniz havzası bölgelerinde yetişir. Yaprak döken ve iğne yapraklı ormanlarda bulunan mantar yaz sonundan sonbahara kadar hasat edilir. Bir çok yemekte kullanılan mantarı doğada çok kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Gövdesi 3 – 10 cm aralığında olup genişliği 5 – 10 cm aralığındadır.

Sarıkız Mantarı Yenir Mi?

Sarıkız mantarı sadece Türkiye’de satışa sunulan bir mantar türü değildir. Yetiştiği bölge olan Avrupa’dan bu yana Türkiye’ye kadar bir çok mutfakta yemeklerin içerisinde kullanılır. Bir çok alanda tüketimi olan sarıkız mantarının kalorisi de oldukça düşüktür. Bol miktarda life sahip olan mantar bakır, niasin ve D vitaminini de içerisinde bulundurur.

Sarıkız Mantarı Faydaları Nelerdir?

Sarıkız mantarını tükettikten sonra vücudunuzun enerji üretimi artabilir, beyin sağlığınız gelişebilir ve demir metabolizmanızda olumlu yönde etkiler ortaya çıkabilir. Bakır olarak bol bir minerale sahip olan mantar kemik ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynuyor. Sağlığını korumak isteyen kişilerin dikkat ettiği D vitamini sarıkız mantarı içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.

Sarıkız Mantarı Özellikleri

Sarıkız mantarının sağlığa olan olumlu yöndeki etkileri epey bir merak konusuyken sadece 55 gram mantarın içerisinde neler var? Sizlere aşağıda paylaştık.

 • Kalori: 17
 • Protein: 1 gram
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Yağ: 0.3 gram
 • Lif: 2 gram
 • Bakır: Günlük Değerin %21’i
 • Niasin: Günlük Değerin %14’ü
 • D Vitamini: Günlük Değerin %14’ü
 • Pantotenik asit: Günlük Değerin %12’si
 • Demir: Günlük Değerin %10’u
 • Riboflavin: Günlük Değerin %9’u
 • Manganez: Günlük Değerin %7’si
YouTube video

Trend kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 - 1 Kişi Değerlendirdi!

Besiptal.com internet sitesini kullanarak bir çok farklı ve benzeri konuyu inceleyebilirsiniz.
Photo of author

Nasıl Gidilir

Yeni nesil genel blog içerikleri ve nasıl gidilir tarifleriyle sizlere içerik yazarlığı yapmaktayım.
Yorum yapın